Agentura STEM se v první únorový týden ptala 1716 lidí: "Pokud byste šel volit, kterou stranu byste příští týden volil do Poslanecké sněmovny?"
Druzí sociální demokraté ztratili téměř tři procentní body. V lednu se přitom síly dvou nejsilnějších politických stran téměř vyrovnaly. Polepšili si naopak komunisté, kteří si udržují třetí pozici s 15,3 %. KDU-ČSL zůstává na čtvrtém místě. - více zde
Poprvé ve výzkumech agentury STEM se dostali přes pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny zelení. Svůj hlas by jim dalo 5,6 procenta lidí. Žádná jiná strana by se už do Poslanecké sněmovny neprobojovala.
Vládní US-DEU získala pouze 0,3 procenta. Sdružení nezávislých kandidátů stejně jako Evropští demokraté 0,5 %. "Výzkum naznačuje, že povědomí o spojení SNK a ED bylo počátkem února velice slabé," podotkl sociolog a šéf STEM Jan Hartl.
Voleb se chce zúčastnit 59 procent lidí. K urnám naopak nehodlá vážit cestu téměř pětina respondentů a svou účast si ještě rozmýšlí 22 procent lidí.
Zelení šanci mají, míní politologové
Podle politologů ale až další průzkumy ukáží, zda si zelení získali voliče trvale nebo se jedná jen o momentální výkyv. "Nicméně objektivně existuje prostor k tomu, aby se zelení do Sněmovny dostali," řekla ČTK politoložka Vladimíra Dvořáková.
Záleží podle ní na tom, jak strana dokáže do červnových voleb oslovit voliče a jakou zvolí kampaň. "Dříve se mi zdálo, že jsou v hluboké ilegalitě, poslední měsíc ale o sobě dávali vědět," vysvětluje Dvořáková vzestup zelených.
Politolog Ladislav Cabada souhlasí, že z jednoho šetření se nedají vyvozovat obecné závěry. Až další průzkumy podle něj ukáží, zda jde o "úlet", či reálnou šanci dostat se do Sněmovny.
Vývoj stranických preferencí od roku 2003
(graf zvětšíte kliknutím)