I Zeman je z lumpenkavárny, chce postavit Prahu proti venkovu, říká Kocáb

  19:52aktualizováno  19:52
Spoluzakladatel Občanského fóra a někdejší poslanec a ministr pro lidská práva Michael Kocáb v rozhovoru pro Rádio Impuls ostře odsoudil nedávné výroky prezidenta Miloše Zemana o „pražské lumpenkavárně“. V minulosti by se k ní podle Kocába určitě hlásil i samotný Zeman.

„Lumpenkavárna, to je prostě jasná propagandistická klička, která má postavit obyvatele zejména vesnic a menších měst proti Praze a proti pražským intelektuálům. Nebo proti lidem, kteří se nějakým způsobem zabývají politikou a mají kritického ducha,“ prohlásil Kocáb v pořadu Kauza dne.

Kontroverzní Hovory z Lán

Zpěvák a někdejší ministr pro lidská práva narážel na Zemanovy kontroverzní výroky v rozhlasových Hovorech z Lán. Prezident se v první listopadovou neděli opřel do těch, kteří kritizovali jeho zpáteční cestu z návštěvy Číny. Zeman ve vysílání Českého rozhlasu prohlásil, že jen „běsnící pražská lumpenkavárna“ se zajímá nikoli o jeho úspěchy v Číně, ale o zpáteční cestu letadlem pronajatým společnosti PPF.

„I on by bezesporu krátce po roce 1989 do té lumpenkavárny patřil taky,“ namítá Kocáb. Zeman podle něj sice Občanské fórum nezakládal, ale velmi brzy tam během sametové revoluce pronikl a mezi jeho stoupenci byl oblíbený. „To byl člověk, kterého jsme si vážili,“ prohlásil exministr v rádiu Impuls.

Havel a komunista? Na členství kandidoval Klaus, říká Kocáb

Michael Kocáb se v Kauze dne ohradil také proti nedávnému tvrzení Václava Klause, podle nějž byl Václav Havel vlastně reformním komunistou. „Tyto jeho výroky, ty musím úplně razantně odmítnout, on byl nakonec kandidátem členství v KSČ, Václav Klaus, to taky by měl připomenout, když už mluví o reformním komunismu Václava Havla,“ odsoudil Klausovo vyjádření Kocáb.

„Říká to člověk, který vzešel z Prognostického ústavu, který, jak uvádí Wikipedie, abych nemohl být za nic popotahován, byla ekonomická expozitura KGB. Já nevím, do jaké míry je to pravda, nebo není, ale fakt je, že Prognostický ústav byl napojen na ústřední orgány tehdejšího komunistického vedení,“ vylíčil Kocáb s tím, že se Klausovu výroku, který pronesl během rozhovoru s MF DNES, spíše směje (rozhovor s Václavem Klausem si můžete přečíst zde).

Samotná Wikipedie ovšem Prognostický ústav za organizaci spoluzaloženou sovětskou tajnou službou neoznačuje. Tento výklad uvádí pouze jako jednu z „radikálních“ teorií o jeho skutečném poslání. „Méně radikální teorie vysvětlují úspěch prognostiků pouze úzkou spoluprací se skupinou kolem Václava Havla, které chyběli odborníci na ekonomii,“ píše se dále v článku, na který Kocáb v rádiu odkázal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz