Na kompromisu se minulý čtvrtek shodlo vedení Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) s ministrem Drábkem a dvěma jeho náměstky. "Dohodli jsme kompromisní řešení jednotlivých věcí. Určitě to považuji za úspěšné jednání," tvrdí předseda NRZP Václav Krása.
Dohodu potvrzuje i mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. "Obě strany se po několikahodinovém jednání dobraly kompromisních řešení. Každá musela ustoupit ze svých pozic, ale důležité je, že se dosáhlo konsenzu, který obě strany uspokojil," říká Plívová.
Sociální reformu tvoří úprava zákona o dávkách, změnového zákona a novela zákona o zaměstnanosti. Vláda bude podle ministerstva o těchto zákonech jednat v nejbližších týdnech.
Postižení nepřijdou o slevy na dopravu
Krása považuje za klíčové, že i nadále budou příspěvek na péči dostávat klienti a ne poskytovatelé péče. "To byl náš zásadní požadavek, od kterého jsme nehodlali v žádném případě ustoupit," uvádí.
Kompromis se týká také nové karty, kterou ministerstvo chtělo vyplácet sociální dávky. Karta sociálních systémů sice vznikne, ale lidé nebudou mít povinnost ji využívat k placení, bude spíše sloužit k jejich identifikaci.
Držitelé průkazů mimořádných výhod (ZTP) nepřijdou o slevy na dopravu. Posuzování příspěvků na péči či bydlení podle zdravotního stavu se změní, ale nový prováděcí předpis bude spoluvytvářet a schvalovat NRZP.
Její právníci ještě v úterý zkontrolují legislativní úpravy zákonů, zda je v nich vše, co se ve čtvrtek dojednalo. "Dohoda spočívá také v tom, že změny schválí vláda a do Poslanecké sněmovny už půjdou návrhy zákonů s úpravami, které jsme dohodli," podotýká Krása.
Národní rada také ve středu předá premiéru Petru Nečasovi petiční archy s podpisy 27 tisíc zdravotně postižených, kterým se nelíbily plánované změny. "Chceme, aby si vláda byla vědomá, že je to názor velké části osob se zdravotním postižením, a že dosažený kompromis schválí," uvedl Krása. Dalších 26 tisíc podpisů se shromáždilo pod peticí požadující zachování průkazek ZTP pro neslyšící.
Proti reformě demonstrovali postižení v Praze i Brně
Zdravotně postižení kritizovali sociální reformu v rámci vnějšího připomínkového řízení. Nespokojenost s chystanými změnami vyjádřili i na velkých demonstracích v Praze a Brně.
22. března 2011 |
"Zákony jsou vedené snahou na nás co nejvíce šetřit. Vrací nás to před rok 89," uvedl Krása na pražské demonstraci. Předložené zákony označil za ponižující. Lidem se zdravotním postižením podle něj snižují jejich důstojnost, možnost uplatnění ve společnosti a udržení přijatelné životní úrovně.
Ministr Drábek reformu obhajoval, nebránil se však jejím úpravám. Jeho úřad argumentoval, že chce především zjednodušit nákladný a komplikovaný systém. "Určitě nechceme handicapované připravit o výhody, které jim samozřejmě přísluší," řekla dříve mluvčí Plívová.