Zeman si s vámi hraje jako můj baset, pokáral Paroubek „amatéry“ z ČSSD

  13:38aktualizováno  13:38
Jste jenom „parta snaživých amatérů“ a prezident Miloš Zeman nemá v sociální demokracii soupeře, který by odpovídal jeho formátu, vyplísnil vládní ČSSD její bývalý předseda, expremiér Jiří Paroubek. „A proto se Sobotkou zachází jako můj gaskoňský baset Betty se svou hračkou,“ zhodnotil expředseda vlády aktuální konflikt mezi Zemanem a Sobotkou.

Expremiér Jiří Paroubek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Lídři sociální demokracie by se podle Paroubka měli podívat na průzkumy, které prezidentovi Zemanovi přisuzují podporu zhruba tří pětin občanů státu.

„Pokud lídři ČSSD nepřijdou s nějakou zásadní změnou svého přístupu, a pochybuji, že jsou toho vůči Zemanovi, jímž jsou fascinováni podobně jako myška útočící kobrou, schopni, nemusí mít v krajských volbách ani těch 13 až 15 procent, na které jejich výkon v krajských volbách na podzim odhaduji,“ ujal se Paroubek role prognostika pro podzimní volby.

Nabádá ČSSD, že rozčílení není program, což jak Paroubek připomněl - říkal už první československý prezident T. G. Masaryk. Zeman podle Paroubka svůj provokativní výrok na setkání s občany v Tišnově, kdy byl tázán na premiéra Sobotku a odvětil, že jakéhokoli politika lze odstranit demokraticky volbami, nebo nedemokraticky kalašnikovem, použil zcela promyšleně (více o Zemanově výroku v Tišnově zde).

„Měl zájem vyprovokovat konflikt s premiérem Sobotkou, a když by se premiér nechytil na tuto pastičku, přišel by za pár dní jiný trik,“ říká Paroubek. Sobotka měl podle něj na Zemana reagovat také bonmotem.

„Ale je vidět, že i tímto klidným mužem zmítají emoce a tenze zmítají také jeho bezprostředním okolím. Jsou to tenze protizemanovské nenávisti. A nenávist je špatný rádce,“ vysvětluje Paroubek, který vedl sociální demokracii až do poloviny roku 2010. Po volbách, v nichž ČSSD vyhrála, ale odstoupil, když bylo podle výsledku voleb zřejmé, že koaliční vládu budou moci pod vedením Petra Nečase sestavit ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

Paroubek se poté pokusil prosadit prorazil s novou stranou LEV 21. Ale byl to „lev“ spíše neduživý, který voliče moc neoslovil. Nyní už v aktivní politice nepůsobí, ale čas od času se připomene komentářem k aktuálnímu dění tak, jak to dělal také Zeman, než byl zvolen prezidentem. Ten posílal vzkazy do Prahy ze své chalupy na Vysočině.

Paroubek ve svém zatím posledním komentáři kritiku sociální demokracie doprovází slovy, že preference ČSSD přes veškerou křečovitou snahu stagnují, a o straně doslova říká, že je to parta „snaživých amatérů“, která prostě na starého pardála Miloše Zemana nemá. „Pardál zařval do lesa, a místo aby se mu vracela jen ozvěna jeho řevu a obyvatelé lesa se bez hysterie dál věnovali své činnosti, tak se snaží pardálí řev překonat hlučným štěbetáním. Na Zemana je to prostě málo,“ říká Paroubek.

Prezident si podle něj upevňuje aureolu neohroženého vůdce, který se nebojí zastávat zájmů drobných lidí proti všem. „To, že je nebezpečí migrace do Česka virtuální realita, to obyčejný občan samozřejmě nemůže posoudit,“ říká bývalý premiér Paroubek s tím, že je zjevné, že Zeman věci přehání a vyhrocuje na ostří nože.

Zeman: Politika se zbavíte volbami. Či kalašnikovem:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na konci...

Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz