Zeman bude chtít dál rozbíjet ČSSD a vyřizovat si účty, míní Dienstbier

  12:24aktualizováno  12:24
Doporučení vedení ČSSD, aby její voliči ve druhém kole volby na Hrad zvážili podporu Miloše Zemana, má trhliny. "Snažil se rozbíjet sociální demokracii a v tomto bude pokračovat. Bude si vyřizovat osobní účty," řekl iDNES.cz senátor Jiří Dienstbier, který v prvním kole prezidentské volby neuspěl.

Ve finále kampaně před prezidentskou volbou Jiří Dienstbier za přítomnosti špiček červenou fixou škrtl Miloše Zemana. I teď říká, že Zeman se bude snažit ČSSD rozbíjet a vyřizovat si osobní účty. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Když vrcholila Dienstbierova kampaň, škrtl před zraky špiček strany červeným fixem plakát s bývalými premiéry Milošem Zemanem i Janem Fischerem. Spolu se Zemanem na něm byli jeho exporadce Miroslav Šlouf či zástupce české pobočky ruského Lukoilu a nynější Zemanův spolupracovník Martin Nejedlý.

"Říkám stále to samé. Jsou tu dva kandidáti, z nichž ani jeden není levicový. Nehodlám nic měnit na tom, co jsem vyřkl," řekl Dienstbier. Pro usnesení, ať voliči zváží Zemanovu podporu (více zde), nehlasoval. Když se na podpoře Zemana kolegové v ČSSD shodli, Dienstbier právě poskytoval rozhovory.

Lubomír Zaorálek z ČSSD komentuje vyhazov Karolíny Peake z čela resortu obrany

Lubomír Zaorálek z ČSSD komentuje vyhazov Karolíny Peake z čela resortu obrany

"Svého kandidáta na Hrad teď nemám," uvedl v pondělí místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem si nevybere. K volbám prý přesto i v druhém kole půjde. "Jsou přece i jiné možnosti než volit jednoho, nebo druhého kandidáta," řekl iDNES.cz Zaorálek.

Na dotaz, zda přinejmenším část vedení strany nepopírá sebe sama, když teď doporučuje Zemana, odvětil, že mu formulace o tom, že lidé mají podporu Zemana "zvážit", připadala kompromisní a přijatelná. "Teď není čas na debatu o Miloši Zemanovi. Je to především symbolická funkce s minimálními kompetencemi. Pro ČSSD je zásadní soustředit se na to, o co jde především, a to je výhra v příštích volbách do Poslanecké sněmovny," dodal Zaorálek.

Sobotka: Je to kompromis a volba menšího zla

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vysvětluje změnu náhledu na Zemana v tom, že strana jednak nemá ve druhém kole vlastního kandidáta, ale i tím, kdo proti Zemanovi kandiduje.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Je velký rozdíl, když máte vlastního kandidáta a když musíte volit kompromis, tedy menší zlo. My jsme politická strana, která má nějaký program a pan Schwarzenberg, který byl ve vládách Mirka Topolánka a teď i Petra Nečase, reprezentuje stranu TOP 09, s jejímž programem zásadně nesouhlasíme. Nemohli jsme strčit hlavu do písku tím, že nepodpoříme nikoho. Proto jsem vedení strany doporučil nadhled a velkorysost," zdůvodnil podporu Zemana šéf ČSSD.

"Za situace, kdy by na Hrad mohl jít protagonista současné vlády Schwarzenberg, nebylo co řešit," řekl iDNES.cz místopředseda Zdeněk Škromach.

On sám přitom v minulosti patřil k lidem, kteří měli k Zemanovi blízko, takže pro něj ani nemuselo být těžké podpořit právě Zemana. "Nechte toho kádrování. Podporoval jsem Jiřího Dienstbiera, nenajdete žádné moje vyjádření proti němu. I teď podporuji kandidáta, ke kterému se přiklonila ČSSD," zdůraznil Škromach.

Zdeněk Škromach slaví´volební úspěch ČSSD. (13. října 2012)

Místopředsedkyně Marie Benešová od začátku jasně podporovala Zemana a byla proti nominaci Dienstbiera, takže je teď spokojená. "Nepovažovala jsem pana Dienstbiera nikdy za vhodného kandidáta a také jsem to jasně říkala. A nebyla jsem sama. Kolega Škromach měl podobný názor. Čekala jsem, že něco udělá v Praze, a on místo toho utekl do Senátu. Situace v ČSSD se neuklidní, dokud se nevyřeší to trauma prezidentské volby před deseti lety," míní Benešová.

Tehdy sociální demokraté v tajné volbě nepodpořili Zemana a poslali ho do důchodu na Vysočině. Hlavními protagonisty tehdy byli Stanislav Gross a tehdejší premiér Vladimír Špidla. "Na sobotním jednání předsednictva jsem byl jako host. Prostě padlo takové rozhodnutí a dál o tom nemá cenu diskutovat," říká Špidla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Najdete na iDNES.cz