Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Žebříček odkryl situaci vysokoškoláků na trhu práce

  16:17
Zajímá vás, jak se daří absolventům různých vysokých škol najít práci? MF DNES získala první kompletní seznam tohoto druhu, který vypracovalo Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK. Žebříček odkrývá počty nezaměstnaných absolventů jednotlivých VŠ i všech jejich fakult.
Už při výběru školy je potřeba myslet na možnost sehnat práci.

Už při výběru školy je potřeba myslet na možnost sehnat práci. | foto: Profimedia.cz

Údaje o zaměstnanosti absolventů VŠ najdete 
na webu Střediska vzdělávací politiky PF UK

Data se sbírají z úřadů práce vždy k 30. dubnu a k 30. září. Čísla z dubna jsou pravidelně - obdobně jako u absolventů jiných stupňů škol - podstatně nižší (1468 nezaměstnaných absolventů vysokých škol v dubnu 2006) než zářijová (3253 nezaměstnaných absolventů v září 2005).

Je to dáno jak celkovou situací v nezaměstnanosti, která bývá v září horší a v dubnu naopak nejlepší, ale především příchodem nových absolventů škol na pracovní trh.

Část si ještě nestačila najít své první zaměstnání anebo si prostě jen prodloužila poslední prázdniny (již říjnová čísla jsou totiž znatelně nižší). Data, která v tabulce najdete, mohou napomoci například při výběru studijního oboru nebo profesního zaměření.

Nezaměstnanost nebo neúspěšnost
V tabulce uváděné míry nezaměstnanosti se někdy přesněji označují jako míry neúspěšnosti a jsou poněkud podhodnocené.

Je to dáno tím, že neexistuje statistika o počtu skutečně zaměstnaných absolventů jednotlivých škol a fakult.

Jsou mezi ně totiž zařazováni všichni absolventi, tedy i ti, kteří z hlediska českého trhu práce zůstali ekonomicky neaktivní (například jsou na mateřské dovolené, odjeli do ciziny, dále studují apod).

Počet neaktivních absolventů se však v posledních letech stále zvyšuje. Je to především důsledek zavádění strukturovaného studia, v rámci kterého mnoho absolventů bakalářů dále pokračuje ve studiu.

Jiné ekonomické rozbory totiž ukazují, že skutečná míra nezaměstnanosti nových absolventů vysokých škol (ve věku do 30 let) se v posledních letech snižuje jen velice zvolna k hodnotám kolem pěti procent.

Jako v Británii
Čtyři pětiny českých vysokých škol a fakult mají nezaměstnanost svých absolventů mezi dvěma až deseti procenty.

Zejména horní hranice tohoto rozpětí se v posledních letech snižuje. Rozdíly mezi školami a fakultami vypovídají o různé kvalitě poskytovaného vzdělání a potřebě určitých profesí v praxi.

Obdobný údaj o nezaměstnaných absolventech vysokých škol ve Velké Británii ukazuje, že 80 procent britských vysokých škol má nezaměstnanost svých absolventů mezi 2,5 až 12,5 procenty.

Poměr mezi nejlepšími a nejhoršími školami je tedy srovnatelný jako u nás. Soukromé vysoké školy mají v současnosti v České republice o něco lepší ukazatele zaměstnatelnosti absolventů než školy veřejné.

Může to být způsobeno právě tím, že absolventi končí téměř výhradně pouze s bakalářským diplomem, a mnozí z nich proto pokračují ve studiu na jiné, většinou veřejné vysoké škole. Nevstupují tedy vůbec na pracovní trh.

Nejlépe se uplatní lékaři a učitelé
Rozdíly mezi jednotlivými soukromými školami jsou naopak mnohem větší než je tomu u škol veřejných. Čtyři pětiny z nich mají zaměstnatelnost svých absolventů mezi 0,8 až 12,3 procenta. Absolventi soukromých škol také nastupují na podstatně příznivější trhy práce, což jsou větší města, místa s nižší nezaměstnaností, než absolventi škol veřejných.

Ze srovnání jednotlivých škol vyplývá vysoká úspěšnost pedagogických a lékařských fakult. Ty mají nezaměstnanost zhruba kolem 5 procent. Dobré výsledky (velmi blízko pětiprocentní hranici) mají školy ekonomické a technické.

Nejhůře na tom jsou fakulty zemědělské. Absolventi různých typů fakult se liší i podle průběhu jejich nezaměstnanosti krátce po opuštění školy. Například absolventi uměleckých fakult nacházejí práci v září poměrně snadno, avšak do konce dubna následujícího roku už jejich nezaměstnanost příliš neklesá.

Opakem jsou absolventi lékařských a právnických fakult, kteří ještě v září při hledání práce příliš úspěšní nejsou. V průběhu následujících měsíců se jejich nezaměstnanost prudce snižuje.

Údaje o zaměstnatelnosti absolventů vysokých škol a fakult by mohly pomoci vysokoškolským studentům v rozhodování o jejich další orientaci a uchazečům o studium při výběru instituce, na kterou se chtějí hlásit.

Najděte si úspěšnou školu
Doporučit lze především instituce, které se umístily v pořadí na předních místech a uplatnitelnost jejich absolventů je i dlouhodobě dobrá.

Upozornit je třeba na úskalí spojená se studiem na institucích s vysokým pořadovým číslem a negativním vývojovým trendem. Rozhodování uchazečů o studium ovlivňuje mnoho různých okolností.

Zaměstnatelnost absolventů by se měla stát jednou z nich. Nové aktuální údaje a doporučení pro uchazeče o studium v roce 2007 budou zveřejněny na internetu na konci roku 2006.

Autor:

Vondrák: Senioři očkování chtějí. Problém jsou pečovatelé, věří dezinformacím

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

V pátek přibylo 9230 případů covidu, index PES zůstává nadále na 72 bodech

V pátek v Česku přibylo nových případů koronaviru téměř o třetinu méně než před týdnem, bylo jich 9230. Podíl případů...

Památku Jana Palacha uctili senátoři. Jako jediní ústavní činitelé

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uctil spolu s dalšími senátory památku studenta Jana Palacha, který se před dvaapadesáti...

V únoru bude chladněji než v lednu. Přes den kolem nuly, v noci mráz

V následujících čtyřech týdnech bude v Česku nejchladněji od prvního února, denní teploty se ale zřejmě budou držet...

Nebýt podpory, nemáme ani na seno. Koronavirus zastavil i hipoterapie

Každý rok fyzicky i psychicky pomůžou tisícům zdravotně znevýhodněných, především dětem. Poslední rok ale nemohou kvůli...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...

Mohlo by vás zajímat