Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

  9:58
Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou podat do konce září. Pojišťovny lákají nové klienty především na nejrůznější výhody a bonusy jako jsou příspěvky na očkování, pravidelné sportování nebo příměstské tábory pro děti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Stěhování, bonusy, doporučení lékaře nebo známých. Důvody pro změnu zdravotní pojišťovny jsou různé, ale poslední šance ke změně je do 30. září.

„Přihlášku je potřeba podat nejpozději tři měsíce předtím, než chcete pojišťovnu změnit,“ vysvětluje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada. Pojišťovnu je možné měnit jednou za dvanáct měsíců.

Podle Balady je potřeba být při změně pojišťovny opatrný, ne všichni smluvní lékaři mají smlouvu s každou pojišťovnou.

„Takže když někdo mění pojišťovnu proto, aby mohl chodit k jinému zubaři, musí si dát pozor, aby kvůli tomu na rok nepřišel o svého oblíbeného praktického lékaře nebo aby kvůli příspěvku na očkování nepřišel třeba o bonus na lázně,“ popisuje Balada.

Podle všudypřítomných reklam v televizi, novinách a na internetu to vypadá, že změna zdravotní pojišťovny bude v nejbližších dnech tou nejdůležitější věcí na světě. Ale vyplatí se taková změna?

Zmapovali jsme, na co přispívají všechny zdravotní pojišťovny

V Česku působí sedm zdravotních pojišťoven. Největší z nich je Všeobecná zdravotní pojišťovna, která hradí péči ze zdravotního pojištění přibližně za dvě třetiny všech pacientů. V polovině roku, kdy byl minulý přestupní termín, změnilo pojišťovnu zhruba 52 tisíc lidí z deseti a půl milionu pojištěnců.

Důvody, proč pacienti mění pojišťovny, jsou různé. „Existují lidé, kteří sledují nabídku programů, a když zjistí, že jim odrostly děti, tak změní pojišťovnu a vymění tu, která má větší nabídku pro děti, za tu, co nabízí víc lidem středního a vyššího věku,“ popisuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

Dalším častým důvodem bývá stěhování nebo změna zaměstnání, to může být důvodem odchodu od regionální nebo zaměstnanecké pojišťovny. „Zdravotní pojišťovny nabízejí stejnou péči, ale liší se šířkou sítě. Regionální pojišťovny ji mají užší než ty, co působí celostátně, ale se základními zařízeními mají smlouvu všechny pojišťovny,“ dodává Balada.

Změna kvůli rodině

Takové důvody potvrzují i samotné pojišťovny. „Z výzkumů, které jsme prováděli, vyplývá, že lidé nejčastěji mění zdravotní pojišťovnu pro sjednocení členů rodiny do jedné pojišťovny, na doporučení lékaře či známých v případě, že jejich lékař nemá smlouvu se stávající pojišťovnou,“ uvedla Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Každá pojišťovna chce svým klientům nabídnout něco navíc, zaujmout.

„K hlavním výhodám, které VZP svým klientům nabízí, patří nejširší síť smluvních lékařů, nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Více než 96 % praktických lékařů a 40 tisíc zdravotnických zařízení má s námi uzavřenou smlouvu,“ vypočítává výhody své pojišťovny mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Nejvíce však pojišťovny lákají nové pojištěnce na různé bonusy a výhody. „Jedná se o fond prevence. Přes něj jsou nabízeny různé programy a bonusové nabídky, které jsou ale rámcově omezeny zákonem,“ vysvětluje Balada.

Od srpna nové brýle zaplatíme ze svého, pojišťovny přestanou přispívat

Přes ně mohou pojišťovny platit některé služby běžně nehrazené ze zdravotního pojištění – například různou diagnostiku chorob, prevenci, očkování nebo podporu zdravého životního stylu a pravidelných sportovních aktivit.

„Zdravotní pojišťovna RBP se v letošním roce zaměřila v oblasti svých preventivních a bonusových programů především na podporu mladých rodin, zdravého životního stylu,“ popisuje Ivo Čelechovský, mluvčí zdravotní pojišťovny RBP.

Mezi nabídkami bonusů na dentální hygienu, očkování nebo různé slevy na sport ale občas nějaká nabídka pojišťoven překvapí.

„Nově našim klientům přispíváme například na pořízení chytrých hodinek Apple Watch 4, které umějí zaznamenat EKG, které si přes nás a přes aplikaci Vitakarta mohou klienti nechat bezplatně vyhodnotit zkušeným kardiologem,“ představuje bonus Jiří Sochor z OZP.

Myslí i na děti

Pojišťovny svou nabídku také často směřují na děti. „Mezi nejúspěšnější programy patří například příspěvek na letní příměstské tábory, příspěvek na plavecké kurzy, na ochrannou přilbu nebo na sportovní kroužky,“ popisuje Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Fakta

Jak na změnu pojišťovny

První krok, který musí předcházet změně, je, zjistit si u svého lékaře, zda má s pojišťovnou, ke které chcete přestoupit, uzavřenou smlouvu. 

„Je to častá chyba, když někdo mění pojišťovnu, aby mohl chodit k jinému zubaři, musí dát pozor, aby nepřišel o svého oblíbeného praktika,“ varuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

● Pročtěte si dobře, jaké bonusy nabízí vaše stávající pojišťovna a jaké nabízí vybraná nová pojišťovna. Zkušenosti ukazují, že řada klientů mění pojišťovnu bez toho, že dobře znala veškeré výhody, které jim ta stávající může nabídnout. Nabídka pojišťoven se v hlavních programech příliš neliší, bonusy nabízejí velmi podobné.

● Pro přechod k nové pojišťovně je třeba vyplnit a podepsat papírovou přihlášku. Odhlášení u stávající zdravotní pojišťovny provádí vaše nová zdravotní pojišťovna. vámi vybraná nová zdravotní pojišťovna vám zašle novou kartu pojištěnce, kterou se budete při návštěvách lékařů prokazovat.

● Pojišťovny si nemohou klienty vybírat, musí přijmout každého.

● Každý z téměř deseti a půl milionu pojištěnců může změnit pojišťovnu jen jednou za rok. Na výběr má ze dvou termínů: pokud zažádá do 31. března, tak se stane klientem nové pojišťovny od července. Pokud požádá do konce září, přejde k nové pojišťovně od ledna.

● Nezapomeňte o změně zdravotní pojišťovny informovat nejpozději při nejbližší návštěvě každého svého lékaře. Pokud jste zaměstnancem, nezapomeňte o změně pojišťovny informovat svého zaměstnavatele.

● Změnu zdravotní pojišťovny prostřednictvím „pouličních“ náborových akcí odborníci nedoporučují.

● V roce 2017 byly náklady všech zdravotních pojišťoven z fondů prevence, tedy třeba na dentální hygienu nebo různá očkování, 892 mil. korun, což bylo o téměř 100 mil. méně než v předchozím roce, kdy tahle částka byla 987 mil. korun.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

  • Nejčtenější

Prezident je stabilizovaný. V nemocnici může být týdny. Diagnóza je tajná

Lékařům v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se podařilo stabilizovat stav prezidenta Miloše Zemana, kterého tam v...

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Nejtěsnější volby vyhráli Fiala a STAN. Piráti propadli, ČSSD a KSČM ze hry

Vítězem voleb do Poslanecké sněmovny je koalice SPOLU (ODS +TOP 09 + KDU-ČSL). Vyhrála o pouhých šest desetin procenta...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledky voleb spustily novou vlnu politických vtipů. O všech

Česko má za sebou volby do Poslanecké sněmovny, internet se od té doby plní tematickými vtipy. Český humor začal...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Nemocnice řeší žádost šéfa Senátu o stavu Zemana. Odpoví v nejbližších dnech

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší žádost předsedy Senátu Miloše Vystrčila o informace, zda je prezident Miloš...

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května

V pátek odhalily laboratoře 1 781 případů nákazy covidem-19. Je to nejvíce od 5. května, kdy přibylo 1 873 případů, a o...

KOMENTÁŘ: Po volbách vznikl prostor nalevo i napravo, čekejme nové sekáče

Premium Tuzemská politika se za čtyři roky může totálně proměnit. Po volbách vznikl nebývalý prostor nalevo i napravo....

Více vymáhat opatření a lokálně testovat ve školách i firmách, doporučuje MeSES

Stát by měl lokálně obnovit testování na covid ve školách v těch okresech, kde za týden přibylo více než 100 případů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...