Žebráci jsou stále agresivnější

  10:46aktualizováno  10:46
Brno - Jdete po brněnské ulici a zastaví vás natažená ruka nebo prosba o příspěvek. A někdy je ta ruka pěkně agresivní. V Brně není podle sociálních kurátorů žebráků příliš mnoho. Ale o to víc jsou vidět, o to víc obtěžují obyvatele a návštěvníky města.

Brněnský primátor Petr Duchoň v květnu minulého roku prohlásil, že žebrání považuje za zásadní problém, a vyzval policii i strážníky, aby věnovali zvýšenou pozornost postihu. "Obtěžování občanů žebráním v ulicích Brna musí skončit, a to velmi rychle," zdůraznil tehdy primátor.

Změnilo se něco? Zmizelo žebrání z ulic, jak si to přál primátor? Návštěvník města ví, že ne.

Doba nás k tomu nutí, tvrdí žebráci

Jinak to nejde, bez žebrání si už neumíme život ani představit. To tvrdí dva brněnští žebráci, které lze často vidět v centru města.
"Žebrání? Když se o nás někdo postará, nebude potřeba. Doba nás nutí, musím žebrat, abych přežil," tvrdí padesátiletý muž, který se představil jako Jiří Dvořák. Podle vlastních slov je elektroinženýr a dřív dělal projektanta, daboval televizní filmy a krmil zvířata v zoo.
"Na ulici bydlím dva a půl roku. Od rozvodu," říká. Spolu s kolegou mají stanoviště v České ulici nebo před hotelem Internacional. Spí většinou na lavičce na Moravském náměstí.
"Je to těžký život, nemáme kam jít ani co dělat. Nemáme ani korunu na jídlo. Teď jsem vyžebral cigaretu. Dal mi ji jeden pán, abych se uklidnil. Já furt pláču," říká pětapadesátiletý Zoltán Ládí se slzami v očích. Také on tvrdí, že zůstal sám poté, kdy mu před čtyřmi lety zemřela manželka. Dříve prý pracoval na šachtě.
Oba žebráci míní, že je těžké mezi obyvateli Brna zobecňovat. "Někteří nám peníze dávají, jiní ne. Potkal jsem třeba Bolka Polívku a ten mi hodil pět stovek. Už je nemám. Koupil jsem za ně jídlo a víno. V noci je totiž zima," krčí rameny Dvořák. "Někdy se nám za den podaří vyžebrat dvacet korun a někdy třeba dvě stovky," dodal.
Podle něho panuje mezi žebráky tvrdá konkurence. "Půl Brna somruje, to můžu říct na rovinu," je přesvědčen. Dvořák tvrdí, že žebráci nejsou poctiví ani sami mezi sebou. "Kamarádovi jsem dal deku a sto padesát korun, ať nám koupí víno. Od té doby jsem ho neviděl."
Do Armády spásy se ani jednomu z nich nechce. "Mám tři tisíce korun podpory a tam bych dal za ubytování a polívku ještě víc. To nejde. Z podpory si kupuju jídlo, zajedeme do Pisárek, uděláme si ho na ohni a spíme. Co nám zbývá jiného?" Že by práce? "Chodím na pracák, ale řekli mi, že už jsem starý," vylučuje ji Dvořák.
"Jsou to lidé, kteří jsou zajištěni. Žebrání berou víceméně jako sport nebo určitou filozofii," tvrdí o obou žebrácích vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci magistrátu Svata Vaňková. "Možná, že odmítají Armádu spásy nebo pomoc od jakékoliv instituce proto, že v tom vidí omezení své svobody," soudí sociální kurátor Jiří Vítek.

Primátor: Nedávejte žebrákům peníze
"Čas od času si projdu střed města, abych si udělal názor, a domnívám se, že dnes se žebrá méně," řekl včera primátor. "Teď mají klíč v rukou zejména ti, kteří žebrákům dávají peníze. Pokud by jim peníze nedávali, určitě by míra žebrání byla nižší. Nikdo nemá nic zdarma - nevidím důvod, proč bychom měli dávat zdarma něco lidem, kteří žebrají. Jejich situace je, troufám si tvrdit, někdy lepší než těch, kteří mají dobré srdce a dávají. Zejména když se uváží, že ten, kdo peníze vydělává, musí odvést práci, kdežto tito lidé jen natáhnou ruku. Ke všemu, co jsem říkal, ale dávám malé uvozovky, protože to je zevšeobecnění," dodal.

