Ze dvou učitelů v Plzni jsou odboroví předáci. Vyhýbají se tak vyhazovu

  11:33aktualizováno  15:04
O učitelské místo na plzeňských právech nechce přijít předseda akademického senátu Daniel Telecký. A jako vystudovaný právník našel i fintu, jak se nucenému odchodu vyhnout. Založil na fakultě odborovou organizaci a postavil se do čela. Podle zákoníku práce jsou odboroví předáci chráněni před výpovědí. To samé udělal i učitel z katedry mezinárodního práva Oto Kunz.

Telecký (na snímku) je zastáncem bývalého vedení fakulty v čele s děkanem Jaroslavem Zachariášem a proděkanem Milanem Kindlem. | foto: ČTK

Právnická fakulta v Plzni rozeslala v polovině února desítky výpovědí. Školu má opustit celkem jednačtyřicet lidí. - viz Plzeňská práva začala s reformou

Děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil začal mimo jiné rozdávat výpovědi i lidem, kteří jsou spjati s minulým vedením. Do této skupiny patří i šéf akademického senátu Daniel Telecký. Ten ale fakultu opustit nechce, a proto si založil odborovou organizaci. Další odborovou organizaci si založil učitel z katedry mezinárodního práva Oto Kunz. I ten stojí na straně bývalého vedení.

"Ačkoliv už na univerzitě odborová organizace existuje, pan Kunz a pan Telecký nám teď dali na vědomí, že založili dvě nové odborové organizace a stojí v jejich čele," řekl on-line deníku Týden.cz děkan Pospíšil. Zákoník práce více odborů v jedné organizaci nezakazuje.

"Vyložili si zákoník práce tak, jak zákonodárce nepředpokládal. Tato situace komplikuje ukončení jejich pracovního poměru, na němž jsme se s nimi snažili dohodnout," popisuje Pospíšil.

Telecký ale tvrdí, že už dříve Pospíšilovi nabídl, že chce na právech učit a klidně i zadarmo. "Nebylo to akceptováno," řekl MF DNES Telecký. "K 1. únoru jsem dostal nabídku na rozvázání pracovního poměru dohodou, ale neakceptoval jsem ji," dodal.

Vyjádřil se i ke své nově funkci na fakultě: "Můžu být odborovým předákem i na základě dobrovolnosti a nemusím pobírat žádný plat, nedělám to kvůli penězům. Ani moje setrvání ve škole, o které stojím a chci zde učit, nemá důvody finanční," uvedl Telecký.

Pospíšil: Čekal jsem sebereflexi, zvláště u pana Teleckého

Pospíšil naopak říká, že neměl šanci se s šéfem akademického senátu sejít a pracovní poměr s ním ukončit. Telecký byl totiž dlouhodobě nemocný, a když se uzdravil, stal se z něho odborový předák. Nyní na fakultě analyzují, zda existuje možnost, jak patovou situaci vyřešit.

"Já doufám, že to budeme vědět co nejdříve. Otázkou je, jestli české právo vůbec umožňuje se z toho nějak dostat. Samozřejmě se musíme pokusit najít nějaké řešení, protože chceme školu očistit. Je to věc, která mě mrzí, to nebudu zapírat. Čekal jsem jistou formu sebereflexe, zvláště u pana Teleckého," řekl iDNES.cz Pospíšil.

Telecký je zastáncem bývalého vedení fakulty v čele s děkanem Jaroslavem Zachariášem a proděkanem Milanem Kindlem. Tedy hlavních aktérů celé aféry na právech v Plzni. Spojováním s bývalými šéfy školy se Telecký netají a opakuje, že si bývalého děkana Milana Kindla nesmírně váží, protože to je významný právní odborník.

Telecký - absolvent doktorského studia na právech v Plzni - patří také na seznam podezřelých studentů. Podle studentské části senátu pochybil, protože vedl senát, který měl v popisu práce kontrolu vedení, což nedělal. Odvolat ho z čela senátu se ale studentům nepodařilo.

MF DNES také před časem upozornila, že Telecký "seděl" od srpna 1995 do června 1997 ve vazební věznici v Litoměřicích a poté v Ostrově nad Ohří kvůli podezření z daňových deliktů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz