Neděle 25. října 2020, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. října 2020 Beáta

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

  9:58
Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou podat do konce září. Pojišťovny lákají nové klienty především na nejrůznější výhody a bonusy jako jsou příspěvky na očkování, pravidelné sportování nebo příměstské tábory pro děti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Stěhování, bonusy, doporučení lékaře nebo známých. Důvody pro změnu zdravotní pojišťovny jsou různé, ale poslední šance ke změně je do 30. září.

„Přihlášku je potřeba podat nejpozději tři měsíce předtím, než chcete pojišťovnu změnit,“ vysvětluje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada. Pojišťovnu je možné měnit jednou za dvanáct měsíců.

Podle Balady je potřeba být při změně pojišťovny opatrný, ne všichni smluvní lékaři mají smlouvu s každou pojišťovnou.

„Takže když někdo mění pojišťovnu proto, aby mohl chodit k jinému zubaři, musí si dát pozor, aby kvůli tomu na rok nepřišel o svého oblíbeného praktického lékaře nebo aby kvůli příspěvku na očkování nepřišel třeba o bonus na lázně,“ popisuje Balada.

Podle všudypřítomných reklam v televizi, novinách a na internetu to vypadá, že změna zdravotní pojišťovny bude v nejbližších dnech tou nejdůležitější věcí na světě. Ale vyplatí se taková změna?

Zmapovali jsme, na co přispívají všechny zdravotní pojišťovny

V Česku působí sedm zdravotních pojišťoven. Největší z nich je Všeobecná zdravotní pojišťovna, která hradí péči ze zdravotního pojištění přibližně za dvě třetiny všech pacientů. V polovině roku, kdy byl minulý přestupní termín, změnilo pojišťovnu zhruba 52 tisíc lidí z deseti a půl milionu pojištěnců.

Důvody, proč pacienti mění pojišťovny, jsou různé. „Existují lidé, kteří sledují nabídku programů, a když zjistí, že jim odrostly děti, tak změní pojišťovnu a vymění tu, která má větší nabídku pro děti, za tu, co nabízí víc lidem středního a vyššího věku,“ popisuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

Dalším častým důvodem bývá stěhování nebo změna zaměstnání, to může být důvodem odchodu od regionální nebo zaměstnanecké pojišťovny. „Zdravotní pojišťovny nabízejí stejnou péči, ale liší se šířkou sítě. Regionální pojišťovny ji mají užší než ty, co působí celostátně, ale se základními zařízeními mají smlouvu všechny pojišťovny,“ dodává Balada.

Změna kvůli rodině

Takové důvody potvrzují i samotné pojišťovny. „Z výzkumů, které jsme prováděli, vyplývá, že lidé nejčastěji mění zdravotní pojišťovnu pro sjednocení členů rodiny do jedné pojišťovny, na doporučení lékaře či známých v případě, že jejich lékař nemá smlouvu se stávající pojišťovnou,“ uvedla Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Každá pojišťovna chce svým klientům nabídnout něco navíc, zaujmout.

„K hlavním výhodám, které VZP svým klientům nabízí, patří nejširší síť smluvních lékařů, nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Více než 96 % praktických lékařů a 40 tisíc zdravotnických zařízení má s námi uzavřenou smlouvu,“ vypočítává výhody své pojišťovny mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Nejvíce však pojišťovny lákají nové pojištěnce na různé bonusy a výhody. „Jedná se o fond prevence. Přes něj jsou nabízeny různé programy a bonusové nabídky, které jsou ale rámcově omezeny zákonem,“ vysvětluje Balada.

Od srpna nové brýle zaplatíme ze svého, pojišťovny přestanou přispívat

Přes ně mohou pojišťovny platit některé služby běžně nehrazené ze zdravotního pojištění – například různou diagnostiku chorob, prevenci, očkování nebo podporu zdravého životního stylu a pravidelných sportovních aktivit.

„Zdravotní pojišťovna RBP se v letošním roce zaměřila v oblasti svých preventivních a bonusových programů především na podporu mladých rodin, zdravého životního stylu,“ popisuje Ivo Čelechovský, mluvčí zdravotní pojišťovny RBP.

