Zeman na Hradě? Levicový, bez Šloufa a zklidňující politiky

  20:25aktualizováno  20:25
Pokud se rozhodnu kandidovat na prezidenta, nebudu špinit své protivníky a od Strany práv občanů se neodstřihnu. A nebudu zakrývat, že jsem levicový politik, prohlásil expremiér Miloš Zeman. Dodal, že definitivní rozhodnutí, zda vstoupí do boje o prezidenta, záleží na počtu jeho podporovatelů. Miroslav Šlouf zase slíbil, že žádnou funkci na Hradě chtít nebude.

Zaplněná restaurace Jedová chýše, půllitry piva na stolech a Miroslav Šlouf halasně oznamující: "Miloši, zařídil jsem, že se tu může kouřit". Tak vypadalo setkání s čestným předsedou Strany práv občanů - Zemanovců Milošem Zemanem.

Ačkoli všichni očekávali oficiální oznámení kandidatury na post prezidenta, expremiér byl opatrný. Poslanci sice ve středu splnili jeho první podmínku, tedy schválení veřejné volby, Zeman stále trvá na té druhé. Tou je dostatečný počet podpisů pod peticí, která ho definitivně na post hlavy státu navrhne. Zákonný limit je 50 tisíc, Zeman ale nechce být tím "nejslabším" (o volbě prezidenta najdete více zde)

Fotogalerie

"Kandidátem by neměl být jenom ten, kdo sám chce, ale ten, koho chtějí lidé," prohlásil Zeman. I bez potvrzení kandidatury se téměř celá následující debata týkala toho, co by dělal jako prezident.

"Rozlišujme nadstranický a nestranický"

"Chtěl bych přispět k uklidnění naší rozjitřené politiky a řídit se zásadou, nic si nenakrást, nikoho nepodrazit a dodržet každou dohodu, která se uzavře," řekl. A ihned dodal, kdo se jeho zásadami neřídí. "Kdo si nakradl, ten má byt na Floridě (pozn. redakce: Stanislav Gross) a kdo porušil dohodu, zahajuje kampaň proti korupci (pozn. redakce: Andrej Babiš, který prý Zemana podvedl při privatizaci Unipetrolu)" (o Babišovi čtěte zde)

"Prezident nesmí být nestranický, ale nadstranický. To je sakra rozdíl. Nestranický je jako bezpohlavní," uvedl Zeman na dotaz, zda by i v roli prezidenta nezanevřel na svou Stranu práv občanů.  "Bylo by ode mě podlé, kdybych tuto pupeční šňůru odpáral," prohlásil politik. A vzápětí dodal, že všem musí být jasné, že na politickém spektru patří k levici.

Proč podporovat slabé státy?

Zeman se jako ekonom vyjádřil i k aktuálním problémům Evropské unie. "Jsem eurofederalista, tedy pro společnou daňovou, zahraniční i obrannou politiku. To ale neznamená, že budu obhajovat penězovod do některých států. Proč máme pomáhat zemím, které falšují statistiky?" zeptal se sugestivně.

Stranou nenechal ani případnou půjčku Česka Mezinárodnímu měnovému fondu o které jedná vláda (více čtěte zde). Zeman ale i v tomto případě pokračoval v kritice přerozdělování peněz nevýkoným ekonomikám. "Pokud peníze půjčíme, tak se ptejme, komu je fond poskytne. Dostane je zase Řecko a podobné země," postěžoval si. Upozornil také, že fond sice nemůže zkrachovat, ale nedávno byly jeho půjčky Řecku o 50 procent znehodnoceny.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích.

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz