Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto: Petr Topič, MAFRA

Zeman odmítá jmenovat tři profesory. Nerespektuje nás, zlobí se rektor UK

  • 2144
Prezident Miloš Zeman pokračuje ve svém zvyku odmítat jmenování profesorů navržených akademickou obcí. Tentokrát se rozhodl, že nepodepíše jmenovací dekrety docentů Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima protestuje. Podle něj hlava státu nerespektuje samosprávu univerzit.

„Dnešního dne mě ministr školství Marcel Chládek informoval o tom, že mu prezident republiky Miloš Zeman sdělil, že nehodlá podepsat dekrety tří docentů navržených ke jmenování profesorem,“ uvedl pro iDNES.cz rektor Zima.

Jmenování Fajta, Ošťádala a Eichlera přitom dříve projednaly a schválily na svých zasedáních vědecké rady Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické.

Odmítnutí profesoři

Jan Eichler
Od roku 1994 je vědeckým pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů v Praze, kde se zabývá problematikou bezpečnosti. Přednáší na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze. Po absolvování vojenské akademie v Bratislavě v roce 1975 pracoval na ministerstvu národní obrany. 1979 - 1982 - působil na československém velvyslanectví v Paříži jako sekretář vojenského a leteckého přidělence ČSSR. 1982 - 1990 - pracoval na ministerstvu obrany a následně krátce v generálním štábu Československé armády. 1991 - 1994 - byl zástupcem vedoucího odboru na Institutu pro strategická studia ministerstva obrany. V dubnu 2004 ukončil habilitační řízení na Vojenské akademii v Brně v oboru teorie obrany státu.

Jiří Fajt
Generální ředitel Národní galerie (od 1. července 2014). Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze (1983) a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1994), později habilitoval v ČR i Německu. Ve druhé polovině 80. let pracoval jako myč oken, později pracoval v Lapidáriu Národního muzea v Praze (1988 - 1992)
1993 - 2000 - byl zaměstnán v Národní galerii, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění; od roku 2000 působil zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze (Filozofická fakulta UK).
Ivan Ošťádal
Působí na katedře fyziky povrchů a plazmatu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Loni v červnu byl vědeckou radou navržen na jmenování profesorem pro obor fyzika - fyzika povrchů a rozhraní.

„Prezident jmenovací dekrety nepodepsal, třebaže má ke jmenování dojít již 7. května 2015, navíc do této chvíle svůj krok nijak nezdůvodnil. Tuto skutečnost pokládám za nepřijatelný zásah do principů akademických,“ zdůraznil Zima.

Prezidentovo rozhodnutí pro iDNES.cz v úterý večer potvrdil jeho mluvčí Jiří Ovčáček a sdělil Zemanovy důvody akademiky nejmenovat.

„V případě docenta Fajta jsou to informace o záležitostech kolem Komerční banky. V případě docenta Eichlera je to předlistopadové působení v propagandistických útvarech Československé lidové armády. A v případě docenta Ošťádala jsou to kontakty se Státní bezpečností před rokem 1989,“ řekl Ovčáček.

Zeman nerespektuje naši samosprávu. S tím se nesmíme smířit

Podle Zimy však oba docenti z Karlovy Univerzity, tedy Fajt a Ošťádal, splnili všechna kritéria potřebná podle zákonů a předpisů Univerzity Karlovy ke jmenování profesorem.

„Smíříme-li se s tím, že prezident republiky nebude respektovat samosprávu vysokých škol, jež neoddělitelně patří ke svobodné, demokratické společnosti, nebudeme si moci vážit nejen jeho, ale ani sami sebe,“ dodal Zima.

Jiří Fajt ještě v úterý odpoledne o ničem nevěděl. „Pan ministr už na začátku roku jasně řekl, že v mém jmenování profesorem není žádný problém,“ řekl Fajt MF DNES.

„Postoj pana prezidenta mě vůbec nepřekvapuje a je zcela v intencích jeho snah Českou republiku proměnit v nejzápadnější východní despocii. Měl jsem za to, že jsem splnil veškeré zákonem předepsané povinnosti pro udělení titulu profesora, zjevně jsem však cosi důležitého opomněl, možná obětní dary,“ dodal Fajt pro agenturu ČTK.

Na čtvrteční předávací ceremoniál už dostal pozvánku. Nemůže ale přijít, protože v tu samou dobu se zúčastní otevření českého pavilonu na bienále současného umění v Benátkách. Fajtovi prezident vyčítá, že Národní galerie požádala Komerční banku o sponzorský dar na zvláštní odměnu pro svého ředitele, kterým je právě Fajt (více čtěte zde).

Od Putny k Bekovi?

Problém se jmenováním profesorů se objevil před dvěma lety na jaře, když prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat historika Martina C. Putnu profesorem. Nelíbila se mu jeho účast na průvodu Prague Pride, kde měl transparent „Katolické buzny zdraví Bátoru“. Putna tenkrát převzal dekret o dva týdny později z rukou tehdejšího ministra školství Petra Fialy (ODS).

Jeho nástupce Marcel Chládek (ČSSD) se k problému jmenování profesorů vrátil. S prezidentem Zemanem tuto otázku intenzivně řešil, ten se ale loni na podzim rozhodl, že si nad jmenováním profesorů ponechá dohled (více čtěte zde).

Jak je vidět z případu Jiřího Fajta, nesrovnalosti s Putnou neskončily. „Problém spočívá výhradně v mocichtivosti Miloše Zemana, Až pomine Zeman, pominou problémy s profesurami,“ myslí si Martin C. Putna.

Další obstrukce mohou přijít po prázdninách, kdy Zeman má jmenovat rektorem Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka, který ho kritizoval už několikrát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video