Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

  0:02aktualizováno  0:02
Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se přesunou na pomoc vážně nemocným. Podle ministerstva zdravotnictví půjde příští rok na pomůcky o půl miliardy navíc. Za položky, které se ruší, loni VZP vydala asi 258 milionů.
Zákon mění úhradu zdravotních pomůcek.

Zákon mění úhradu zdravotních pomůcek. | foto: Profimedia.cz

V Česku nosí brýle asi šest milionů lidí. Pojišťovny jim na obroučky či čočky přispívají jednou za tři roky sto padesát korun. Příspěvek v srpnu skončí a lidé nad patnáct let už nedostanou až na výjimky u vážných očních vad nic.

Změna prošla ve Sněmovně loni v říjnu hladce. Hlasovaly pro ni všechny strany včetně opozice. Poprask způsobila až půl roku poté. ČSSD s KSČM proti ní teď paradoxně protestují. Považují to za porušení programového prohlášení vlády, neboť jde o zvýšení spoluúčasti pacientů. „V pondělí máme domluvenou schůzku. Jakmile bude koaliční rada, otevřeme to,“ potvrdil předseda ČSSD Jan Hamáček.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) kritiku odráží, jde podle něj o nepochopení. „K navýšení spoluúčasti nedochází. Peníze z úhrad brýlí se nikam neztrácí, ale jdou na pomůcky pro vážně nemocné, kteří je opravdu potřebují a kteří doposud dopláceli i desítky tisíc měsíčně,“ vysvětluje.

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění totiž není jen o brýlích. Ruší i příspěvek na ochrannou přilbu, hůl, baterie ke sluchadlu či paruky. Zároveň však zavádí úhradu nových položek, jako je infuzní pumpa za více než dvacet tisíc pro pacienty s cystickou fibrózou, kterou si doteď hradili sami. Vozíčkáři zase dostanou na mechanický vozík 45 tisíc místo nynějších jednadvaceti.

Na inhalátor příspěvek až 21 tisíc korun

Dcera Simony Zábranské z Prahy trpí nevyléčitelnou chorobou zvanou cystická fibróza. Projevuje se opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic. Pacienti musejí několikrát denně i několik hodin inhalací rozřeďovat husté hleny, které jim „zalepují“ plíce.

Souhlas se zavedením nadstandardní zdravotní péče roste

Pojišťovny sice doposud pacientům jeden inhalátor hradily, ale ten je určený spíše pro astmatiky. Simona tak každých pět let musela pro svou dceru shánět 25 tisíc na vhodnější inhalátor a k tomu ročně platila dvanáct tisíc za membrány, bez nichž se léky z přístroje nedají inhalovat.

Letos se Zábranským uleví. Pojišťovny začnou proplácet i vhodnější inhalátor a přispívat budou také na membrány. „Je to obrovská pomoc. Pro děti, jejichž rodiče si mohli dovolit jen hrazený nevhodný inhalátor, to bylo nebezpečné, jejich stav se kvůli tomu mohl zhoršovat,“ vítá novinku maminka a předsedkyně Klubu nemocných cystickou fibrózou.

Plánované zvýšení úhrad se netýká jen lidí s diagnózou, jako má Simonina dcera. Nově například budou vozíčkáři dostávat na mechanický vozík 45 tisíc místo dosavadních 21 tisíc.

Místo paruk lepší léky

Pojišťovny finančně pomůžou i diabetikům, kterým proplatí třeba přístroje pro okamžité monitorování glukózy.

Aby však pojišťovny mohly pomůcky vážně nemocným pacientům hradit, musí peníze někde ušetřit. Proto se ministerstvo zdravotnictví se zástupci pojišťoven, pacientů i odborných společností rozhodlo zrušit úhradu doslova „korunových“ položek.

Na co všechno letos přispívají zdravotní pojišťovny

Nejdiskutovanější z toho je právě zrušení 150korunového příspěvku na brýle, na který měli pacienti nárok jednou za tři roky.

„Někomu se může zdát částka 150 korun nízká či bezvýznamná, ale pro důchodce s nejnižšími důchody může jít o rozpočet na dva dny,“ nesouhlasí se změnou prezident spolku Senioři ČR Vladimír Dryml.

O příspěvek přijdou třeba i onkologičtí pacienti, protože končí úhrada paruk. Doteď na ně lidé dostávali jednou ročně tisíc korun, u VZP toho využívalo asi tři a půl tisíce lidí ročně.

Paruka může pomoci po psychické stránce se s nemocí lépe vypořádat. Nicméně předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP Jana Prausová se domnívá, že zrušení příspěvku snad nikomu vadit nebude. „Podstupují velmi nákladnou léčbu. Raději ať se dají peníze na ni. Tisícikorunový příspěvek na paruku je v tomto případě, kdy jde o život, až to poslední,“ míní lékařka.

Kvalitní paruky z lidských vlasů určené na každodenní nošení navíc stojí i okolo 20 tisíc korun, takže podle Prausové tisícovka stejně zásadním příspěvkem nebyla.

Odborníci změnu schvalují

Spor o příspěvek na brýle vnímají zástupci pacientů jako populistické gesto.„Nevadí, když lidé s některou diagnózou mají doplatky v desítkách tisíc, pokud se z toho nedá udělat mediální kauza, ale brýle nosí tisíce potenciálních voličů,“ myslí si Jana Petrenko z Koalice pro zdraví, jež na přípravě změn spolupracovala. Za novelu se postavilo i předsednictvo České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Přesto se budou brýle znovu v pondělí na koaliční radě řešit. Se zrušením úhrad nesouhlasí sociální demokraté ani komunisté, ačkoli pro novelu loni většinově hlasovali. „Novela byla velká, byla tam spousta dalších zásadních věcí a na tyto změny nikdo při projednávání nepoukázal,“ hájí se komunistická poslankyně a členka sněmovního výboru pro zdravotnictví Hana Aulická Jírovcová, proč pro změnu zvedla ruku.

Resort zdravotnictví má pro zrušení některých úhrad ještě jeden argument. Náklady na administrativu spojené s vyřízením žádosti překračovaly v konečném důsledku hodnotu samotné úhrady.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Nebuďte srab, vyzval Babiše šéf lidovců ke kompetenční žalobě na Zemana

Předsedové opozičních stran (zleva) Vít Rakušan (STAN), Petr Fiala (ODS), Marek...

Pětice opozičních stran – ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN – je připravena vyvolat nové hlasování o nedůvěře...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Boj o otvírací dobu zahrady zámku Hluboká končí. Lidé tam mohou i v noci

Dolní zahrada zámku v Hluboké nad Vltavou je v noci zavřená. Přes den se v ní...

Památkáři prohráli spor s městem Hluboká nad Vltavou o provoz Dolní zámecké zahrady. Kvůli vandalům ji před časem...

Najdete na iDNES.cz