Na Norsko se musí silou. Zeman chce uzavřít smlouvu o vydání českých dětí

  12:00aktualizováno  18:01
Prezident Miloš Zeman předloží mezinárodní smlouvu s Norskem, díky které by mohli být do Česka vydáni bratři Michalákovi a další děti s českým občanstvím, které rodičům zabavila norská sociálka Barnevern. Smlouva by se mohla s Norskem projednat velmi brzo, nejprve ji ale Zeman představí českým orgánům.

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie (24. ledna 2016). | foto: FTV Prima

„Když to nejde silou, jde to ještě větší silou,“ uvedl prezident v nedělní Partii na TV Prima na úvod debaty o kauze českých dětí odebraných v Norsku. Poté prozradil, že má návrh prezidentské mezinárodní smlouvy mezi Norským královstvím a Českou republikou, který by umožnil vydání dětí s českým občanstvím jejich rodičům.

Smlouva by se týkala především případu Evy Michalákové, která v Norsku bojuje o navrácení svých dvou synů. V případě devítiměsíční holčičky bude případná dohoda složitější, protože dítě má dvojí občanství.

Smlouva má být hlavně preventivní, má podle Zemana především zabránit opakování těchto situací. „Smlouva je hotová a časový horizont může být velmi krátký. Považuji za povinnost ji nejprve projednat s českými orgány, i když jejich reakce bude podrážděná,“ uvedl Zeman.

Sjednání mezinárodní smlouvy prezidentem republiky opírají Zemanovi poradci o českou ústavu. „Tvůrčím vnímání ústavu jsme zjistili, že prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy. Nikoliv jenom ratifikovat jako v případě Lisabonské smlouvy,“ vysvětlil.

Sobotka: Dojednání mezinárodní smlouvy trvá roky

Premiér Bohuslav Sobotka na Zemanův nápad reagovat slovy, že mu návrh smlouvy není znám. „Pro uzavření mezinárodní smlouvy je rozhodující souhlas obou stran a proces sjednávání mezinárodní smlouvy v tak komplikovaných případech včetně její ratifikace vyžaduje minimálně několik let,“ uvedl Sobotka.

„V tuto chvíli si proto nedokáži představit, jak by předložení návrhu jakékoliv mezinárodní smlouvy mohlo napomoci řešení aktuálních konzulárních případů a rozdílných názorů, které s Norskem na některé otázky máme,“ dodal premiér.

Návrh smlouvy představil prezidentovi Zemanovi i ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi český europoslanec Petr Mach ze Strany svobodných občanů. „Konzultoval jsem tuto věc i s velvyslancem Norska v Bruselu, který mi potvrdil, že vydání dětí na základě mezinárodní smlouvy je s největší pravděpodobností jedinou šancí, jak může Eva Michaláková a další rodiče s českým státním občanstvím získat své děti zpět,“ uvedl Mach v dopise z 18. ledna, ve kterém Zemana upozornil na možnost mezinárodní smlouvy.

„Nabrífování velvyslance“

Podle Zemana je také potřeba učinit další kroky. Prvním je odvolání českého velvyslance z Norska na konzultace. „To znamená nabrífovat jej, aby v Norsku předkládal konkrétní návrhy a požadavky. V blízké době o tom budu mluvit s ministrem zahrničí,“ uvedl.

Dalším nástrojem by mělo být razantnější usnesení obou komor Parlamentu, aby vláda akcelerovala svůj postoj ke kauzám českých rodin v Norsku. „Pomoc české vlády není dostatečná. Maximálně se uvažuje o tom, že by se připojila jako vedlejší účastník řízení u evropského soudu pro lidská práva. Vláda má ale daleko větší možnosti. Může intervenovat u agentury OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu, v Radě Evropy, kde je Norsko atd. Přesto stále vyčkává,“ namítl Zeman.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz