Je to splátka za podporu vlády, řekl Jurečka o snaze zdanit náhrady církvím

  12:10aktualizováno  12:10
Poslanci se vrátili k projednávání návrhu komunistů zdanit finanční náhrady církvím, které prosadila bývalá pravicová vláda Petra Nečase. „Zákonodárci ví, že vstupují na tenký led, který se nedá u Ústavního soudu, případně u Evropského soudního dvora, obhájit,“ řekl první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka na konferenci KDU-ČSL 15. září 2018 v Praze. | foto: ČTK

I někteří vládní poslanci podle něj v rozhovorech mezi čtyřma očima připouštějí, že podpora komunistického návrhu je splátka za podporu menšinové vlády ze strany KSČM.

Zákon už jednou prosadila ve Sněmovně většina ANO, ČSSD, KSČM a SPD Tomia Okamury, ale odmítl ho Senát, který ho vrátil poslancům.

Jurečkovi chybí analýza údajného předražení náhrad

„My se snažíme dlouhodobě upozorňovat na problematické aspekty tohoto komunistického návrhu. Už jenom argumentace, že bylo něco předraženo, a proto se navrhuje zdanění, to není vůbec opřeno o analýzu, která by měla ambici vyčíslit, o kolik jsou církevní restituce předražené,“ řekl Jurečka.

Hovořil také o nepřípustné retroaktivitě zákona. Když stát uzavíral smlouvy s církvemi a náboženskými společnostmi, tak se podle něj v těch smlouvách jasně hovoří o tom, že jsou uzavírány podle zákona platného v den podpisu. Většina ve Sněmovna tak může změnit zákon, ale ne podepsané smlouvy, to by mohly udělat společně jen obě strany, které smlouvy podepsaly. Vyjádřil naději, že se třeba nakonec 101 poslanců pro přehlasování veta Senátu nenajde.

„Jedná se o opětovné znárodnění bez náhrady,“ řekl v pátek ve Sněmovně poslanec ODS Marek Benda, který už připravuje ústavní stížnost na zákon, pokud bude přijat. Ke stížnosti se chtějí podpořit i lidovci, TOP 09 a STAN.

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček náhrady církvím označil za dar „prokorupční vlády“ Petra Nečase. Požadavek na zdanění náhrad je podle Grebeníčka oprávněný a spravedlivý. Finanční nároky katolické církve jsou podle něj v zásadním rozporu s hodnotami, k nimž se hlásí.

Zákonem se znovu začali poslanci zabývat už v úterý. „Mluví-li do církevních restitucí komunisté, tak mi dovolte toto přirovnat k situaci, jako kdyby do odškodnění obětí holocaustu měli mluvit nacisté. Já myslím, že to není daleko od naprosto relevantního srovnání, ta analogie tady skutečně taková je,“ uvedl lidovecký poslanec Marek Výborný.

Stát by podle KSČM ročně získal zpět 380 milionů korun

Stát by zdaněním náhrad mohl podle KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím posílá. Platný zákon počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun.

Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Zákon má také pomoci k postupné odluce státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se totiž postupně snižují až na nulu v roce 2030.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Aplikace pomáhá s řečí lidem po mrtvici, probíhá první testování na lidech

Ukázky z aplikace AfaSlovník, která má pomoci pacientům po ztrátě řeči....

Dospělý člověk zapomene mluvit, hledá správné výrazy, nebo svému mateřskému jazyku vůbec nerozumí. I tak se projevuje...

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Obce budou moci lépe regulovat konané technopárty, pomůže nová vyhláška

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018)

Ministerstvo vnitra připravilo vzor obecně závazné vyhlášky, která umožní obcím, na jejichž území se problémové...

Najdete na iDNES.cz