Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Za nejdražší pacienty utratí pojišťovny ročně miliony, na špici je hemofilie

  14:14
Nejdražší pacient stál Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) v loňském roce téměř 26 milionů korun. Byl to muž s hemofilií, onemocněním, jehož léčba je velmi nákladná. Pojišťovny utratí miliony ročně i za pacienty s cystickou fibrózou, transplantovanou ledvinou či se spinální atrofií. „Chceme vyvrátit mýty, že pojišťovna platí jen to nejlevnější,“ řekl mluvčí VZP.

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Léčba dvaceti nejnákladnějších pacientů loňského roku stála VZP přes 282 milionů. Většinu nákladů tvořily výdaje za léky, které nemocní potřebují. 

Hemofilici kvůli drahé léčbě čelí výtkám okolí, rekordman stál 74 milionů

Mezi dvaceti nejdražšími pacienty VZP loňského roku se objevilo pět hemofiliků. „Hemofilie neboli porucha srážlivosti krve je dědičné onemocnění, které se objevuje zpravidla u mužů. Tradičně patří léčba hemofilie mezi ty nejdražší vůbec,“ řekl tiskový mluvčí Vlastimil Sršeň. 

S hemofilií žije v Česku přibližně tisíc lidí, více než třetina z nich má těžkou formu nemoci. V současné době se léčí dodáním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve. Preventivní dodání srážecího faktoru předchází mimo jiné spontánnímu krvácení do kloubů, které je běžné u těžkých forem hemofilie. Opakované krvácení kloub vážně poškozuje a bez rychlé a účinné léčby se rozvíjejí těžké kloubní změny, které mohou vést až k trvalé invaliditě.

Mimo pěti hemofiliků jsou mezi dvaceti nejdražšími pacienty loňska čtyři s transplantovanou ledvinou, dva s Pompeho chorobou (porucha ukládání glykogenu neboli „živočišného škrobu“) a pacienti s dalšími závažnými diagnózami.

Hemofilie

  • Je vzácné a vrozené onemocnění způsobené nedostatkem koagulačního srážecího faktoru VIII (hemofilie A), resp. IX (hemofilie B). 
  • Projevuje se nedostatečnou krevní srážlivostí. 
  • Existují dva typy – hemofilie A a B, obě mají tři stupně závažnosti: lehký, střední a těžký.
  • Hemofilici typicky krvácejí po poranění nebo při operaci déle než zdraví lidé. Může u nich docházet i ke spontánnímu krvácení do kloubů nebo svalů, které se objevuje i po minimálním úrazu či zcela „bez příčiny“. 
  • Hemofilií trpěla i britská královna Viktorie. Poměrně vzácné genetické onemocnění předala svým potomkům a kvůli politickým sňatkům následně i většině významných královských rodin v Evropě. Proto se o hemofilii také mluví jako o královské nemoci.

„Dvacítka nejnákladnějších pacientů pochází z různých krajů a patří do různých věkových skupin. Nejmladšímu byl rok, nejstaršímu 78 let. Údaje o nejdražších pacientech VZP zveřejňuje s cílem informovat veřejnost o nákladnosti zdravotní péče a zároveň tím vyvrátit dezinformace, že pojišťovna platí nemocným jen nejlevnější léčbu,“ dodal mluvčí. 

Nejdražší pacient Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) byl v minulém roce dvanáctiletý chlapec trpící mukopolysacharidózou (metabolické onemocnění způsobené neschopností těla štěpit mukopolysacharidy, které tvoří velkou část mezibuněčné hmoty v pojivové tkáni) z Jihočeského kraje. Pojišťovna na něj vynaložila přes 17 milionů korun. 

Mezi první dvacítkou je i holčička z Prahy, která trpěla artézií jícnu (vývojová vada jícnu, kdy je jícen slepě ukončen) a cystickou fibrózou nebo dvouletý chlapec, u kterého lékaři léčili akutní respirační selhání. Mezi první dvacítkou VoZP na rozdíl od VZP žádný pacient trpící hemofilií nebyl.

29. května 2020

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) zaplatila v loňském roce za léčbu dvaceti nejnákladnějších klientů téměř 188 milionů korun. „Celkově nejdražším klientem se stal 14letý chlapec dlouhodobě léčený pro atypický hemolyticko-uremický syndrom (vzniká na podkladě bakteriální infekce, bakterie produkují toxin, který poškozuje cévy v celém těle, nejvíce v ledvinách, tím se naruší prokrvení orgánů, pozn. red.), jehož léčba si loni vyžádala náklady přesahující třináct milionů,“ uvedla tisková mluvčí Hana Kadečková.

„Druhým klientem s nejvyšší úhradou za léčbu byl šestiletý pacient, trpící vzácnou genetickou poruchou – mukopolysacharidózou s rozvojem poruchy růstu a s kostními deformitami,“ pokračuje Kadečková s tím, že náklady na chlapcovu léčbu v minulém roce přesáhly rovněž 13 milionů. 

„Třetí v pořadí s nejvyšším účtem za léčbu byla 64letá pacientka po transplantaci ledviny pro chronické selhání ledvin na podkladě atypického hemolyticko-uremického syndromu,“ doplnila Kadečková. 

Mezi drahé nemoci patří cystická fibróza i spinální atrofie

Nejnákladnějším pacientem pojištěným u České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) pak byl v roce 2019 patnáctiletý pojištěnec s diagnózou poruchy metabolismu glykosaminoglykanu. „Pojišťovna na jeho léčbu v roce 2019 vynaložila téměř 22 milionů korun,“ uvedla mluvčí Elenka Mazurová.

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) utratila za svého nejdražšího pacienta téměř 18 a půl milionu korun. Trpí hemofilií. Mezi první dvacítkou nejdražších pacientů je jich šest se spinální atrofií (genetické onemocnění, postihuje nerv v míše, při nemoci dochází k úbytku svalové hmoty), tři pacienti s hemolyticko-uremickým syndromem a tři s cystickou fibrózou (v dýchacích cestách se nemocným tvoří hustý hlen, ve kterém se dobře usídlují bakterie nebo nečistoty). 

„V případě, že je úhrada příslušné zdravotní služby podmíněna schválením revizním lékařem, je do pojišťovny doručena příslušná žádost. Žádost je revizními lékaři posuzována dle platných právních předpisů. Obecně lze říci, že žádost není revizním lékařem schválena v případě, kdy nebyly splněny zákonem dané podmínky úhrady,“ řekla mluvčí OZP Nicol Lenertová.

20 nejdražších pacientů VZP v roce 2019
PořadíKrajPohlavíDiagnózaCelkem Kč
1.Ústeckýmužhemofilie25 852 918
2. Jihomoravskýmužhemofilie22 261 344
3.Jihomoravskýmužhemofilie18 308 562
4. Ústeckýženaprimární plicní hypertenze16 991 044
5. Pardubickýmužhemofilie16 335 025
6. Jihomoravskýmužlymfom z plášťové zóny13 081 418
7. PlzeňskýmužPompeho choroba13 067 682
8.Pardubickýmužchronický nefritický syndrom12 852 713
9. Jihočeskýmužhemofilie12 586 109
10.Jihomoravskýženatransplantovaná ledvina12 326 949
11. Pardubickýžena transplantovaná ledvina12 141 639
12. Vysočinaženatransplantovaná ledvina12 084 821
13. Prahamužhemolyticko-uremický syndrom12 084 703
14. Vysočinamužtransplantovaná ledvina12 077 694
15. Moravskoslezskýmuž infantilní spinální atrofie, 1. typ11 997 564
16. Karlovarskýmuž akutní myeloblastická leukemie11 946 769
17. Moravskoslezskýmužsvalová dystrofie11 872 212
18. Středočeskýžena chronické respirační selhání11 857 269
19. PardubickýmužPompeho choroba11 674 125
20. Ústeckýmuž jiné mukopolysacharidózy

11 197 392

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ázerbájdžánský vpád do Karabachu má 27 mrtvých, v Jerevanu vypukly potyčky

Ázerbájdžánské síly v úterý odpoledne narušily příměří s Arménií a podnikly raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Rozloučení s létem. Je tu rovnodennost, začíná astronomický podzim

V 8:50 středoevropského letního času nastala rovnodennost a začal astronomický podzim. V daném okamžiku Slunce opustilo...

KOMENTÁŘ: Blíží se desátá změna systému? Každá doba má svůj otčenáš

Premium První republika, zlatá šedesátá, polistopadová éra. Nebo okupace, padesátá léta a normalizace. Možná se schyluje k už...

Novela bohužel neřeší volně prodejné léky, říká největší distributor léčiv

Výpadky léků tady podle jejich distributora byly odjakživa, lidé totiž propadají panice a zásobují se. Problém má řešit...

KVÍZ: Je horší hovězí, nebo hrášek? Jakou uhlíkovou stopu mají potraviny, které jíte?

V New Yorku se tento týden uskutečnil klimatický summit, kde se Česko mimo jiné zavázalo k uhlíkové neutralitě....

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...