Ten rozhodl minulý týden. Divadlo muselo hudebníkům zaplatit celkem 160 tisíc korun za nezákonné užití jejich písní z filmu Ať žijí duchové. Zároveň soud zakázal divadlu písně dále používat.
Zakladatel divadla David Kastl uvedl Hospodářským novinám, že konec nesouvisí s rozhodnutím soudu. „Je čas jít dál a divadlo už nás tolik nenaplňovalo. Toť vše, co vám k tomu mohu říct. A ne, nesouvisí to s kauzou, která nedávno proběhla,“ napsal serveru.
Písně bez autorského práva
Na to, že divadlo hraje slavné písničky bez dovolení, přišla agentura, která oba tvůrce zastupuje, a začala s divadlem jednat. „Jednáme už půl roku, na stole byla celá řada variant, ale ani jedna nebyla pro divadlo Star přijatelná. V představeních pokračovalo, přestože o problému vědělo,“ řekl v pátek v jednací síní právní zástupce pánů Uhlíře a Svěráka Petr Pýcha. Proto podle něj dospěl spor až k soudu.
Zástupce divadla se ze soudního jednání omluvil. V písemném podání nakonec nároky skladatele i textaře uznal. Soudce Tomáš Bělohlávek tak měl výrazně zjednodušenou práci. Hudebníkům nakonec přiznal odškodné ve výši 160 tisíc korun.
VIDEO: Přijďte, napíšeme píseň spolu, láká Svěrák děti do O2 areny |
Divadlu také nařídil, aby se zdrželo dalšího užití skladeb jako Hajný je lesa pán, Skřítkové, tesaři, Zavolejte stráže nebo Žampiony. Soudní zákaz se vztahuje na více než třicet písní, které ve filmu zazněly.
Textař Zdeněk Svěrák se ohledně svých písní nesoudil poprvé. V roce 2010 uspěl se žalobou na společnost Bauhaus, která bez jeho svolení použila v reklamě část textu k písničce Dělání z pohádky Princové jsou na draka. Za slogan „upeč... třeba zeď“ vysoudil omluvu a 200 tisíc korun.