Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

  9:58aktualizováno  9:58
Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou podat do konce září. Pojišťovny lákají nové klienty především na nejrůznější výhody a bonusy jako jsou příspěvky na očkování, pravidelné sportování nebo příměstské tábory pro děti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Stěhování, bonusy, doporučení lékaře nebo známých. Důvody pro změnu zdravotní pojišťovny jsou různé, ale poslední šance ke změně je do 30. září.

„Přihlášku je potřeba podat nejpozději tři měsíce předtím, než chcete pojišťovnu změnit,“ vysvětluje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada. Pojišťovnu je možné měnit jednou za dvanáct měsíců.

Podle Balady je potřeba být při změně pojišťovny opatrný, ne všichni smluvní lékaři mají smlouvu s každou pojišťovnou.

„Takže když někdo mění pojišťovnu proto, aby mohl chodit k jinému zubaři, musí si dát pozor, aby kvůli tomu na rok nepřišel o svého oblíbeného praktického lékaře nebo aby kvůli příspěvku na očkování nepřišel třeba o bonus na lázně,“ popisuje Balada.

Podle všudypřítomných reklam v televizi, novinách a na internetu to vypadá, že změna zdravotní pojišťovny bude v nejbližších dnech tou nejdůležitější věcí na světě. Ale vyplatí se taková změna?

Zmapovali jsme, na co přispívají všechny zdravotní pojišťovny

V Česku působí sedm zdravotních pojišťoven. Největší z nich je Všeobecná zdravotní pojišťovna, která hradí péči ze zdravotního pojištění přibližně za dvě třetiny všech pacientů. V polovině roku, kdy byl minulý přestupní termín, změnilo pojišťovnu zhruba 52 tisíc lidí z deseti a půl milionu pojištěnců.

Důvody, proč pacienti mění pojišťovny, jsou různé. „Existují lidé, kteří sledují nabídku programů, a když zjistí, že jim odrostly děti, tak změní pojišťovnu a vymění tu, která má větší nabídku pro děti, za tu, co nabízí víc lidem středního a vyššího věku,“ popisuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

Dalším častým důvodem bývá stěhování nebo změna zaměstnání, to může být důvodem odchodu od regionální nebo zaměstnanecké pojišťovny. „Zdravotní pojišťovny nabízejí stejnou péči, ale liší se šířkou sítě. Regionální pojišťovny ji mají užší než ty, co působí celostátně, ale se základními zařízeními mají smlouvu všechny pojišťovny,“ dodává Balada.

Změna kvůli rodině

Takové důvody potvrzují i samotné pojišťovny. „Z výzkumů, které jsme prováděli, vyplývá, že lidé nejčastěji mění zdravotní pojišťovnu pro sjednocení členů rodiny do jedné pojišťovny, na doporučení lékaře či známých v případě, že jejich lékař nemá smlouvu se stávající pojišťovnou,“ uvedla Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Každá pojišťovna chce svým klientům nabídnout něco navíc, zaujmout.

„K hlavním výhodám, které VZP svým klientům nabízí, patří nejširší síť smluvních lékařů, nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Více než 96 % praktických lékařů a 40 tisíc zdravotnických zařízení má s námi uzavřenou smlouvu,“ vypočítává výhody své pojišťovny mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Nejvíce však pojišťovny lákají nové pojištěnce na různé bonusy a výhody. „Jedná se o fond prevence. Přes něj jsou nabízeny různé programy a bonusové nabídky, které jsou ale rámcově omezeny zákonem,“ vysvětluje Balada.

Od srpna nové brýle zaplatíme ze svého, pojišťovny přestanou přispívat

Přes ně mohou pojišťovny platit některé služby běžně nehrazené ze zdravotního pojištění – například různou diagnostiku chorob, prevenci, očkování nebo podporu zdravého životního stylu a pravidelných sportovních aktivit.

„Zdravotní pojišťovna RBP se v letošním roce zaměřila v oblasti svých preventivních a bonusových programů především na podporu mladých rodin, zdravého životního stylu,“ popisuje Ivo Čelechovský, mluvčí zdravotní pojišťovny RBP.

Mezi nabídkami bonusů na dentální hygienu, očkování nebo různé slevy na sport ale občas nějaká nabídka pojišťoven překvapí.

„Nově našim klientům přispíváme například na pořízení chytrých hodinek Apple Watch 4, které umějí zaznamenat EKG, které si přes nás a přes aplikaci Vitakarta mohou klienti nechat bezplatně vyhodnotit zkušeným kardiologem,“ představuje bonus Jiří Sochor z OZP.

Myslí i na děti

Pojišťovny svou nabídku také často směřují na děti. „Mezi nejúspěšnější programy patří například příspěvek na letní příměstské tábory, příspěvek na plavecké kurzy, na ochrannou přilbu nebo na sportovní kroužky,“ popisuje Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Fakta

Jak na změnu pojišťovny

První krok, který musí předcházet změně, je, zjistit si u svého lékaře, zda má s pojišťovnou, ke které chcete přestoupit, uzavřenou smlouvu. 

„Je to častá chyba, když někdo mění pojišťovnu, aby mohl chodit k jinému zubaři, musí dát pozor, aby nepřišel o svého oblíbeného praktika,“ varuje výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR Martin Balada.

● Pročtěte si dobře, jaké bonusy nabízí vaše stávající pojišťovna a jaké nabízí vybraná nová pojišťovna. Zkušenosti ukazují, že řada klientů mění pojišťovnu bez toho, že dobře znala veškeré výhody, které jim ta stávající může nabídnout. Nabídka pojišťoven se v hlavních programech příliš neliší, bonusy nabízejí velmi podobné.

● Pro přechod k nové pojišťovně je třeba vyplnit a podepsat papírovou přihlášku. Odhlášení u stávající zdravotní pojišťovny provádí vaše nová zdravotní pojišťovna. vámi vybraná nová zdravotní pojišťovna vám zašle novou kartu pojištěnce, kterou se budete při návštěvách lékařů prokazovat.

● Pojišťovny si nemohou klienty vybírat, musí přijmout každého.

● Každý z téměř deseti a půl milionu pojištěnců může změnit pojišťovnu jen jednou za rok. Na výběr má ze dvou termínů: pokud zažádá do 31. března, tak se stane klientem nové pojišťovny od července. Pokud požádá do konce září, přejde k nové pojišťovně od ledna.

● Nezapomeňte o změně zdravotní pojišťovny informovat nejpozději při nejbližší návštěvě každého svého lékaře. Pokud jste zaměstnancem, nezapomeňte o změně pojišťovny informovat svého zaměstnavatele.

● Změnu zdravotní pojišťovny prostřednictvím „pouličních“ náborových akcí odborníci nedoporučují.

● V roce 2017 byly náklady všech zdravotních pojišťoven z fondů prevence, tedy třeba na dentální hygienu nebo různá očkování, 892 mil. korun, což bylo o téměř 100 mil. méně než v předchozím roce, kdy tahle částka byla 987 mil. korun.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci se dohadují kvůli ČT, o výročních zprávách zatím nehlasovali

Spor mezi poslanci vyvolalo dopoledne projednávání starších výročních zpráv České televize. Debatu rozvířil Pavel...

Chybí nenahraditelný lék na cukrovku. Dodávky se obnoví koncem měsíce

Nenahraditelný lék na cukrovku Glucophage XR zažívá na českém trhu další výpadek. Problém je podle Státního ústavu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Gustáva Husáka v roce 1989 paralyzovala mrtvice, řekl historik

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Najdete na iDNES.cz