Zeman se vysmál snaze odvolat ho pro velezradu i Kalouskově agentománii

  17:27aktualizováno  19:21
Miloš Zeman nepřikládá žádnou vážnost nápadu TOP 09, aby Ústavní soud řešil, zda se prezident nedopustil „velezrady“, když na mítinku potvrdil částku 150 milionů korun za osvobození dvou dívek unesených v Pákistánu. Zeman se vysmál i tomu, že šéf TOP 09 Miroslav Kalousek označil ministra spravedlnosti Roberta Pelikána za ruského agenta.

Prezident Miloš Zeman byl hostem rádia Frekvence 1. | foto: Frekvence 1

Zeman v nedělním rozhovoru na Frekvenci 1 odmítl, že by on sám potvrdil informaci o tom, že za obě dívky unesené v Libanonu zaplatil český stát 150 milionů korun. „To víte, že ne. Věděl jsem jen to, co jsem si přečetl,“ řekl Zeman. Vycházel prý jen z informací, které přinesl týdeník Respekt (více čtěte zde).

Podivoval se i tomu, že ho „jakýsi Ženíšek“ (první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, pozn. autora) obvinil z velezrady. Ženíšek o Zemanově vyjádření k částce za propuštění řekl, že se prezident mohl dopustit „velezrady“, když o tom mluvil. A avizoval, že začne shánět podpisy pod ústavní stížnost na prezidenta. (více zde)

Zeman v neděli uvedl, že to vůbec nebere vážně. Řekl, že druhá opoziční pravicová strana ODS podle něj prokázala „zdravý rozum“, když hned řekla, že Ženíška v jeho snažení nepodpoří.

Ve vládě je ještě šest ruských agentů, žertoval Zeman

Prezident se do humorné polohy snažil převést dotaz moderátora rozhovoru, co říká Kalouskově vyjádření na adresu ministra Pelikána, kterého předseda TOP 09 označil za ruského agenta kvůli vydání Libanonce Alího Fajáda. Sám Pelikán to v pátek označil za opilecké hulákání. (více zde)

„Já jsem podle jeho slov také ruský agent,“ řekl Zeman. „Je ještě pět až šest ministrů, kteří jsou ruští agenti,“ žertoval prezident.

Kalousek je podle něj ještě neobjevil, protože je sám jejich řídící důstojník, bavil se Zeman vlastním bonmotem, kterým se pokusil zaujmout moderátora.

Stropnický podle Zemana nechtěl být za blbce ani za lháře

Prezident se také v neděli znovu zastal ministra obrany Martina Stropnického, který potvrdil souvislost mezi výměnou pěti Čechů unesených v Libanonu a Fajáda. Stropnický měl podle něj jen tři možnosti - potvrdit to, čeho si musel všimnout každý normální člověk, říci, že o tom neví nic a být za blbce, nebo to popřít a být za lháře.

„Jestliže duševně normální člověk si všimne toho, že pět českých občanů odletělo z Libanonu a současně jeden nebo dva Libanonci z Prahy do Libanonu, tak i bez Stropnického si dá dohromady 1 + 1,“ řekl prezident.

Za Stropnického se už v pátek postavil i premiér Bohuslav Sobotka a odmítl výzvu opoziční ODS, ať ho odvolá z vlády. (více zde). I předseda lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek ministra obrany vyzval, ať odchod zváží. Ale podle premiéra nebylo pochybení ministra zásadní.

Zeman se postavil i za ministra Pelikána kvůli vydání Fajáda do Libanonu. „Nepodlehl nejrůznějším tlakům. Ať Američané požádají Libanon,“ řekl český prezident. Američané po výměně unesených Čechů za Fajáda protestovali (více čtěte zde). Usilovali totiž o jeho vydání do Spojených států kvůli jeho úzkému propojení s teroristy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La Manche, přesně tak, jak si...

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Najdete na iDNES.cz