Zelení řeší, jak přitáhnout zpět voliče. Zkusí získat posily formátu Švejnara

  13:57aktualizováno  13:57
Zelení pilují novou strategii, která by jim pomohla získat zpět voliče, o něž přišli. Plánují otevřít své kandidátky pro květnové volby do Sněmovny a pokusit se na ně získat silné osobnosti, které by přitáhly ke straně pozornost podobně jako ekonom Jan Švejnar. Ten se s podporou zelených ucházel o Hrad i o funkci eurokomisaře.

Před sjezdem Strany zelených, který dnes začíná v Brně, se iDNES.cz z několika zdrojů ve straně podařilo zjistit, že zelení by rádi pro volby získali i samotného Švejnara. Ten by byl podle nich v Praze silným trumfem i proti předsedovi strany TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.

Oficiálně o tom špičky zelených nemluví, protože nemají žádnou jistotu, že by Švejnar jejich nabídku přijal. "Chceme otevřít znovu kandidátky pro primární volby," říká jen obecně Liška, jasný favorit na pozici předsedy zelených po brněnském sjezdu.

Na sjezdu Strany zelených se prodávají bio mošty a sirupy z Hostětína. Na snímku sirup z konopí

I když je sjezd Strany zelených volební a nemá se tolik řešit program, střetnou se dvě základní koncepce, jaký typ voličů chce strana oslovit.

Liška chce, aby zelení byli "třetím pólem" politiky

Jednu představuje právě dvaatřicetiletý Liška, který navazuje na práci bývalého předsedy Martina Bursíka. Druhou Matěj Stropnický, bývalý místopředseda republikové rady zelených a odpůrce účasti zelených v současné vládě Jana Fischera i v předchozím kabinetu Mirka Topolánka.

Je ještě třetí kandidát na předsedu - Jan Linhart z Pardubicka, ale ten je totálním outsiderem volby. Kandidoval už loni na sjezdu v Teplicích, kde získal čtyři hlasy.

"Rád bych překonal pravolevé dělení politiky. Zelení by měli být třetím pólem české politiky," nabízí svou vizi Liška. Jde mu o to, aby strana získala znovu na svou stranu vedle ochránců přírody i liberální městské voliče, které přitáhl před volbami v roce 2006 jeho předchůdce Bursík.

Na sjezd Strany zelených dorazil i malíř Vladimir Zubov, manžel poslankyně Olgy Zubové, která byla ze strany vyloučena. Chce ji bránit, kdyby ji politici uráželi"Nejsme spojeni s žádnou korupcí a aférou," chce na sjezdu zdůraznit Liška. To by podle něj mělo pomoci, aby voliči, jimž nevyhovují ODS a ČSSD, nepřešli od zelených k nové straně TOP 09 či k lidovcům.

Stropnický naopak tvrdí, že zelení by měli oslovit hlavně mladé prvovoliče a nevěří v podporu liberálních voličů, kteří podle něj půjdou spíš za Schwarzenbergem. Stropnický je stoupencem progresivního zdanění a na spolupráci by se domluvil spíše se sociální demokracií. - čtěte "Lesů pán" Stropnický chce vést zelené, hlásá návrat ke kořenům

Spor o účast ve Fischerově vládě

Lišku kritizuje, protože podle něj pokračuje v silové politice Martina Bursíka. Vadí mu také, že se o klíčových věcech nerozhoduje v širším vedení, v republikové radě. Strana by podle něj měla z vlády Jana Fischera odejít, protože vláda z parlamentu stáhla pro zelené klíčové návrhy - omezení jízdy kamionů a novelu horního zákona, která měla pomoci zabránit prolomení limitů těžby uhlí. - čtěte Fischer zametá s návrhy zelených, strana hrozí odchodem z vlády

Znepokojení nad tím, jak Fischerova vláda, tedy její většina utvořená lidmi, které navrhly ODS a ČSSD, zachází se zelenými návrhy, vyjádřili i Liška s Bursíkem. Pro ně je ale podstatné, že premiér slíbil, že jeho vláda neschválí novou energetickou politiku a nerozhodne tak ani o rozšíření těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji a o těžbě černého uhlí v Beskydech.

Právě to, která koncepce Strany zelených zvítězí, rozhodne i o tom, jestli bude o účasti ve volbách uvažovat i bývalý předseda Martin Bursík. - čtěte Bursík vyčkává, kudy zelení půjdou. Láká ho střet se Schwarzenbergem

Kromě volby vedení čeká zelené i změna stanov, která by měla oslabit pravomoci republikové rady a odstranit dvojkolejnost vedení. Ta po sestavení bývalé Topolánkovy vlády vedla k velkým sporům ve Straně zelených, které vyvrcholily vyloučením několika členů, včetně bývalé místopředsedkyně Dany Kuchtové.

Poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková pak pomohly opozici svrhnout vládu, zelení totálně propadli v eurovolbách a nyní se jejich preference pohybují kolem čtyř procent. Tedy pod hranicí, kterou musejí strany překročit, aby se dostaly do Sněmovny.

Pomůže Jan Švejnar získat Straně zelených zpět ztracené voliče?

celkem hlasů: 9834

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

Ne 6316
Je mi to jedno 2625
Ano 893

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Jste pamětník nebo znalec historie? Vyplňte si kvíz o 17. listopadu

Zásah bezpečnostních složek proti studentskému průvodu během 17. listopadu odstartoval události, které před 30 lety...

Čaputová předběhla české politiky. Položila věnec na Národní třídě

Sametovou revoluci a její třicáté výročí uctila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přímo u Památníku 17. listopadu v...

Češi jsou hrdý národ. Svého občanství si považují nejvíce za 14 let

Hrdost Čechů na to, že jsou občany Česka, je letos nejvyšší za posledních čtrnáct let. Podle říjnového průzkumu Centra...

Ze společnosti se vytratila solidarita a humanismus, myslí si Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se domnívá, že ze společnosti zmizely základní zásady, jako je solidarita a...

TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?
TIP: Které dětské kapsičky se nám osvědčily?

Kapsičky s ovocnými přesnídávkami i jinými dobrotami si maminky pochvalují. Zvláště na výlety a procházky jsou skvělou volbou. Na co byste si při jejich výběru měli dát pozor?

Najdete na iDNES.cz