Alibismus, či spíš absurdní divadlo ČSSD, říká Zeman o nehlasování o vládě

  6:00aktualizováno  6:00
Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES označil rozhodnutí ČSSD odejít ze sálu při hlasování o nedůvěře vládě za šalamounské řešení, které přirovnal více než k alibismu k absurdnímu divadlu. Záměr sociálních demokratů podle něj ukazuje, že ve vedení ČSSD jsou dvě silné skupiny s opačným názorem na přítomnost ve vládní koalici.

„Jedna je pro setrvání ve vládě a druhá pro odchod z vlády,“ upozornil prezident. Podle něj dokázala ČSSD šalamounsky spojit obě názorové skupiny jedině tak, že alibisticky zvolila odchod ze sálu. " Myslíte, že Šalamoun nebyl alibista? Tak si přečtěte jeho příběh s rozdělením dítěte na dvě poloviny," řekl.

To, že poslanci ČSSD opustí sál, ačkoli zůstanou její ministři ve vládě premiéra Andreje Babiše, přirovnal více než k alibismu k absurdnímu divadlu, kterým často politika podle prezidenta je.

Daleko více ale Zemana znepokojilo rozhodnutí ČSSD připojit se k možnému hlasování o rozpuštění sněmovny, které by vedlo k předčasným volbám. "Nemám pocit, že když děláte každoročně předčasné volby, které stojí miliardu korun, demonstrujete něco víc než vlastní neschopnost," podotkl k úsilí ČSSD se vůči Andreji Babišovi vymezit.

Prezident se také vyjádřil ke kauze syna Andreje Babiše. Tu považuje prezident za uzavřenou záležitost od okamžiku, kdy vydal prohlášení ředitel Národního ústavu duševní hygieny Cyril Höschl. "Jasně konstatoval, že mladý Babiš trpí schizofrenií," upozornil Zeman. Podle něho je aféra hyenismus, který se snaží zneužít nemocného člověka.

Protofašistická pražská kavárna

Zeman v rozhovoru také zavzpomínal na revoluční události v roce 1989. Řekl, že si vzpomínky nechce nechat kazit demonstranty, kteří tento rok vyhazovali jeho květiny u pietního místa na pražské Národní třídě do koše. Podle prezidenta takové gesto svědčí o "protofasistickém charakteru části pražských demonstrantů".

Fotogalerie

Takzvaná pražská kavárna podle Zemana trpí představou, že jsou její názory nadřazeny jiným. „Kdo nedokáže akceptovat, že prohrál ve volbách, si nemůže osobovat právo být soudcem české společnosti,“ řekl.

Prezident se také vyjádřil k novému velvyslanci v Pekingu, kterým má být podle zjištění MF DNES bývalý viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Proti tomu se však ohrazuje vlivný člen ČSSD Miroslav Poche, který preferuje náměstka ministra Lukáše Kauckého.

Poche však podle prezidenta není tím, kdo by měl rozhodnout. „Pan Poche není ani ministr zahraničí, ani vláda, ani prezident,“ dodal s tím, že velvyslance navrhuje ministr zahraničí. Tím je za ČSSD Tomáš Petříček, se kterým se prezident také úplně neshodne v případě přesunu české ambasády v Izraeli.

Prezident naznačil, že v pozadí stojí spíše opět Miroslav Poche, kterému zabránil stát se šéfem české diplomacie. „Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné,“ dodal.

Zeman chce, aby se česká ambasáda po vzoru USA přesunula do Jeruzaléma, kde je již honorární konzulát.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Premiér Babiš slíbil, že na summitu EU navrhne opatření vůči Turecku

Premiér Andrej Babiš na summitu Evropské unie v závěru týdne přednese návrh na přijetí společných evropských opatření...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Na rekultivacích přežilo 85 procent stromů, podle odborníků je to úspěch

Na rekultivacích u severočeských dolů ČSA a Vršany budou smíšené lesy. První tisíce stromků už tu rostou od loňského...

Najdete na iDNES.cz