Stanjura novinářům řekl, že vládě navrhne, aby na každou vyplavenou domácnost poslala obcím 40 000 korun. Radnice pak dále rozhodnou, jak peníze rozdělit, mohou upravit i výši příspěvku.
Stanjura také dodal, že pro podnikatele připraví dva programy, které budou moct využít. Jedním z nich bude možnost čerpat úvěry se zvýhodněnými úroky. Národní rozvojová banka dále nabídne malým a středním firmám postiženým povodněmi záruky za poskytnuté úvěry
„Na odklízecí práce a podobně obce čerpaní peníze z krizových rezerv,“ uvedl ministr. Dodal, že ve čtvrtek dostal jeho resort první žádost obce o peníze na další pomoc, z krizové rezervy zašle vláda 80 milionů Moravskoslezskému kraji na odklízení následků povodní a obnovu infrastruktury. Kraj si o peníze z rezerv zažádal ve čtvrtek, v pátek je podle Stanjury bude ministerstvo posílat.
Z rozpočtu půjde na obnovu po povodních 40 miliard, vyčíslil Stanjura![]() |
Vláda ve středu rozhodla, že kvůli odstraňování škod po povodních zvýší schodek letošního rozpočtu o 30 miliard Kč na 282 miliard korun. Dalších deset miliard korun na škody po povodních vyčlenila v rozpočtu na příští rok.
Kromě toho by se podle kabinetu měly do odstraňování škod zapojit krajské i obecní rozpočty a také pojišťovny prostřednictvím pojistných plnění.
Vláda také počítá s využitím evropských peněz. Hodlá podat žádost o peníze z evropského Fondu solidarity. Evropská komise rovněž umožní využít až dvě miliardy eur (50 miliard korun) z Fondu soudržnosti, které byly určené na jiné projekty v Česku, na odstranění škod po povodních. U těchto peněz nebude na rozdíl od běžného čerpání nutná spoluúčast státu a nebudou se vyplácet až zpětně.
Záplavy v polovině září zasáhly nejhůř Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Povodně mají pět potvrzených obětí a další lidé se pohřešují.