Svaz bojovníků za svobodu ocenil komunistu Ondráčka pamětní medailí

  14:04aktualizováno  14:04
Český svaz bojovníků za svobodu ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka pamětní medailí s nápisem „Za vlast a za svobodu“. Ve čtvrtek mu ji předal předseda svazu a někdejší spolupracovník Veřejné bezpečnosti Jaroslav Vodička.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček | foto:  František Vlček, MAFRA

Český svaz bojovníků za svobodu je spolek sdružující odbojáře z druhé světové války, jejich rodinné příslušníky, pozůstalé a příznivce. V posledních letech ovšem čelí kritice za to, že jeho členové pracovali pro komunistické bezpečnostní složky. Medaile udílí příležitostně například vysloužilým vojákům. 

Proč ocenili „za vlast a za svobodu“ právě Ondráčka, který v roce 1989 násilně potlačoval demonstrace na Václavském náměstí, nikdo ze spolku nevysvětlil. „Rozhoduje o tom vedení. Obraťte se na pana předsedu Vodičku,“ reagoval jejich mluvčí Vladislav Kučik.

Vodičku se redakci iDNES.cz nepodařilo kontaktovat. Důvod neznal ani místopředseda svazu Milan Andres. Další místopředseda Emil Šneberg pouze řekl, že si medaili Ondráček zasloužil. „Pracuje ve prospěch národa, jenže nemám teď čas to vysvětlovat,“ sdělil stručně. 

Vyjádřit se k tomu nechtěl ani oceněný Ondráček. „Dostal jsem ji za spolupráci. Velmi si jí vážím a děkuji za ni. Víc k tomu říkat nebudu,“ uvedl. 

Ocenění Ondráčka mnoho lidí na sociálních sítí kritizovalo. „Konfident Veřejné bezpečnosti a člen normalizační KSČ, zároveň předseda Svazu bojovníků za svobodu soudruh Vodička předal pamětní medaili Za svobodu bývalému příslušníkovi Pohotovostního pluku SNB, poslanci KSČM a podporovateli proruských teroristů soudruhovi Zdeňkovi Ondráčkovi. Připadá to členům spolku, který má v názvu slovo svoboda normální?“ napsal například historik a publicista Jiří Padevět.

„Již nějaký čas se neúčastním akcí Českého svazu bojovníků za svobodu. Po tomto ‚vyznamenání‘ není potřeba dodávat proč. Čest všem skutečným bojovníkům v prvním, druhém, třetím odboji, nezapomeneme,“ reagoval na ocenění na Twitteru rektor Univerzity Karlovy a čerstvě zvolený senátor Václav Hampl.

Český svaz bojovníků za svobodu před více než deseti lety míval přes deset tisíc členů. Před dvěma lety už jich neměl ani polovinu. V roce 2016 z něj řada lidí odešla. Jednou z příčin byl nesouhlas s tím, že v čele svazu jsou lidé, kteří dříve byli napojení na StB a Veřejnou bezpečnost. Jedním z nich je právě i předseda svazu Jaroslav Vodička (rozhovor s Jaroslavem Vodičkou najdete zde). Nelíbilo se jim ani neprůhledné hospodaření a praktiky vedení, které bez diskuse vyloučilo kritiky svazu a zrušilo dvě místní organizace. 

Komunista Ondráček odstoupil z čela komise pro kontrolu GIBS:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz