Zeman do malého sálu Jazzové sekce lemovaného válečnými plakáty z dob druhé světové války přijel kolem čtvrté odpoledne v doprovodu svého bývalého mluvčího Jiřího Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře.
Mezi přítomnými byl také poslanec SPD Jaroslav Foldyna.
Shromáždění bývalému prezidentovi hlasitě vestoje zatleskali, jakmile jej člen jeho ochranky přivezl do sálu. Mynář pak při akci seděl v přední části sálu po Zemanově boku společně s Karlem Srpem, dlouholetým předsedou Jazzové sekce a jedním ze zakladatelů spolku Přátelé Miloše Zemana.
Srp byl společně s Václavem Havlem, Milošem Hájkem nebo Václavem Malým jedním z disidentů, s nimiž se Mitterand setkal u snídaně v roce 1988 při návštěvě Československa asi rok před Sametovou revolucí. Mitterrandův čin tehdy vyvolal nevoli u komunistického vedení země v čele s prezidentem Gustávem Husákem.
Zeman otevřel svou pražskou kancelář, hned se v ní zavřel před novináři |
Mitterrand byl francouzským prezidentem 14 let (1981 až 1995) a nechal za sebou složitý politický odkaz. Jeho stoupenci dodnes vyzdvihují sociální opatření přijatá za jeho vlády, jeho podíl na usmíření Francie s Německem a angažovanost pro Evropskou unii, odpůrci zase kritizují rozhazování veřejných financí, které se za něho údajně rozmohlo.
O Elysejský palác se Mitterrand před svým zvolením neúspěšně ucházel už v letech 1965 a 1974. Prominentní osobností veřejného života byl ale už od mládí – v roce 1940 byl raněn a zajat německými okupačními vojsky u Verdunu, o rok později ze zajetí uprchl a v roce 1942 získal post ve vichystické vládě.
Za čtvrté francouzské republiky (1944-1958) byl mnohokrát ministrem a lídrem francouzské levice se stal v roce 1971, když založil Socialistickou stranu a stal se jejím prvním tajemníkem.