Duchoň tvrdí, že ani před rokem neměl ambici dokázat vyčistit Brno od žebráků úplně. "Berte můj tehdejší výrok jako stručné vyjádření, které mělo za cíl definovat situaci nebo říct, o co usilujeme," řekl primátor v reakci na svůj loňský výrok.

Pomůže nová vyhláška?
"Buďme realisté - tak, jako žebráci patří ke koloritu třeba Vídně, věřím, že se s tím budeme setkávat i v Brně. Vzhledem k počtu lidí, kteří se tímto způsobem v Brně živí trvale, je to problém zcela minoritní. Jsou to lidé, které spočítáme na prstech jedné ruky. Problém je, že sem přijíždějí zahraniční turisté, a pak je to viditelnější. To je ale nárazové," řekl mluvčí brněnských strážníků Vít Cvrček. "Jde o to, eliminovat agresivní, obtěžující a nebezpečné žebráky. Jako důkaz, že se  v Brně něco dělá, budiž skutečnost, že před čtrnácti dny nabyla účinnosti vyhláška, která říká, jak s problémem žebráctví pracovat," dodal Cvrček. Zákonným způsobem je podle něj vykázat žebráka z místa. "Tito lidé se mnohdy dopouštějí přestupků a v horším případě i drobných krádeží a napadení."

Policie: Situace je lepší
"Policie se žebráním nijak zvlášť nezabývá. Ve většině případů to totiž není trestná činnost. Je to doména strážníků," řekl brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas. Žebrání se podle něj velice těžko řeší - většinou tyto osoby nemají u sebe dost peněz, aby zaplatily pokutu. "My je můžeme jenom vykázat jinam," dodal Lubas.

Mluvčí soudí, že nynější situace v Brně je z hlediska žebrání o něco lepší než v minulosti. "Před třemi lety to byl doslova exodus Rumunů s malými dětmi. Zajímavé je, že když mnohému žebrákovi nabídnete rohlík, tak jej nechce. Pak takového žebráka najdeme v hospodě, jak se opíjí. Hovoří se o tom, že jde o žebrácké gangy, které sem mercedesy vozí lidi, kteří vzbuzují lítost. Ale jsou i takoví, kteří nemají peníze na obživu."

Utajená hygiena

Místo, kam lze přijít, osprchovat se a zbavit se všelijakých parazitů, budou mít brzy brněnští žebráci.
"Už nám to schválili hygienici. Městské středisko osobní hygieny otevřeme tento měsíc. Bude sloužit nejen k eliminaci  parazitů, ale také nakažlivých kožních chorob. Teď totiž chodívají mnohdy nemocní žebráci mezi námi, jezdí s námi v tramvajích," upozornila vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci magistrátu Svata Vaňková.
Místo, kde přesně středisko bude, však Vaňková nechce prozradit kvůli možné negativní reakci okolních obyvatel.

Pomáhají kurátoři
"Snažíme se přijít na problém, který tyto lidi nutí, aby žebrali," řekla vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci magistrátu Svata Vaňková. Žebráci mohou kontaktovat sociální kurátory, kteří jim mohou pomoci. Nejhorší je podle Vaňkové skupina takzvaných somráků, kterých je v Brně kolem dvaceti třiceti. Ti jsou nejagresivnější, obtěžují lidi.


"Někteří z těch, kteří žebrají, jsou zajištěni, pobírají důchody a mají i normální bydliště," poznamenal sociální kurátor Jiří Vítek.

Mluvčí strážníků Cvrček upozornil, že v posledních letech se mění věkové složení žebráků. "Jsou to právě ti zmínění somráci. V poslední době se objevilo takové tvrdé jádro asi sedmi lidí a problémy s nimi stále narůstají. Je velice nebezpečné, že zatímco před deseti lety byl typický žebrák muž po padesátce, toto jsou mnohdy šestnáctileté či sedmnáctileté děti. Obávám se, že záhy skončí někteří z nich před soudy a ve vězení," řekl Cvrček.

Slepý mládenec, jeden z nejznámějších brněnských žebráků

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Rozhlas použil kradené materiály, tvrdí Samková. Podala trestní oznámení

Advokátka matky paterčat Klára Samková přichází k Obvodnímu soudu pro Prahu 5

Advokátka Klára Samková podala trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je...

Vyhláška zakáže v Boleslavi užívání drog na veřejnosti, i kvůli cizincům

Ilustrační snímek

Mladá Boleslav má připravenou novou vyhlášku, kterou chce zlepšit bezpečnostní situaci ve městě. Po schválení...

Najdete na iDNES.cz