Na Norsko se musí silou. Zeman chce uzavřít smlouvu o vydání českých dětí

  12:00aktualizováno  18:01
Prezident Miloš Zeman předloží mezinárodní smlouvu s Norskem, díky které by mohli být do Česka vydáni bratři Michalákovi a další děti s českým občanstvím, které rodičům zabavila norská sociálka Barnevern. Smlouva by se mohla s Norskem projednat velmi brzo, nejprve ji ale Zeman představí českým orgánům.

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie (24. ledna 2016). | foto: FTV Prima

„Když to nejde silou, jde to ještě větší silou,“ uvedl prezident v nedělní Partii na TV Prima na úvod debaty o kauze českých dětí odebraných v Norsku. Poté prozradil, že má návrh prezidentské mezinárodní smlouvy mezi Norským královstvím a Českou republikou, který by umožnil vydání dětí s českým občanstvím jejich rodičům.

Smlouva by se týkala především případu Evy Michalákové, která v Norsku bojuje o navrácení svých dvou synů. V případě devítiměsíční holčičky bude případná dohoda složitější, protože dítě má dvojí občanství.

Smlouva má být hlavně preventivní, má podle Zemana především zabránit opakování těchto situací. „Smlouva je hotová a časový horizont může být velmi krátký. Považuji za povinnost ji nejprve projednat s českými orgány, i když jejich reakce bude podrážděná,“ uvedl Zeman.

Sjednání mezinárodní smlouvy prezidentem republiky opírají Zemanovi poradci o českou ústavu. „Tvůrčím vnímání ústavu jsme zjistili, že prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy. Nikoliv jenom ratifikovat jako v případě Lisabonské smlouvy,“ vysvětlil.

Sobotka: Dojednání mezinárodní smlouvy trvá roky

Premiér Bohuslav Sobotka na Zemanův nápad reagovat slovy, že mu návrh smlouvy není znám. „Pro uzavření mezinárodní smlouvy je rozhodující souhlas obou stran a proces sjednávání mezinárodní smlouvy v tak komplikovaných případech včetně její ratifikace vyžaduje minimálně několik let,“ uvedl Sobotka.

„V tuto chvíli si proto nedokáži představit, jak by předložení návrhu jakékoliv mezinárodní smlouvy mohlo napomoci řešení aktuálních konzulárních případů a rozdílných názorů, které s Norskem na některé otázky máme,“ dodal premiér.

Návrh smlouvy představil prezidentovi Zemanovi i ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi český europoslanec Petr Mach ze Strany svobodných občanů. „Konzultoval jsem tuto věc i s velvyslancem Norska v Bruselu, který mi potvrdil, že vydání dětí na základě mezinárodní smlouvy je s největší pravděpodobností jedinou šancí, jak může Eva Michaláková a další rodiče s českým státním občanstvím získat své děti zpět,“ uvedl Mach v dopise z 18. ledna, ve kterém Zemana upozornil na možnost mezinárodní smlouvy.

„Nabrífování velvyslance“

Podle Zemana je také potřeba učinit další kroky. Prvním je odvolání českého velvyslance z Norska na konzultace. „To znamená nabrífovat jej, aby v Norsku předkládal konkrétní návrhy a požadavky. V blízké době o tom budu mluvit s ministrem zahrničí,“ uvedl.

Dalším nástrojem by mělo být razantnější usnesení obou komor Parlamentu, aby vláda akcelerovala svůj postoj ke kauzám českých rodin v Norsku. „Pomoc české vlády není dostatečná. Maximálně se uvažuje o tom, že by se připojila jako vedlejší účastník řízení u evropského soudu pro lidská práva. Vláda má ale daleko větší možnosti. Může intervenovat u agentury OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu, v Radě Evropy, kde je Norsko atd. Přesto stále vyčkává,“ namítl Zeman.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz