Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Za nejdražší pacienty utratí pojišťovny ročně miliony, na špici je hemofilie

  14:14
Nejdražší pacient stál Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) v loňském roce téměř 26 milionů korun. Byl to muž s hemofilií, onemocněním, jehož léčba je velmi nákladná. Pojišťovny utratí miliony ročně i za pacienty s cystickou fibrózou, transplantovanou ledvinou či se spinální atrofií. „Chceme vyvrátit mýty, že pojišťovna platí jen to nejlevnější,“ řekl mluvčí VZP.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

Léčba dvaceti nejnákladnějších pacientů loňského roku stála VZP přes 282 milionů. Většinu nákladů tvořily výdaje za léky, které nemocní potřebují. 

Hemofilici kvůli drahé léčbě čelí výtkám okolí, rekordman stál 74 milionů

Mezi dvaceti nejdražšími pacienty VZP loňského roku se objevilo pět hemofiliků. „Hemofilie neboli porucha srážlivosti krve je dědičné onemocnění, které se objevuje zpravidla u mužů. Tradičně patří léčba hemofilie mezi ty nejdražší vůbec,“ řekl tiskový mluvčí Vlastimil Sršeň. 

S hemofilií žije v Česku přibližně tisíc lidí, více než třetina z nich má těžkou formu nemoci. V současné době se léčí dodáním chybějícího srážecího faktoru přímo do krve. Preventivní dodání srážecího faktoru předchází mimo jiné spontánnímu krvácení do kloubů, které je běžné u těžkých forem hemofilie. Opakované krvácení kloub vážně poškozuje a bez rychlé a účinné léčby se rozvíjejí těžké kloubní změny, které mohou vést až k trvalé invaliditě.

Mimo pěti hemofiliků jsou mezi dvaceti nejdražšími pacienty loňska čtyři s transplantovanou ledvinou, dva s Pompeho chorobou (porucha ukládání glykogenu neboli „živočišného škrobu“) a pacienti s dalšími závažnými diagnózami.

Hemofilie

  • Je vzácné a vrozené onemocnění způsobené nedostatkem koagulačního srážecího faktoru VIII (hemofilie A), resp. IX (hemofilie B). 
  • Projevuje se nedostatečnou krevní srážlivostí. 
  • Existují dva typy – hemofilie A a B, obě mají tři stupně závažnosti: lehký, střední a těžký.
  • Hemofilici typicky krvácejí po poranění nebo při operaci déle než zdraví lidé. Může u nich docházet i ke spontánnímu krvácení do kloubů nebo svalů, které se objevuje i po minimálním úrazu či zcela „bez příčiny“. 
  • Hemofilií trpěla i britská královna Viktorie. Poměrně vzácné genetické onemocnění předala svým potomkům a kvůli politickým sňatkům následně i většině významných královských rodin v Evropě. Proto se o hemofilii také mluví jako o královské nemoci.

„Dvacítka nejnákladnějších pacientů pochází z různých krajů a patří do různých věkových skupin. Nejmladšímu byl rok, nejstaršímu 78 let. Údaje o nejdražších pacientech VZP zveřejňuje s cílem informovat veřejnost o nákladnosti zdravotní péče a zároveň tím vyvrátit dezinformace, že pojišťovna platí nemocným jen nejlevnější léčbu,“ dodal mluvčí. 

Nejdražší pacient Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) byl v minulém roce dvanáctiletý chlapec trpící mukopolysacharidózou (metabolické onemocnění způsobené neschopností těla štěpit mukopolysacharidy, které tvoří velkou část mezibuněčné hmoty v pojivové tkáni) z Jihočeského kraje. Pojišťovna na něj vynaložila přes 17 milionů korun. 

Mezi první dvacítkou je i holčička z Prahy, která trpěla artézií jícnu (vývojová vada jícnu, kdy je jícen slepě ukončen) a cystickou fibrózou nebo dvouletý chlapec, u kterého lékaři léčili akutní respirační selhání. Mezi první dvacítkou VoZP na rozdíl od VZP žádný pacient trpící hemofilií nebyl.

29. května 2020

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) zaplatila v loňském roce za léčbu dvaceti nejnákladnějších klientů téměř 188 milionů korun. „Celkově nejdražším klientem se stal 14letý chlapec dlouhodobě léčený pro atypický hemolyticko-uremický syndrom (vzniká na podkladě bakteriální infekce, bakterie produkují toxin, který poškozuje cévy v celém těle, nejvíce v ledvinách, tím se naruší prokrvení orgánů, pozn. red.), jehož léčba si loni vyžádala náklady přesahující třináct milionů,“ uvedla tisková mluvčí Hana Kadečková.

„Druhým klientem s nejvyšší úhradou za léčbu byl šestiletý pacient, trpící vzácnou genetickou poruchou – mukopolysacharidózou s rozvojem poruchy růstu a s kostními deformitami,“ pokračuje Kadečková s tím, že náklady na chlapcovu léčbu v minulém roce přesáhly rovněž 13 milionů. 

„Třetí v pořadí s nejvyšším účtem za léčbu byla 64letá pacientka po transplantaci ledviny pro chronické selhání ledvin na podkladě atypického hemolyticko-uremického syndromu,“ doplnila Kadečková. 

Mezi drahé nemoci patří cystická fibróza i spinální atrofie

Nejnákladnějším pacientem pojištěným u České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) pak byl v roce 2019 patnáctiletý pojištěnec s diagnózou poruchy metabolismu glykosaminoglykanu. „Pojišťovna na jeho léčbu v roce 2019 vynaložila téměř 22 milionů korun,“ uvedla mluvčí Elenka Mazurová.

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) utratila za svého nejdražšího pacienta téměř 18 a půl milionu korun. Trpí hemofilií. Mezi první dvacítkou nejdražších pacientů je jich šest se spinální atrofií (genetické onemocnění, postihuje nerv v míše, při nemoci dochází k úbytku svalové hmoty), tři pacienti s hemolyticko-uremickým syndromem a tři s cystickou fibrózou (v dýchacích cestách se nemocným tvoří hustý hlen, ve kterém se dobře usídlují bakterie nebo nečistoty). 

„V případě, že je úhrada příslušné zdravotní služby podmíněna schválením revizním lékařem, je do pojišťovny doručena příslušná žádost. Žádost je revizními lékaři posuzována dle platných právních předpisů. Obecně lze říci, že žádost není revizním lékařem schválena v případě, kdy nebyly splněny zákonem dané podmínky úhrady,“ řekla mluvčí OZP Nicol Lenertová.

20 nejdražších pacientů VZP v roce 2019
PořadíKrajPohlavíDiagnózaCelkem Kč
1.Ústeckýmužhemofilie25 852 918
2. Jihomoravskýmužhemofilie22 261 344
3.Jihomoravskýmužhemofilie18 308 562
4. Ústeckýženaprimární plicní hypertenze16 991 044
5. Pardubickýmužhemofilie16 335 025
6. Jihomoravskýmužlymfom z plášťové zóny13 081 418
7. PlzeňskýmužPompeho choroba13 067 682
8.Pardubickýmužchronický nefritický syndrom12 852 713
9. Jihočeskýmužhemofilie12 586 109
10.Jihomoravskýženatransplantovaná ledvina12 326 949
11. Pardubickýžena transplantovaná ledvina12 141 639
12. Vysočinaženatransplantovaná ledvina12 084 821
13. Prahamužhemolyticko-uremický syndrom12 084 703
14. Vysočinamužtransplantovaná ledvina12 077 694
15. Moravskoslezskýmuž infantilní spinální atrofie, 1. typ11 997 564
16. Karlovarskýmuž akutní myeloblastická leukemie11 946 769
17. Moravskoslezskýmužsvalová dystrofie11 872 212
18. Středočeskýžena chronické respirační selhání11 857 269
19. PardubickýmužPompeho choroba11 674 125
20. Ústeckýmuž jiné mukopolysacharidózy
11 197 392

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Do tři čtvrtě roku třetí dávku, jinak bez certifikátu. Čtvrtá není vyloučená

Sledujeme online Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro prodloužení platnosti je...

Hubáčková u Zemana odmítla kanál Dunaj - Odra - Labe, podpořila jádro

Kandidátka lidovců na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková se při návštěvě prezidenta Miloše Zemana postavila...

Iniciátor očkování: My jako lékaři jsme bohužel v propagaci vakcíny selhali

Rozstřel Za týden naočkovat milion lidí, to je vize iniciace Lékaři pomáhají Česku, která si dala za cíl urychlit očkování...

Za Babišem přišel ozbrojený muž. Policie ho zpacifikovala, řekl premiér

Premiér v demisi Andrej Babiš ve čtvrtek večer ve videu na Facebooku řekl, že se ho měl ve středu pokusit napadnout...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...