„Prezident republiky uložil BIS, aby zjistila, zda se na území České republiky nevyvíjel nebo neskladoval nervový plyn novičok, ať už v průmyslových, nebo vědeckotechnických zařízeních,“ sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v tiskové zprávě po jednání prezidenta s šéfem BIS Michalem Koudelkou a ministryní obrany Karlou Šlechtovou.
Otrava agenta SkripalaÚTOK: Bývalý ruský agent bojuje v Británii s otravou KOMENTÁŘ: Agent Skripal nebyl důležitý LONDONGRAD: Putinovi agenti v Británii MOSKVA: Skripala mohl otrávit jed z Česka ODVETA: Británie vypověděla diplomaty TECHNET: Vraždy špionů včera a dnes NOVIČOK: Ruský vědec přiznal vývoj jedu POMALÁ SMRT: Vědec vylíčil otravu novičokem BABIŠ: Musíme reagovat na ruské lži |
Oznámení přišlo sotva dvě hodiny poté, co premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Martin Stropnický na tiskové konferenci prohlásili, že ČR vyhostí z Česka tři ruské zaměstnance ambasády. Kromě solidarity s Velkou Británií je důvodem i fakt, že Rusové Česko obvinili z toho, že novičok pochází z České republiky, proti čemuž se ostře ohradili.
Na webu BIS se uvádí, že „prezident republiky je oprávněn uložit Službě úkol s vědomím vlády“. Zda se tak v tomto případě stalo, mluvčí kabinetu Barnora Peterová nevěděla. „Postup je zcela standardní,“ uvedl pro iDNES.cz bez dalších podrobností mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák na Twitteru uvedl, že vyhoštění pracovníků ruské ambasády je pouze symbolický krok a výraz solidarity se západními spojenci. Jeho efekt bude podle něj velmi omezený.
„Bude především využit v tradiční rétorice některých ruských představitelů jako další ‚důkaz‘ příkoří, které se Rusku děje. Zároveň bude následovat reciproční reakce, přičemž ČR je z početních důvodů v nevýhodnějším postavení,“ uvedl. Je podle něj třeba pokračovat v důkladném vyšetřování případu a vyčkat na jeho výsledky.
Jindrák nicméně dodal, že prezident vyhoštění diplomatů nikdy nezpochybnil, naopak celá záležitost je podle něj dobrým příkladem funkční koordinace mezi Zemanem a vládou.
Ministryně Šlechtová po pondělním setkání s prezidentem uvedla, že se Zemanem řešila situaci související s útokem v Británii. „Stejně jako minulý týden předsednictvo BRS (Bezpečnostní rady státu) a premiéra s vybranými ministry, seznámila jsem i prezidenta s našimi zjištěními v této věci,“ napsala Šlechtová na Twitteru. Dodala, že jde o utajené informace, které nelze blíže komentovat.
Novičok byl použit v Británii při útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru. Oba byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.