Zeman navrhuje zestátnit ČT. Vnímá ji jako hlásnou troubu TOP 09

  17:04aktualizováno  20:25
S radikálním návrhem vůči České televizi přišel prezident Miloš Zeman. „Domnívám se, že Česká televize by neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí, že by koncesionáři neměli platit 135 korun měsíčně za její provoz, že by tento provoz měl být hrazený ze státního rozpočtu,“ uvedl Zeman pro Parlamentní listy.

Prezident Miloš Zeman navrhuje zestátnit veřejnoprávní ČT. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„V současné době je Česká televize pouze hlásnou troubou jedné jediné politické strany, která se jmenuje TOP 09,“ tvrdí prezident.

Platby za televizi by podle něj měly být zrušeny a měly by být nahrazeny nezbytnými výdaji ze státního rozpočtu

„Někteří moji poradci mi říkají, že základní vadou generálního ředitele České televize je to, že Českou televizi vlastně neřídí a že ji řídí nejrůznější úředníci na nižších postech. Nejsem specialista na Českou televizi a nemohu tedy toto tvrzení objektivně posoudit, nicméně platí to, co jsem už uvedl, to jest, že Česká televize by měla být státní a nikoli veřejnoprávní, protože pojem veřejnoprávnosti je hybridní pojem, který slučuje nedostatky veřejné a soukromé televize,“ dodal Zeman.

Tvrzení prezidenta na Twitteru rozporuje zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský. Odkazuje na data ČT:

11.května 2016 v 16:52, příspěvek archivován: 11.května 2016 v 17:56

Dle prezidenta jsme hlásnou troubou TOP 09... Výroky stran za 2. pol. 2015: ČSSD 3849 ANO 3467 KDU-ČSL 2356 KSČM 1733 TOP 09 1445 ODS 1224

Ředitel ČT: Model státní televize se hodí někam na východ

Proti nápadu Miloše Zemana se ohradil ředtel ČT Petr Dvořák. „Prezidentovy snahy o zestátnění České televize jsou nepochopením úlohy a funkce médií veřejné služby ve 21.stoleti. Model státni televize se nehodí ani do českých, ani do evropských podmínek, ale spíše někam hodně na východ,“ uvedl Dvořák.

„Česká televize jako ostatní veřejnoprávní média poskytuje službu veřejnosti, nikoli politickým stranám či jednotlivým představitelům státu. Veřejnoprávní média jsou oporou principů občanské svobody a zárukou nezávislé novinářské práce. Proto v žádné z demokratických zemí v Evropě státní televize zřízeny nejsou,“ řekla iDNES.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Způsob financování veřejnoprávních médií není podle ní rozhodující. „Forma koncesionářských poplatků nicméně zaručuje, i podle Evropské vysílatelské unie, jež sdružuje veřejnoprávní média v šestapadesáti zemích, jejich největší nezávislost na politicích a aktuálních změnách politické situace,“ uvedla Plívová.

Dodala, že činnost Česká televize nelze zplošťovat pouze na zpravodajství, ale že Česká televize je největším producentem původní dramatické tvorby, dokumentů, vzdělávacích, sportovních a dalších pořadů.

Kalousek: Zestátnění ani privatizaci ČT nesmíme připustit

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyjádření prezidenta Miloše Zemana označil za naprostou hloupost a není podle něj jediná, kterou Zeman říká.

Souhlasíte s prezidentovým návrhem, aby byla Česká televize zestátněna?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. května 2016. Anketa je uzavřena.

NE 12114
ANO 6390

„Útok pana prezidenta a skupiny lidí, kterým vadí parlamentní demokracie, je už folklórem. Nesmíme připustit, aby byla veřejnoprávní televize zestátněna nebo privatizována a sloužila propletenci státu a oligarchů,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je faktem, že Českou televizi nikdo nekontroluje. „Je to instituce, kterou nekontroluje NKÚ, jen rada, kde sedí tradiční politici,“ řekl Babiš. „Na Slovensku zavedli model, že je to financováno ze státního rozpočtu,“ podotkl předseda ANO. Líbilo by se mu to i v Česku, protože by podle něj občané ušetřili.

ČT se zastal europoslanec Jiří Pospíšil. Porada Zemana s Babišem na Čapím hnízdě nese podle něj další výsledky. „Bohužel jde o znárodnění médií, která ještě nepatří Agrofertu,“ napsal na svém Twitteru europoslanec.

Prezident Zeman si ČT jako svůj terč vybral už loni v březnu, když podpořil zrušení koncesionářských poplatků. „Můj osobní názor zní, že Česká televize bohužel neplní svoji veřejněprávní funkci a stává se nejen komerční, ale dokonce špatnou komerční televizí,“ řekl tehdy Zeman při návštěvě Plzeňského kraje. Televize označila jeho tehdejší snahu vzít jí peníze za bezprecedentní útok na její nezávislost (více čtěte zde).

Zeman kritizoval veřejnoprávní televizi i před rokem:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

V Jáchymově otevřeli důlní štolu, připomíná hornickou minulost lázní

V Jáchymově otevřeli expozici důlní techniky uranových dolů. Lázně dnes stojí...

Nová venkovní expozice důlní techniky v těsném sousedství jáchymovského Lázeňského centra Agricola připomíná...

Pozitiva Evropské unie převažují, řekl Babiš. Podpořil Jourovou, odmítl euro

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

„Musíte být hrdí a pyšní,“ nabádal premiér Andrej Babiš při projevu k českým velvyslancům. Podle něj mají pracovat na...

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Najdete na iDNES.cz