Mezi nabídkami bonusů na dentální hygienu, očkování nebo různé slevy na sport ale občas nějaká nabídka pojišťoven překvapí.

„Nově našim klientům přispíváme například na pořízení chytrých hodinek Apple Watch 4, které umějí zaznamenat EKG, které si přes nás a přes aplikaci Vitakarta mohou klienti nechat bezplatně vyhodnotit zkušeným kardiologem,“ představuje bonus Jiří Sochor z OZP.

Myslí i na děti

Pojišťovny svou nabídku také často směřují na děti. „Mezi nejúspěšnější programy patří například příspěvek na letní příměstské tábory, příspěvek na plavecké kurzy, na ochrannou přilbu nebo na sportovní kroužky,“ popisuje Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Fakta

Jak na změnu pojišťovny

První krok, který musí předcházet změně, je, zjistit si u svého lékaře, zda má s pojišťovnou, ke které chcete přestoupit, uzavřenou smlouvu. 

„Je to častá chyba, když někdo mění pojišťovnu, aby mohl chodit k jinému zubaři, musí dát pozor, aby nepřišel o svého oblíbeného praktika,“ varuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

● Pročtěte si dobře, jaké bonusy nabízí vaše stávající pojišťovna a jaké nabízí vybraná nová pojišťovna. Zkušenosti ukazují, že řada klientů mění pojišťovnu bez toho, že dobře znala veškeré výhody, které jim ta stávající může nabídnout. Nabídka pojišťoven se v hlavních programech příliš neliší, bonusy nabízejí velmi podobné.

● Pro přechod k nové pojišťovně je třeba vyplnit a podepsat papírovou přihlášku. Odhlášení u stávající zdravotní pojišťovny provádí vaše nová zdravotní pojišťovna. vámi vybraná nová zdravotní pojišťovna vám zašle novou kartu pojištěnce, kterou se budete při návštěvách lékařů prokazovat.

● Pojišťovny si nemohou klienty vybírat, musí přijmout každého.

● Každý z téměř deseti a půl milionu pojištěnců může změnit pojišťovnu jen jednou za rok. Na výběr má ze dvou termínů: pokud zažádá do 31. března, tak se stane klientem nové pojišťovny od července. Pokud požádá do konce září, přejde k nové pojišťovně od ledna.

● Nezapomeňte o změně zdravotní pojišťovny informovat nejpozději při nejbližší návštěvě každého svého lékaře. Pokud jste zaměstnancem, nezapomeňte o změně pojišťovny informovat svého zaměstnavatele.

● Změnu zdravotní pojišťovny prostřednictvím „pouličních“ náborových akcí odborníci nedoporučují.

● V roce 2017 byly náklady všech zdravotních pojišťoven z fondů prevence, tedy třeba na dentální hygienu nebo různá očkování, 892 mil. korun, což bylo o téměř 100 mil. méně než v předchozím roce, kdy tahle částka byla 987 mil. korun.

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Vyšehradské schůzky se zúčastnil i náměstek VZP, Prymula ho údajně nepotkal

Středeční noční schůzky, na níž se v uzavřené vyšehradské restauraci sešli ministr zdravotnictví Roman Prymula a šéf...

Seniorky nebo ženy na mateřské. Nemocnicím pomáhají Sestry v záloze

Na jaře vznikla iniciativa Sestry v záloze. Za úkol si dala dodat chybějící zdravotní sestry do epidemií zkoušených...

Prymula: Rezignuji, až bude nástupce. Je až půl milionu nakažených

„Jsem připraven okamžitě rezignovat, ale musí tady být nástupce, kterému to předám,“ prohlásil v neděli v Otázkách...

Limity léků ve vodě nejsou, za život vypijete dva Ibuprofeny, říká expert

Kohoutková voda po celém Česku je velmi kvalitní, nároky na ni jsou vysoké. I přesto by se však teplá pít neměla, a to...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...