Zelené rebelky znemožnily Jacques vedení výboru pro evropské záležitosti

  17:45aktualizováno  19:20
Sněmovní výbor pro evropské záležitosti nebude mít ani po téměř roce předsedu. Třebaže si výbor zvolil Kateřinu Jacques, Sněmovna ji ve funkci nepotvrdila. Křeslo jí uniklo o dva hlasy zelených rebelek, které se zdržely hlasování. "To, co udělaly, je velmi vážná věc. Poškodily Stranu zelených," řekla iDNES.cz Jacques.

Zelení měli na vedení výboru nárok podle dohod učiněných po volbách v roce 2006. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Výbor je bez svého předsedy skoro jedenáct měsíců. "Když ministr Liška odešel na ministerstvo, vedli to naši místopředsedové Jan Bauer a Petr Krill," řekl iDNES.cz člen výboru Petr Bratský z ODS.

Zelení, kteří podle dohod po volbách v roce 2006 měli na vedení výboru nárok, se dlouho neuměli dohodnout, kdo by do jeho čela měl usednout. Mezi pěti zbývajícími poslanci nebyl nikdo s patřičnou kvalifikací.

Nakonec se uvolila Kateřina Jacques, která na čtvrtečním zasedání obdržela hlasy všech přítomných koaličních poslanců ve výboru. Pouze zástupci ČSSD se hlasování neúčastnili a před tajnou volbou z jednání odešli. Rozhodnutí výboru měla dnes potvrdit Sněmovna, poslanci ale s výběrem Jacques nesouhlasili.

Novou předsedkyni podpořilo nejprve 61 ze 130 přítomných poslanců, přičemž k potvrzení ve funkci bylo potřeba 66 hlasů. Pro Jacques se vyslovili jen dva sociální demokraté, ostatní se zdrželi nebo byli proti. Jeden hlas získala Jacques od komunistů. 

Jacques: Rebelky nás poškodily

Na vině jsou ale především zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková, které se zdržely hlasování. "Nečekala jsem to, potopily to dvě naše poslankyně," řekla iDNES.cz Kateřina Jacques.

Výsledek poté zpochybnil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle svých slov tak učinil proto, aby se ve Sněmovně "nastolily rozumné vztahy".

Ani napodruhé ale Jacques nezískala dostatečnou podporu. Rebelky totiž ani po upozornění ruku pro nezvedly, Jacques tak chyběly dva hlasy. Sněmovna nakonec konstatovala, že poslankyně výbor nepovede.

"Z hlediska Strany zelených je to velmi vážná věc, protože náš poškodily. To se ještě nestalo," řekla Jacques, podle které obě poslankyně dobře věděly, co činí. "Byly na to upozorněny," dodala Jacques. Podle ní jde o exemplární případ politikaření, kdy se vytrácí zodpovědnost.

Hlasování přitom mělo být spíše formalitou, protože dosazení Jacques bylo v souladu se sněmovní dohodou. "Zelení dostali místo, které jim patřilo, sami se na klubu rozhodli, kdo to bude. My bychom respektovali jakékoli jméno," řekl iDNES.cz ještě dopoledne Bratský.

Výbor pro evropské záležitosti má podle jednacího řádu Sněmovny pověření schvalovat a vyjadřovat se ke směrnicím a dalším dokumentům, které přijdou z EU. "Je to jeden z nejdůležitějších výborů, srovnatelný snad jen s ústavně-právním nebo s rozpočtovým," uvedl Bratský. Má velkou šíři záběru, protože materiály, kterými se zabývá, pokrývají všechny oblasti legislativy.

Podle poslance došlo i k převolení některých členů, kteří na jednání výboru pravidelně nedocházeli. "Teď se to trochu převolilo, aby tam byli lidé, kteří mají o tu práci zájem," dodal.

Jedno křeslo už Kateřině Jacques uniklo v létě, kdy se koaliční strany domluvily na rozšíření počtu místopředsedů Sněmovny. Nově zřízené křeslo měli dostat zelení, nejvíce se mluvilo právě o Kateřině Jacques. Nejmenší vládní strana jeho nárok obhajovala právě tím, že po odchodu Ondřeje Lišky do vlády zůstala právě zeleným patřící funkce předsedy výboru pro evropské záležitosti neobsazená. - čtěte Sněmovnu rozdělil spor o nové funkcionáře

Už tehdy ale záměr poprvé překazily zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková, které post místopředsedy Sněmovny pro zelené odmítly a celou dohodu tak rozbily. Jacques se později kvůli stejné dvojici poslankyň vzdala i vedení klubu zelených. "Tohle je ale mnohem vážnější," myslí si Jacques o dnešním hlasování.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Najdete na iDNES.cz