Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | foto: Petr Topič, MAFRA

Není to jen o penězích. Lékaře má jejich práce také bavit, řekl Vojtěch

  • 83
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha netkví problémy českého zdravotnictví pouze v penězích. Mezi hlavní změny by měla patřit snaha o zvýšení zájmu lékařů o práci a rozšíření jejich kompetencí, naopak by jim ale chtěl ubrat administrativu, kterou by měl vykonávat zvláštní pracovník.

V říjnu na vás tlačily odbory, abyste do systému rozpustil 25 miliard z rezerv zdravotních pojišťoven, jinak systém zkolabuje. Nakonec jste částečně ustoupil a premiér Babiš slíbil navíc šest miliard. Je to prohra?
Neřekl bych prohra, byl to kompromis. Odbory měly nesmyslný návrh, proti tomu jsem protestoval, to by vedlo ke kolapsu. Kompromis byl šest miliard. Peníze jsme rozdělili rovnoměrně. Považoval bych za prohru, pokud bychom řekli: rozpouštíme rezervy a dáváme je třeba jen nemocnicím. Ostatní by to považovali za zradu, protože oni se dohodli v dohodovacím řízení. Představa, že všechno vyřeší peníze, je lichá. Pokud neuděláme opatření z hlediska lepší organizace péče, nezlepší se to. Jen nalijeme peníze, ty se utratí a nebude to mít efekt. Byť bez peněz to nejde.

V roce 2020 se zvýší úhrada léčebného konopí i lékový záznam

Hodně si slibujete třeba od reformy primární péče, první novinky už začínají platit. Ale jak zabránit představě, že praktický lékař není pořádný schopný doktor, jen vypisovač žádanek?
Tohle se těžko mění ze dne na den. Je pravda, že tady byl praktický lékař prezentován léta špatně. Věřím, že se to mění generačně, vidíme to na datech. Je větší zájem mladých lékařů stát se praktickým lékařem. Je jasné, že reformu děláme pro novou generaci praktiků, a tím nechci být negativní vůči těm současným. Pro mladé lékaře dává smysl starat se o nový typ pacientů, třeba o onkologické pacienty v remisi, diabetiky… Měl jsem debatu na lékařské fakultě a tam mi mladá česká lékařka pracující v Německu říkala, že by se ráda vrátila do České republiky, ale nevrátí se ne kvůli penězům, ale kvůli tomu, že v Německu má o sto procent vyšší kompetence, práce tam má úplně jiný obsah.

Nejde jen o kompetence. Nejen praktici si stěžují na papírování. Lékaři tvrdí, že jim zabírá až 40 procent pracovní doby. Jak je daleko administrativní audit, který jste slibovali?
Už to je sepsáno. Jedna z oblastí je, že chceme, aby administrativa byla převedena na speciální pracovníky. Vždy bude zdravotnická dokumentace, ale ne vždy to musí dělat zdravotník, a tak jdeme cestou jako u soudů. Jde o administrativního pracovníka ve zdravotnictví, to může být i středoškolák. Kurz, kterým musí projít, otvíráme 14. února. Naučí se pracovat s dokumentací, se zdravotnickými registry. Tento pracovník bude moci být jak v nemocnici, tak v ambulantní sféře. Pak je to ale i redukce administrativy, řešíme to.

Fiala a Babiš se hádají o ministra zdravotnictví. Premiér ho měnit nehodlá

Byl jste kritizován, že chcete navýšit úhradu umělého oplodnění až do 40 let věku ženy. Velkou část reprodukčních klinik má totiž ve svěřenském fondu premiér Babiš. Jak je to daleko?
Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla předložena vládě, to obsahuje. Tento návrh tady ale byl ještě před mým nástupem. Už v roce 2017 zasedla odborná komise, zástupci odborné veřejnosti a zdravotních pojišťoven. Mimo jiné to byl návrh na základě podnětu ministerstva práce a sociálních věcí, současné ministryně, která byla tehdy ředitelkou odboru rodinné politiky. Odborná komise to posoudila tak, že by to smysl dávalo.

Nové výkony u praktika i zubaře

● Naplno se letos u praktických lékařů rozjede loni započatá péče o onkologické pacienty po ukončené léčbě. Preventivně je bude sledovat praktik, případně pacienta ihned odešle zpět do péče specialisty. 

● Kolorektální screening – vyšetření na skryté krvácení ve stolici – řeší praktik. Smyslem je odhalit případné nádorové onemocnění dřív, než má pacient první příznaky. Ke specialistovi praktik odešle jen pacienta s pozitivním výsledkem. 

● Od ledna praktici provádějí i včasný záchyt demence u lidí nad 65 let. Lékař s pacientem při preventivní prohlídce udělá jednoduchý patnáctiminutový test, který pomůže odhalit některé příznaky. 

● Dětští praktici se budou více starat o děti s obezitou, sledovat budou nově i novorozence s většími nároky na péči, třeba s vývojovými vadami, či nedonošené děti. 

● Zvyšuje se i úhrada za základní výkony, například za zubní výplň, bonus dostanou zubaři, kteříregistrují pacienty. Mělo by tak ubýt zubařů, kteří pracují jen za hotové. 

● Nově by mělo být jednodušší najít pomoc i při akutní bolesti zubů. Dostane za ni zaplaceno i zubař, u kterého pacient neníregistrovaný. Pojišťovny si od toho slibují, že pacienti už nebudou čekat kvůli ošetření až na večerní pohotovost. 

● Od ledna začnou pojišťovny hradit rajský plyn. Trhání zubu by tak mělo být běžným úkonem