Zeman křtil knihu, jeho volební turné řídí Šlouf

  16:37aktualizováno  16:37
Návrat starých časů. Tak to v úterý vypadalo na pražském Žofíně, kde v nabitém sále Miloši Zemanovi aplaudovala řada poslanců sociální demokracie. Ale i třeba exministryně zdravotnictví Marie Součková, bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová či hlavní Zemanův rádce, bývalý svazácký aparátčík Miroslav Šlouf.

Miloš Zeman křtil na pražském Žofíně svoji novou knihu | foto: Dan MaternaMF DNES

A expremiér, který křtil svou novou knihu Vzestup a pád české sociální demokracie, nešetřil svým osobitým humorem, jemuž osobně naslouchal i nový šéf komunistů Vojtěch Filip. Právě komunisty totiž Zeman radí volit těm, kdo mají problém dát hlas ČSSD nebo váhají, zda půjdou v červnu volit.

A jakými "vtípky" Zeman  bavil publikum? "Jsou to pořady o idiotech na obrazovce pro idioty před obrazovkou," prohlásil třeba o pořadech reality show na komerčních televizích. Na adresu muslimů řekl, že ne všichni jsou teroristé, ale že je zajímavé, že "všichni teroristé jsou muslimové". Oba bonmoty Zeman vepsal i do své knihy.

Tu mu osobně – vodkou a vínem ze sklepů exministra zemědělství Jana Fencla – pokřtili jeho přátelé z ČSSD. "Věřím, že rozhodnutí Miloše Zemana, že se nechystá k návratu do politiky, není konečné," pravil jeden z kmotrů knihy, bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr.

Druhý z kmotrů, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, se zase zaradoval, že Zeman už začíná být aktivní, když se chce osobně zapojit do kampaně ČSSD, a že i jeho návrat do politiky třeba přijde.

Podpoří Paroubka, Škromacha či Jičínského
To, jak bude vypadat Zemanova účast ve volební kampani, má na starosti jeho bývalý šéf poradců Miroslav Šlouf, který vymyslel i autobus Zemák, s nímž Zeman vyhrál parlamentní volby v roce 1998.

V tomto autobuse chce expremiér nyní jezdit zejména po Ústeckém a Zlínském kraji a podpořit dva z volebních lídrů ČSSD: Jiřího Paroubka a Zdeňka Škromacha. Kromě toho chce Zeman pomoci několika poslancům své strany – Koudelkovi, Jičínskému či Schlingovi.

"Trvám na tom, aby posádku Zemáku řídil Miroslav Šlouf, prostě proto, že s ním mám pozitivní zkušenosti," řekl MF DNES Zeman.

Šlouf dodal, že se volební autobus rozjede v dubnu. Potvrdil také, že radí před volbami jak Paroubkovi, tak Rathovi, kterého si Zeman pozval na chalupu na Vysočinu. Nikdo nebyl včera schopen říci, kdo bude Zemanovo volební turné platit. "Asi na to Miloš bude mít nějaké sponzory, nevím," odvětil Škromach. Zeman tvrdil, že to sám neví, a odkazoval na vedení ČSSD.

I do vedení strany si přitom včera při prezentaci své nové knihy párkrát rýpl. Kritizoval totiž politiky, kteří "každý týden mění své názory podle průzkumů veřejného mínění a snižují tak důvěryhodnost politiky".

Zemanovi vadí i to, že ČSSD přejala styl svých soupeřů a závodí ve slibování nižších daní či průměrného platu 25 tisíc korun měsíčně.

Právě takový průměrný plat po dalších čtyřech letech své vlády přitom slibuje voličům premiér Paroubek, který je také vyhlášený tím, jak detailně sleduje a zkoumá průzkumy veřejného mínění. "Kdybych se neřídil průzkumy, tak bych byl arogantní politik," brání se kritice Paroubek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zaorálek: kritik koalice s ANO, který má komplikované vztahy se Zemanem

Lubomír Zaorálek na programové konferenci (17. 6. 2017)

Lubomír Zaorálek je novým kandidátem sociální demokracie na post ministra kultury. Pokud prezident Miloš Zeman jeho...

Zeman jmenuje ministrem kultury Zaorálka, kritika koalice ČSSD s Babišem

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ INŽENÝR s AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 38 000 - 43 000 Kč

Najdete na iDNES.cz