Do vlády mi nemluví, řekl Rusnok po schůzce se Zemanem. Dali si „frťana“

  11:23aktualizováno  17:34
Prezident Miloš Zeman započal sérii setkání s šéfy poslaneckých klubů kvůli podpoře novému kabinetu jednáním s Kateřinou Klasnovou. Po setkání s političkou Věcí veřejných prezident v Lánech přijal premiéra Jiřího Rusnoka. Schůzka trvala čtyři hodiny a podle všeho proběhla v přátelském duchu.

"Bavili jsme se o přípravě programového prohlášení. Informoval jsem pana prezidenta o jednáních, která jsem vedl," uvedl Jiří Rusnok po návštěvě Miloše Zemana v Lánech. | foto: Krumphanzl MichalČTK

Podle Rusnoka mu Zeman do programu vlády nemluví. "Pan prezident má ve mě absolutní důvěru, neříká nám, co tam má být,“ řekl Rusnok. Zeman premiéra přijal v Lánech po 13.hodině, schůzka skončila o čtyři hodiny později.

"Bavili jsme se o přípravě programového prohlášení. Informoval jsem pana prezidenta o jednáních, která jsem vedl. Předpokládám, že navštívím poslanecké kluby. Budu debatovat o prioritách vlády," uvedl po jednání Rusnok.

Fotogalerie

Jednání probíhalo patrně v přátelské atmosféře. "U toho krásného rybníka s lekníny, který tady je, jsme si dali kávu a frťana a pak jsem se šel projít s panem ředitelem protokolu po parku, který jsem předtím neznal. Je krásný, otevřený pro veřejnost," popsal premiér novinářům. Uvedl, že Zeman v něj má absolutní důvěru.

Podle Rusnoka jsou vládními prioritami snaha pomoci nastartovat "alespoň nějaký" hospodářský růst. "Budeme všechna svá rozhodnutí zvažovat v kontextu tvorby pracovních míst a určitě nám do toho zapadá také regionální aspekt," vypočítal.

Rusnok ujistil Zemana o tom, že má zatím z fungování vlády "velmi dobrý pocit". Všichni jeho ministři prý přistupují k práci "velmi angažovaně v dobrém slova smyslu", pracují prý "od rána do večera" a snaží se řešit akutní věci, stabilizovat své týmy včetně personálních výměn. Rusnok uvedl především ministryni spravedlnosti Marii Benešovou.

Premiér nepřemýšlí o tom, že by vyměnil ministra financí Jana Fischera. Problém s umořením dluhů z prezidentské kampaně Jana Fischera je podle něj jen mediální záležitost. "Nepovažuji za potřebné uvažovat o tom, že bych ho kvůli tomu neangažoval," prohlásil Rusnok.

"Za financování prezidentské kampaně je podle zákona zodpovědný volební tým, ne přímo Jan Fischer. Protože je však slušný člověk, vzal to na sebe a aktivně se této záležitosti chopil," uvedl s tím, že už před zatýkáním na Úřadu vlády mluvil šéf Fischerova týmu Jan Pirk o tom, že všechny dluhy umoří do svaté Anny, tedy do 26. července. 

Zeman priority VV přijal s pochopením, uvedla Klasnová

Ještě před Rusnokem mluvil Zeman s předsedkyní poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřinou, do Lán dorazila v 11 hodin. Serveru iDNES.cz řekla, že Věci veřejné rozhodnou o svém postoji k vládě až 6. srpna na jednání vedení strany a poslaneckého klubu.

Setkání s prezidentem podle ní probíhalo v přátelské atmosféře a Zeman se k prioritám VV stavěl vstřícně. "Dotkla jsem se rozšíření pravomocí NKÚ na kontrolu hospodaření obcí, krajů a stáních podniků a setkala se s pochopení a příslibem, že by to mohla být jedna z věcí, kterou by se mohla Rusnokova vláda zabývat. Stejně tak problematika majetkových přiznání," uvedla poslankyně.

I tak však podle ní nelze říct, jaký postoj k vládě ve straně převažuje. "Nechtěla bych to předjímat. Musíme zvážit celkové priority Rusnokovy vlády. Za klíčové považuji, že ministryně spravedlnosti nepodlehla hysterii okolo vyšetřování exposlanců a Jany Nagyové a neřeší tuto situaci zběsilými personálními kroky Dostala jsem garance, že nebude snaha zametat jakékoliv politické kauzy pod koberec," doplnila.

Šéfka jedenáctičlenného poslaneckého klubu zopakovala, že by úřednická vláda  měla přispět ke zklidnění politické situace a nepouštět se do schvalování velkých zakázek. Prezident ji prý ujistil, že Rusnokův kabinet nebude rozhodovat o tendru na dostavbu Temelína (více čtěte zde). Jak by postupoval v případě, když by Rusnokova vláda důvěru nezískala, se podle Klasnové nebavili.

V pondělí bude Zeman jednat s Tejcem, Gazdíkem a Bendou

V pondělí se prezident podle ČT sejde s Markem Bendou (ODS), Petrem Gazdíkem (TOP 09/STAN) a Jeronýmem Tejcem (ČSSD). Prezident jmenoval Rusnokovu vládu 10. července, do 30 dnů musí kabinet požádat o důvěru. Zatím není jisté, zda ji ve Sněmovně získá.

Vládu nechce podpořit ODS a TOP 09, proti je podle zjištění iDNES.cz i část nezařazených poslanců (více čtěte dne). Rusnok bude při hlasování potřebovat podporu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Ve středu ČSSD neuspěla s návrhem na rozpuštění Sněmovny. Pro bylo jen 96 poslanců, zapotřebí bylo 120 hlasů (více čtěte).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Většina teplotních rekordů neodolala, v Řeži naměřili skoro 35 stupňů

Turisté i Pražané se chladí díky kropícímu vozu na Hradčanském náměstí v Praze...

Osmdesát procent stanic v Česku zaznamenalo v sobotu nové teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz