Ze sídlišť na severu Čech vznikají čtvrti hrůzy, nové Chanovy

  8:33aktualizováno  8:33
Ze severočeských sídlišť se vytrácejí slušní lidé. Nechtějí žít s nepřizpůsobivými, kteří dělají nepořádek, a tak se stěhují pryč. Z kdysi solidních čtvrtí se tak postupně stávají problémová místa.

"Známý nedávno prodal byt 4+1 za 400 tisíc i s novou kuchyní. Jen aby už byl odsud pryč," říká Karel Říha, starousedlík, který žije v rodinném domě na kraji ústeckého sídliště v Neštěmicích.

PROBLÉMOVÁ MÍSTA V KRAJI

Ghetta již nevznikají jen ve velkých městech, jako je Most nebo Ústí. Mají je například i v Krupce, Dubí, v Teplicích kolem ubytovny na sídlišti Trnovany nebo v Proseticích.

V Jiříkově jsou problematické hlavně dvě ulice: Liberecká a Tylova.

Zničené čtvrti jsou i v menších sídlech – v Obrnicích nebo Bečově.

Míst, která leckdo označuje jako ghetta, v Ústeckém kraji přibývá. Tentokrát vznikají z opačných důvodů než kdysi. Do čtvrtí už většinou nikdo hromadně nesestěhovává takzvaně nepřizpůsobivé občany. Naopak před nepořádkem z nich utíkají lidé, kteří pracují, chtějí klid a bezpečí.

Dobrou a špatnou adresu lze snadno poznat z nabídek realitních kanceláří. Například byt 3+1 na ústecké Severní Terase stojí kolem milionu, ve čtvrti Krásné Březno polovinu, v Mojžíři je téměř neprodejný.

To samé platí v Krupce. "Již loni jsme tam prodali byt v osobním vlastnictví s novou koupelnou, která stála přes 100 tisíc, za pouhých 90 tisíc," přiblížil Jaroslav Sentenský z realitní kanceláře M&M reality.

V kraji už dávno nejsou jen vyhlášená ghetta v Chanově, Janově, Krupce, Předlicích nebo v okolí Matiční. Například v Teplicích jde o sídliště Trnovany a Prosetice. Vedení města je chce střežit více než jiné lokality. Opřít se může hlavně o městskou policii, protože státní tolik pochůzkářů neposkytne.

"Od příštího roku bude chodit jeden strážník místo dvou. V noci ne, toho se neodvážíme," řekl primátor Teplic Jaroslav Kubera.

Problémy jsou i na vesnicích

Stejné problémy má téměř každé město a dnes už i vesnice jako Bečov nebo Obrnice na Mostecku. V dvouapůltisícových Obrnicích je téměř polovina obyvatel sociálně slabých.

V Jiříkově na Děčínsku je nejhorší situace v ulicích Liberecká a Tylova, kde žijí Romové ve čtyřech domech. Přidělil jim je kdysi národní výbor a oni sem dál stěhují příbuzné.

"Nyní se snažíme, aby každý nově příchozí žadatel o byt nejprve složil zálohu jeden nájem a hlavně neměl žádné dluhy," uvedl starosta Jiříkova Michal Maják.

Nepřekonatelná společenská propast se zvětšuje. A zatím nezabírá prevence. Jen tišícím prostředkem, tedy ne lékem, je snaha Mosteckých.

Zakladatel sdružení Mostečané Mostu a Severočechů.cz Jiří Zelenka uváděl, že raději sníží nájmy v Chanově, než nechá spekulanty pronajímat byty v centru nepřizpůsobivým. Na spousty problémů totiž městům zadělal stát nepřiměřenou podporou ubytoven.

Ubytovny: byznys garantovaný státem

"Je to velmi lukrativní byznys, kdy majitelé nastěhují do svého domu desítky lidí a jen si pochvalují, jak jim radnice pravidelně platí balík," říká starostka ústecké čtvrti Neštěmice Liana Wagnerová.

Neštěmice s tím chtějí skoncovat. "Dostávají peníze, tak v ubytovnách budou hlídači, bude platit domovní řád. Je mi jedno, zda je někdo modrý nebo žlutý, ale pravidla platí všude a pro každého," nastínila další kroky radnice Wagnerová.

Podle krajských radních Jaroslava Foldyny a Mirko Bernase se jedním velkým ghettem stává i Šluknovský výběžek a je nejvyšší čas s problémem něco začít dělat.

Někteří starostové anonymně přiznali, že dokonce obcházejí zákon, aby zabránili sestěhovávání Romů. "Když přijde žadatel o přihlášení a my víme, že v tom bytě bydlí už deset lidí, nepovolíme to a odkážeme na hygienické normy. Žádné sice nejsou, ale spoléháme na to, že Romové neznají zákony," řekl jeden ze starostů.

Snad schůdnou cestou, která funguje v děčínských Boleticích, je nechat problémy řešit samotnou komunitu. "Se strážníkem chodí člověk v černém s označením Prevence kriminality. A na místní dohlíží. A jde to. Proto od června lidi do takových hlídek hledáme i u nás," přiblížila neštěmická starostka Wagnerová.

foldynův recept: umělá zaměstnanost

"Z Děčínska se stává velké ghetto, s tím musíme něco dělat!" apeloval na posledním krajském zastupitelstvu na své kolegy Jaroslav Foldyna, krajský zastupitel a poslanec za ČSSD. Reálně podle něj hrozí eskalace napětí mezi "slušnými" a "nepřizpůsobivými".

Čím máte své tvrzení podložené?

Například mne informovali občané Jiříkova o konfliktech mezi učiteli a žáky ze sociálně slabých rodin, z nichž velkou část tvoří Romové. Na Šluknovsku je velmi vysoká míra nezaměstnanosti, nízká úroveň vzdělání a současně také nízké nájmy, což má za následek kumulaci právě těch sociálně slabších občanů regionu. Nemám přesná čísla, ale například v Jiříkově už Romové tvoří zhruba třetinu obyvatel, což je u třítisícové obce poměrně vysoké číslo.

Vydal jste se jako zastupitel do obce, abyste poznal problémy konkrétně?

Ano. Byla napadena dcera jedné z učitelek romskými spolužačkami. Když jí přišel bránit otec, byl také napaden skupinkou Romů a skončil v pracovní neschopnosti. Když jsem pak chtěl osobně s těmi Romy, kteří byli zapleteni v incidentu, mluvit, bylo mi od jejich příbuzných řečeno, že jsou v Anglii. Tento incident se stal v době, kdy měli strážníci již po pracovní době a nejbližší policejní stanice je 8 kilometrů daleko. Samotný Jiříkov tak nemá personální kapacitu k tomu, aby mohl své občany zabezpečit.

Hrozí, že by se z Jiříkova mohl stát Janov nebo Chanov, že se místní slušní odstěhují?

Hlavní příčinu vidím ve vysoké nezaměstnanosti a nízké vzdělanosti. Jistý dílčí podíl na tom může mít i sestěhovávání Romů, ale k Janovu bych to zatím nepřirovnal. Nicméně situace se zde vyvíjí podobným směrem. Mým navrhovaným řešením je přeorganizovat systém sociálních dávek a vytvořit umělá pracovní místa i pro lidi se sedmi třídami základní školy. Ať už to bude stloukání a natírání laviček. I práce, jejíž produktivita je malá, má větší smysl, než než ta s nulovou produktivitou. Zároveň je potřeba si zde udržet starousedlíky, vzdělané lidi a kvalifikované pracovníky, kteří se začínají vystěhovávat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz