„Důležité je, že to vláda nepodpořila,“ řekl ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. „Je to populistické gesto, které porušuje zásady právního státu, a to je samozřejmě nepřijatelné. Pevně věřím, že naši koaliční partneři budou respektovat principy právního státu, na kterých stojíme, a bude tento návrh zamítnut,“ uvedl už ráno při příchodu na vládu.
Podobnou věc navrhli nedávno komunisté a šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš to už tehdy označil za rozumný návrh. „Jsou předražené o 54 miliard korun,“ řekl k církevním restitucím Babiš. První místopředseda lidovců a ministr zemědělství Marian Jurečka ale ihned kontroloval, že by přijetí takového návrhu bylo porušením koaliční smlouvy. (více zde)
Babiš své stanovisko zopakoval i ve středu. „Pokud by to prošlo, měli bychom kompenzaci 12 až 13 miliard,“ řekl šéf ANO (více o jeho postoji čtěte zde).
Kvůli jeho postoji si do vicepremiéra na Twitteru rýpnul druhý místopředseda vlády, šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Pan Babiš je odborník na „církevní restituce“, proto je chce zdanit,“ uvedl. Babiš podle něj uvedl, že ani neví, jestli mezi mezi subjekty, které dostaly od státu náhrady, je Federace židovských obcí.
Vládní právníci ministrům doporučili, aby po podobném návrhu komunistů odmítli i návrh Jihočeského kraje kvůli dohodě předchozí vlády Petra Nečase s církvemi. Poukázali přitom na platný zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
„Výslovně stanoví, že finanční náhrada, resp. příspěvek na podporu činnosti nejsou předmětem daně, poplatku ani jiného obdobného peněžitého plnění. Dotčené církve a náboženské společnosti tedy mohou oprávněně očekávat, že jim budou finanční plnění poskytnuta způsobem stanoveným zákonem, tedy aniž by tento příjem byl dodatečně snížen o daňovou povinnost,“ napsali v doporučení pro vládu. Při hlasování se pak nenašlo dost hlasů pro schválení, ale ani pro odmítnutí návrhu.
Zimola říká, že jde o „narovnání“ postavení církví
Bez ohledu na postoj vlády budou o návrhu Jihočeského kraje jednat poslanci. „Motivem novely není zpochybnění procesu morální a hmotné satisfakce církví a náboženských společností za historické křivdy, ale úsilí o narovnání současného postavení církví v souladu s českým právním řádem,“ hájil přitom už dříve návrh jihočeský hejtman Jiří Zimola. (více zde)
Svým návrhem, pokud by získal ve Sněmovně podporu koaličních poslanců, by vzhledem ke kategorickému ne od lidovců mohl „zavařit“ stranickému předsedovi, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. A to paradoxně přesto, že korekci církevních restitucí ČSSD slibovala voličům před volbami.
Když ale dopadly tak, že Sobotka musel jednat o sestavení koalice s KDU-ČSL, bylo jasné, že přes toto téma v koalici „nepojede vlak“. Zimola byl ovšem také jedním z účastníků utajované schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech několik hodin po volbách, den před tím, než se část ČSSD neúspěšně pokusila svrhnout Sobotku z čela sociální demokracie.
Šéf Asociace krajů, jihomoravský hejtman Michal Hašek, ocenil po jednání vlády s hejtmany postoj biskupů, kteří se shodli, že budou staženy žaloby církví na kraje. Očekává, že do konce srpna bude staženo všech 116 aktuálně podaných žalob.