Alibismus, či spíš absurdní divadlo ČSSD, říká Zeman o nehlasování o vládě

  6:00aktualizováno  6:00
Miloš Zeman v rozhovoru pro MF DNES označil rozhodnutí ČSSD odejít ze sálu při hlasování o nedůvěře vládě za šalamounské řešení, které přirovnal více než k alibismu k absurdnímu divadlu. Záměr sociálních demokratů podle něj ukazuje, že ve vedení ČSSD jsou dvě silné skupiny s opačným názorem na přítomnost ve vládní koalici.

„Jedna je pro setrvání ve vládě a druhá pro odchod z vlády,“ upozornil prezident. Podle něj dokázala ČSSD šalamounsky spojit obě názorové skupiny jedině tak, že alibisticky zvolila odchod ze sálu. " Myslíte, že Šalamoun nebyl alibista? Tak si přečtěte jeho příběh s rozdělením dítěte na dvě poloviny," řekl.

To, že poslanci ČSSD opustí sál, ačkoli zůstanou její ministři ve vládě premiéra Andreje Babiše, přirovnal více než k alibismu k absurdnímu divadlu, kterým často politika podle prezidenta je.

Daleko více ale Zemana znepokojilo rozhodnutí ČSSD připojit se k možnému hlasování o rozpuštění sněmovny, které by vedlo k předčasným volbám. "Nemám pocit, že když děláte každoročně předčasné volby, které stojí miliardu korun, demonstrujete něco víc než vlastní neschopnost," podotkl k úsilí ČSSD se vůči Andreji Babišovi vymezit.

Prezident se také vyjádřil ke kauze syna Andreje Babiše. Tu považuje prezident za uzavřenou záležitost od okamžiku, kdy vydal prohlášení ředitel Národního ústavu duševní hygieny Cyril Höschl. "Jasně konstatoval, že mladý Babiš trpí schizofrenií," upozornil Zeman. Podle něho je aféra hyenismus, který se snaží zneužít nemocného člověka.

Protofašistická pražská kavárna

Zeman v rozhovoru také zavzpomínal na revoluční události v roce 1989. Řekl, že si vzpomínky nechce nechat kazit demonstranty, kteří tento rok vyhazovali jeho květiny u pietního místa na pražské Národní třídě do koše. Podle prezidenta takové gesto svědčí o "protofasistickém charakteru části pražských demonstrantů".

Fotogalerie

Takzvaná pražská kavárna podle Zemana trpí představou, že jsou její názory nadřazeny jiným. „Kdo nedokáže akceptovat, že prohrál ve volbách, si nemůže osobovat právo být soudcem české společnosti,“ řekl.

Prezident se také vyjádřil k novému velvyslanci v Pekingu, kterým má být podle zjištění MF DNES bývalý viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Proti tomu se však ohrazuje vlivný člen ČSSD Miroslav Poche, který preferuje náměstka ministra Lukáše Kauckého.

Poche však podle prezidenta není tím, kdo by měl rozhodnout. „Pan Poche není ani ministr zahraničí, ani vláda, ani prezident,“ dodal s tím, že velvyslance navrhuje ministr zahraničí. Tím je za ČSSD Tomáš Petříček, se kterým se prezident také úplně neshodne v případě přesunu české ambasády v Izraeli.

Prezident naznačil, že v pozadí stojí spíše opět Miroslav Poche, kterému zabránil stát se šéfem české diplomacie. „Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné,“ dodal.

Zeman chce, aby se česká ambasáda po vzoru USA přesunula do Jeruzaléma, kde je již honorární konzulát.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

Demonstrace proti bourání Transgasu (20. února 2019)

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz