Zelení chtějí legalizovat squatting. Změnili logo, ukázali stínovou vládu

  9:42aktualizováno  12:50
Zelení podporují ekologickou daňovou reformu, univerzální občanský příjem, jenž by nahradil sociální dávky, bezplatnou zdravotní péči i legalizaci squattingu. Představili na sjezdu i nové logo a členy „stínové vlády“. Stínový ministr zahraničí Petr Štěpánek kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Je to xenofob a rasista,“ řekl Štěpánek.

Šéf Strany zelených Matěj Stropnický na sjezdu v Hradci Králové (22. ledna 2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Nejdůležitější je ekologická daňová reforma, ta podpora squattingu je spíše marginálie,“ řekl iDNES.cz na sjezdu Strany zelených v Hradci Králové šéf strany Matěj Stropnický. Za významnou část schváleného dlouhodobého programu označil i bezplatnou zdravotní péči.Jeho strana bude podporovat daňové asignace, aby lidé mohli sami ovlivňovat, na co z daní přispějí.

Podporou squaterů se zelení netajili už dříve. „Squatting považuji jednak za projev autonomní kultury, jednak za kritiku společnosti, v níž vlastnictví je deklarováno jako nedotknutelná hodnota,“ uvedl Stropnický v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (najdete ho zde).

Fotogalerie

Možností, jak odstranit nepřehledný systém sociálních dávek, je podle zelených zavedení univerzálního občanského příjmu. Odhlasovali si taky, že odmítají diskutovat o možnosti povinné vojenské služby. A jsou proti vývozu zbraní do nedemokratických režimů.

V jejich stínové vládě bude třeba jako nová ministryně dopravy Miloslava Pošvářová, stavební inženýrka a soudní znalkyně, bývalá ředitelka úseku kontroly kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic. Zatím bude podle Stropnického se stranou spolupracovat externě.

Stínovou ministryní kultury je profesorka Milena Bartlová, která přednáší na katedře teorie a dějin umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Místní rozvoj bude „stínovat“ bývalý liberecký primátor Jan Korytář, který stranu před několika lety opustil, ale teď s ní bude znovu spolupracovat.

Zelení představili své nové logo - zelené písmeno Z

Zelení představili na sjezdu své nové logo. Zelené písmeno Z, v komunikaci s voliči budou používat hashtag #casyssemeni a slogan „Vidím to zeleně“.

Zelení představili své nové logo. Zelené písmeno Z, budou používat v komunikaci...

Strana se chce na podzim pokusit vrátit do Sněmovny. Z té vypadla, když se rozhašteřila v době, kdy byla ve vládě Mirka Topolánka spolu s ODS a lidovci a když se střetla křídla kolem tehdejšího ministra životního prostředí a šéfa strany Martina Bursíka a kolem Dany Kuchtové a Matěje Stropnického. Bursík od zelených odešel a založil LES, Liberálně ekologickou stranu. V roce 2010 zelení ze Sněmovny vypadli a od té doby se do ní už nevrátili.

Zelení by se nyní podle Matěje Stropnického měli spojit s těmi silami, které budou hájit svobodu a politickou sféru oddělenou od ekonomické, do „antiautoritářského bloku“. Stropnický to řekl v sobotu na sjezdu strany v Hradci Králové. „V takovém bloku budeme muset některé z našich cílů třeba i odsunout na příhodnější čas,“ řekl (více o tom zde). Nechtěl prozradit, s kým by do takového bloku rád šel. Řekl jen, že klíčové je liberální uvažování.

Na sjezdu zelených vystoupila za Kroměřížskou výzvu, která hledá ideálního prezidentského kandidáta, exšéfka Unie svobody Hana Marvanová. Stropnický řekl, že by s Kroměřížskou výzvou mohli zelení spolupracovat. Chtěli hledat společného kandidáta spolu s ČSSD, ale z toho podle Stropnického sociální demokracie vycouvala po krajských volbách, když se rozhodla čekat na to, co udělá současný prezident Miloš Zeman a zda se volby příští rok zúčastní.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Ve vedru brázdí ulice kropicí vozy, ve Varech rozstřikují voňavou vodu

Kropicí vůz projíždí v horku Karlovými Vary.

Radnice v Karlovarském kraji se snaží co možná nejvíce ulevit lidem v panujícím tropickém počasí. Nejefektivnějším, a...

Po největší demonstraci je tu pokus povalit vládu. Druhý za necelý rok

Menšinová vláda Andreje Babiše získala důvěru (12. července 2018)

Vláda Andreje Babiše bude ve Sněmovně podruhé za necelý rok čelit pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Jen tři dny...

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz