Altner si vyzvedl rozsudek. ČSSD má tři dny na zaplacení, říká právník

  11:24aktualizováno  13:03
Do čtvrtka by ČSSD měla zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi. Jeho právník Václav Veselý pro iDNES.cz potvrdil, že si rozsudek v pondělí vyzvedl. Tím se rozhodnutí stalo pravomocným. Nabytí právní moci potvrdil v úterý po poledni sám Obvodní soud pro Prahu 1.

Advokát Zdeněk Altner | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Ano, v pondělí nám byl rozsudek doručen,“ uvedl Veselý. Od úterý tak běží ČSSD třídenní lhůta na zaplacení dlužné částky. „Do čtvrtka by měla protistrana zaplatit, ale ještě musíme dodat platební místo. Jsme ve spojení, my je samozřejmě včas dodáme,“ uvedl Veselý.

ČSSD má zaplatit přes 300 milionů advokátovi, který jí vyhrál Lidový dům

Čekání na převzetí rozsudku nemělo podle Veselého žádný konkrétní důvod. „Nikam jsme nepospíchali, rozsudek jsme si vyzvedli v zákonné lhůtě,“ dodal. Doručení oběma stranám potvrdila odpoledne mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. „Teď to asi dvě minuty mám před očima, že nám přišla doručenka. Rozsudek právní zástupce pana Altnera vyzvedl 11. dubna ve 23:13, takže dnešním dnem začíná běžet třídenní pariční lhůta,“ řekla Novotná.

Ještě dopoledne přitom doručenka podle Jiřího Chvojky, mediálního zástupce advokátní kanceláře Bělina a Partners, která zastupuje ČSSD, u spisu nebyla. Nemohl proto potvrdit, že by rozhodnutí skutečně nabylo právní moci. „Ani v informační kanceláři, ani ve spisu není uvedeno, že by si to protistrana převzala. Zatím je pouze uvedeno, že to bylo dodáno, nikoliv vyzvednuto. Tam je elektronická dodejka, která se ihned objeví,“ uvedl dopoledne Chvojka.

Částku vyhrajeme zpět, věří právník ČSSD

ČSSD v pondělí brala fakt, že rozhodnutí ještě není pravomocné, jako pozitivní, protože dává možnost, aby Nejvyšší soud v rámci dovolacího řízení odložil právní moc či vykonatelnost napadeného rozhodnutí, jak sociální demokraté požadují. Nejvyšší soud obvykle dostane dovolání asi měsíc po jeho podání a Veselý odmítl, že ho hrozba odkladu vykonatelnosti rozsudku přiměla uspíšit jeho vyzvednutí z datové schránky.

„I kdybychom rozsudek nevyzvedli, je tam po deseti dnech fikce doručení, takže to na to nemá vliv. Třicet a deset dní, vidíte, že tam ten rozdíl je velký,“ řekl Veselý. Chvojka nicméně věří tomu, že procedura by mohla být rychlá. „Rozsudek byl doručen do pěti šesti dnů, věříme, že stejně tak rychle může být doručeno na Nejvyšší soud. Pak závisí na Nejvyšším soudu. Podnikneme všechny kroky, aby se ČSSD k prostředkům, které věříme, že vyhrajeme zpět, mohla dostat,“ řekl Chvojka.

Novotná ČTK potvrdila, že obvodní soud už má doručeno i dovolání. „Mělo by se vyřídit bez zbytečného odkladu, zvlášť když je to tak stará věc,“ uvedla. Záležet ale podle ní bude i na tom, zda byl zaplacen soudní poplatek, který je splatný při podání návrhu. Dovolání bude navíc ještě před postoupením Nejvyššímu soudu zasláno k vyjádření druhé straně, která na něj obvykle má deset až 15 dnů. „To je naše povinnost a bez toho by nám to Nejvyšší soud vrátil,“ řekla Novotná.

ČSSD v dovolání rozporuje především oprávněnost a zákonnost smluvní pokuty, která za 5 734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů. Penále přitom vychází z výrazně nižší částky 18,5 milionu.

Část peněz pro exekutory

Vládní strana si kvůli zaplacení vzala úvěr, ale před zasláním peněz se její vedení chce dohodnout s exekutory na tom, komu má vlastně platit. V Lidovém domě už se podle strany přihlásilo sedmnáct Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Právníci ČSSD proto odmítají, že by se další jednání měla týkat už jen platebního místa. „Takhle jednoduché to není právě kvůli těm exekucím, respektive požadavkům věřitelů pana doktora Altnera. Určitě to bude ještě o jednání,“ řekl Chvojka. Po právní moci chce strana jednat s Veselým i exekutory. „Těch scénářů je mnoho, ČSSD se rozhodne pro nějaký postup, který právní kancelář navrhuje,“ uvedl.

Podle Exekutorské komory Altner zřejmě nedostane celou částku, kterou na ČSSD vysoudil, protože část peněz bude muset poslat rovnou exekutorům. „Obecně platí, že má-li povinný (Altner) proti třetí osobě (ČSSD) peněžité pohledávky - i v případě, že pohledávka povinného se stane splatnou teprve v budoucnu -, může exekuční orgán tuto pohledávku přikázat ve prospěch věřitele,“ uvedl David Sahula z tiskového odboru Exekutorské komory pro úterní deník Právo.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s advokátem Altnerem smlouvu o právní pomoci v kauze Lidový dům s tím, že v případě úspěchu ve sporu mu bude vyplacena smluvní odměna deset procent z hodnoty budovy.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Poslankyni Majerovou, která podpořila Klause, odvolali z výborů Sněmovny

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Poslankyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, která opustila klub ODS poté, co se postavila za Václava Klause mladšího,...

Proti bytům pro schizofreniky se postavili místní, Zlín domy přesto postaví

Vizualizace přestavby dvou baťovských domků na zlínské Letné

Zlínští zastupitelé schválili stavbu jedenácti startovacích bytů pro schizofreniky. Jednání provázela dvouhodinová...

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Najdete na iDNES.cz