Ochránci odlesní skály na Žďársku. S těžbou začnou asi už příští rok

  19:05aktualizováno  19:05
Ochránci přírody chtějí odkrýt pohledům nejvýraznější skalní dominanty Žďárských vrchů. Svou vizi ve čtvrtek představili po půlročním projednávání vlastníkům lokalit a lesnickým odborníkům v Křižánkách na Žďársku, v jejichž katastru oba skalní útvary leží. A sklidili hlavně pozitivní reakce.

Přínos odlesnění má být podle Hlaváče nejen ve zvýšení turistické atraktivity, ale i posílení ekologické hodnoty a stability lesa."Cíl je zviditelnit znovu skály a zvýšit druhovou pestrost porostu odpovídající stanovištím a historické návaznosti," doplnil šéf CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Úpravy by se v budoucnu měly týkat celkem osmnácti skalních útvarů v osmnácti chráněných lokalitách. Devět skal, Čtyři palice nebo Malinská Skála, které se dnes ztrácí v lesním porostu, by se tak do budoucna mohly díky citlivému kácení zviditelnit. CHKO změnila názor.

Ochránci zpočátku uvažovali o plošném kácení. To ale nakonec i kvůli nesouhlasu odborné veřejnosti přehodnotili s tím, že by se ke kácení mělo přistupovat s rozmyslem a individuálně.

Fotogalerie

"Termín plošné kácení, které jsme tehdy použili, byl nešťastný. S každou lokalitou se musí pracovat zvlášť. Skály jsou zarostlé smrkem. Kloníme se k tomu, aby smrkové nálety, byly odstraněny. Historicky tam vždy les byl, ale ne smrkové monokultury. Náš záměr se blíží původnímu stavu. Zásahy budou nutné, ale cílem je to přizpůsobit historickému obrazu lesa," uvedl šéf CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Připomněl, že přístup k zarostlým skalám byl doteď především bezzásahový. "Tím jsme ale podporovali stav, který není vhodný ani pro les ani pro jeho návštěvníky," dodal Hlaváč.

Vzorem je pro ochránce Drátník

Jako vzor, kam by chtěli ochránci postupnými kroky směřovat, představili skalní útvar Drátnická skála u Sněžného na Žďársku.

"Je to lokalita, která byla donedávna také pohledově uzavřena. Dnes už je tam dostatek vzrostlých stromů, skála je z většiny pohledů během roku vidět. Sem bychom se měli dostat," nastínil Hlaváč s tím, že půjde o dlouhodobou záležitost.

Přínos odlesnění má být podle Hlaváče nejen ve zvýšení turistické atraktivity, ale i posílení ekologické hodnoty a stability lesa. "Cíl je zviditelnit znovu skály a zvýšit druhovou pestrost porostu odpovídající stanovištím a historické návaznosti," doplnil Hlaváč.

Ten připustil, že zviditelnění může přinést i komplikace. "Skály se stanou ještě atraktivnější pro návštěvníky - turisty i horolezce. To ale nemusí být v souladu s ochranou přírody, chráněné druhy ptáků například sokol nebo krkavec. Vyšší návštěvnost je s tím v rozporu," konstatoval Hlaváč s tím, že by CHKO regulaci horolezectví zatím ponechali, jak je.

Kácet ano, ale s rozmyslem

Většina z přítomných odborníků návrh ochránců přijala pozitivně pod podmínkou, aby se ke kácení skutečně přistupovalo šetrně a individuálně. Výjimkou byl pouze rodák z Křižánek Vladimír Černý.

Žďárské vrchy

Oblast patří s téměř 71 tisíci hektary mezi nejrozlehlejší chráněné krajinné oblasti v republice. Rozkládá se severně od Žďáru nad Sázavou a Nového Města na Moravě. Jejím nejvyšším vrcholem je Devět Skal. Ty jsou s 836 metry zároveň druhým nejvyšším kopcem celé Vysočiny. Důležitým prvkem tohoto území je kromě rulových skalních měst i voda. V CHKO pramení pět řek včetně té největší, Sázavy.

"Kategoricky s kácením nesouhlasím. Nechte les lesem, ať si žije každým svým životem. Proč byste do toho zasahovali? Nikdo z turistů si toho ani nevšimne. Turistický ruch není žádný přínos. Dělají v lese jen bordel," prohlásil Černý.

Starosta Křižánek Jan Sedláček naopak uvedl, že většina místních obyvatel s odkrytím pohledů na skály souhlasí.

"Obec dlouhodobě bojuje za to, aby se tyto lokality odlesnily a staly se dominantou kraje. Skály byly už cílem prvních turistů v 19. století. Proto sem šli. S návrhy na odlesnění skal se setkávám průběžně, sílí s tím jak skály zarůstají. Do obce by to navíc přilákalo mnohem více turistů, podpořila by se skomírající ekonomika. Neotáčejme se zády k bohatství, které máme," vyzval Sedláček.

Správce lesa z Podlesí Jiří Dryml připomněl, že se postoj CHKO od červnové ankety mezi veřejností, která vyzněla ke kácení souhlasně, změnil k lepšímu.

"Tehdy jsem se zděsil, když jsem slyšel o plošném kácení. Nyní tomu není z mého hlediska co vytknout, pokud se to bude dělat nenásilně. Jsou lokality, které jsou na to připraveny hned. Mám jen obavu, aby na obnažené skály nezačali lézt ve velkém bez rozmyslu horolezečtí laici a nedopadlo to jako nedávno, na Škarkově, kde hasiči sundávali v noci šílence, který se nemohl dostat dolů," poznamenal Dryml.

Odborníci se nakonec na konkrétních návrzích během diskuse nedohodli. "Je třeba se domlouvat s každým vlastníkem lokality nebo jejím hospodářem zvlášť," doplnil Hlaváč. CHKO nyní chce připravit návrhy, jak a kde po dohodě s vlastníky konkrétně postupovat. Zásahy by mohly začít už příští rok.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Měsíc se v noci částečně ponořil do stínu. Vidět byly i Jupiter a Saturn

Částečné zatmění Měsíce v Praze (16. července 2019)

V noci na středu bylo možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Půl hodiny před půlnocí byl ponořen zhruba...

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

Dva miliony pro Mynáře na nefunkční sjezdovku. Úřady vyšetřují další dotaci

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář

Firma Vratislava Mynáře dostala dva miliony korun na zasněžování a osvětlení sjezdovky v Nové Lhotě. Sjezdovka dodnes...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz