Ústavní soud je kompletní. Nováčky nečeká doba hájení, ale nával práce

  13:13aktualizováno  13:13
Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové ústavní soudce, soud je tak opět kompletní. Slib v pátek na Pražském hradě složili Jaroslav Fenyk, Jan Filip a Milada Tomková, která bude místopředsedkyní soudu. Brzy se uvolní i další místo, které obsadí Vladimír Sládeček. Noví soudci se ihned pustí do práce.

Slib ústavních soudců na Pražském hradě složili Milada Tomková, Jaroslav Fenyk (uprostřed) a Jan Filip (3. května 2013). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zeman po jmenování soudců poděkoval všem, kdo se spolu s ním na jejich výběru podíleli. "Kdyby to byl výběr, který by závisel pouze na rukou jednoho člověka, byl by to výběr velmi riskantní," řekl prezident.

Všechny čtyři kandidáty na post ústavních soudců prezidentu Zemanovi schválil 25. dubna v tajné volbě Senát (více čtěte zde).

Sládečka Zeman jmenuje až začátkem června, kdy skončí funkční období dalšího z ústavních soudců Miloslava Výborného. Ústavní soud měl do pátku jen 12 místo řádných 15 soudců.

Současné složení soudu:

  • předseda - Pavel Rychetský,
  • místopředsedové - Pavel Holländer a Milada Tomková
  • další soudci - Miloslav Výborný, Vojen Güttler, Dagmar Lastovecká, Jan Musil, Jiří Nykodým, Stanislav Balík, Michaela Židlická, Ivana Janů, Vlasta Formánková, Vladimír Kůrka, Jaroslav Fenyk a Jan Filip

Vedoucí protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger uvedl, že jmenování nových soudců zvýší efektivitu a rychlost rozhodování soudu. "Dlouhodobý výpadek tří z patnácti soudců vedl k enormnímu zatížení soudců zbývajících a prodlužování doby řízení. Situace je však stále komplikována i tím, že se každý rok zvyšuje počet návrhů na zahájení řízení. Jen loni činil počet podání téměř pět tisíc, což představuje 330 věcí na jednoho soudce za rok," uvedl Göttinger.

Generální sekretář soudu Ivo Pospíšil k tomu v ČT doplnil, že noví soudci kvůli množství práce nedostanou pomyslnou dobu hájení.

Fenyk je expert na trestní právo, byl náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Filip, vedoucí Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v minulosti radil třem ústavním soudcům.

Dosavadní soudkyně Nejvyššího správního soudu Tomková se specializuje na sociální oblast, zejména sociální zabezpečení. Sládeček vede Katedru správního práva Právnické fakulty Univerzity Palackého Olomouci.

Ústavní soud nebyl v kompletním složení více než rok. Loni skončil desetiletý mandát Elišce Wagnerové a Františku Duchoňovi, letos v lednu Jiřímu Muchovi. Zemanův předchůdce Václav Klaus své kandidáty Jana Sváčka a Zdeňka Koudelku v Senátu neprosadil.

Obměna soudu bude pokračovat v dalších měsících. V srpnu vyprší mandát předsedovi soudu Pavlu Rychetskému, místopředsedovi Pavlu Holländerovi a také Vojenu Güttlerovi a Dagmar Lastovecké. V závěru roku pak skončí Jan Musil a Jiří Nykodým. Prezident chce další kandidáty navrhnout v červnu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Lennonovu zeď v Praze znovu přemalovali, tentokrát kvůli výročí „sametu“

Zahájení oslav 30 let svobody v České republice. Dvě desítky českých a...

Slavnou malostranskou Lennonovu zeď v Praze pomalovalo novými obrázky a nápisy několik umělců z Česka i zahraničí....

Babiš je pro růst penzí o devět stovek, ale ministři na to musí ušetřit

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (13. března 2019)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se ohradil proti tomu, že ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÝ OPERÁTOR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 34 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz