Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Pandemie vyrábí digitální závisláky. I kvůli práci z domova a online škole

  17:21
Pandemie nemoci covid-19 přikovala lidi po celém světě k obrazovkám. Dospělí z domova pracují, děti strávily a tráví velkou část školního roku on-line výukou. A jelikož pohyb venku je omezený, věnují lidé moderním technologiím i svůj volný čas. „Současná situace zvyšuje míru rizika vzniku závislosti na moderních technologiích,“ uvedl expert Jiří Koreš.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Jedním z rizik, které pandemie přináší, je možnost vzniku závislosti. „Ještě sice neznáme data z celé republiky za kompletní rok ‚s covidem‘, ale alespoň u nás v poradně evidujeme třicetiprocentní nárůst klientů kvůli pobytu v online prostředí oproti minulému roku,“ popsal Jiří Koreš z poradny pro nelátkové závislosti Prevent. Dodal, že obdobná je situace i v jiných evropských zemích.

Epidemiologická situace a s ní spojená opatření totiž zásadně ovlivnily chování lidí. Ti tráví více času doma, ať už se svou rodinou nebo zcela sami. „Moderní technologie představují dostupný únik i jistý druh kontaktu se sociálním okolím,“ vysvětlil Koreš příčinu pozorovaného zhoršení.

Podobný názor má ostatně celá řada odborníků. Třeba z prognózy, kterou vypracovala Nadace Sirius a agentura Median, vyplývá, že nárůst závislosti na technice včetně mobilních telefonů předpovídá devadesát procent z více než sta expertů ze sociální sféry.

Druhá vlna epidemie nemoci covid-19 v Česku

„Odborníci očekávají zvýšení rizika závislosti související s technikou (nezdravě dlouhá doba trávená na mobilních technologiích, sociálních sítích a tak dále) a zvýšení počtu situací, kdy dochází k ohrožení dítěte v online prostředí, například sexuálně motivovanými útoky,“ uvádí prognóza s tím, že nejvyšší riziko je u rodin samoživitelů a samoživitelek, kde rodič nemá na dítě dostatek času.

„Celkově se dá asi odhadovat, že se zvýší počty lidí, kteří budou potřebovat odbornou pomoc kvůli jakémukoliv závislostnímu chování, včetně ‚digitálních‘ závislostí. Ale netroufám si předem říct, nakolik bude problém závažný,“ souhlasí Barbora Orlíková z Národního ústavu duševního zdraví a upozorňuje, že problémy s moderními technologiemi přibývají už několik let.

Technologie mění myšlení lidí

Závislost přitom není jediný způsob, kterým se může zvýšené užívání digitálních technologií projevit. Odborníci pozorují, že větší množství času stráveného u počítače či chytrého telefonu znamená vyšší riziko psychických potíží.

„Hlavně u mladé generace, to znamená u dětí, které jsou na základní či střední škole, se markantně zvyšuje procento lidí trpících úzkostí a depresí. A to dle určitých studií dokonce v přímé úměře s počtem minut strávených před obrazovkou,“ popsal neurolog Martin Jan Stránský, který se dlouhodobě zabývá vlivem moderních technologií na člověka.

Nespavost, fobie, sebevražedné myšlenky. Druhá vlna dopadá i na děti

Pandemie by tak podle něj mohla zhoršit situaci, na kterou odborníci upozorňovali již dříve. „Současná mladá generace byla již před začátkem covidu méně vybavená k tomu, aby uměla řeč, uměla přemýšlet, řešit problémy, najít si přátele... Koronavirová krize tento trend ještě posílí,“ míní.

Problém se podle Stránského týká všech věkových skupin, nejnáchylnější jsou ale děti. „V jejich věku ještě mozek vytváří základní procesy rozhodování a přemýšlení. Jsou na to výzkumy, kde jsme se podívali na mozky dětí, které tráví hodně času s moderními technologiemi, a dětí, které do obrazovek běžně nekoukají. Vidíme, jak u těch prvních doslova odpadávají trasy v mozku. Jako byste měla dálnici a do ní najednou začne růst plevel,“ popsal.

V praxi tak podle něj časté a dlouhodobé využívání moderních technologií vede třeba k nižší empatii, větší nejistotě v sociálních interakcích, ale třeba i k horším výsledkům testů zaměřených na inteligenci. „Hlavně když jsou děti malé, vyrostou s přesvědčením, že svět je digitální. A to je tragédie,“ vysvětluje Stránský.

Dokument Dopamin upozorňuje na zhoubnost sociálních sítí:

24. února 2020

Technologiím se nelze vyhnout

On sám si proto myslí, že on-line výuka, kterou navštěvovala či stále navštěvuje řada dětí již od začátku podzimu, je spíše ku škodě. A propaguje variantu, kdy by alespoň u malých dětí předal učitel instrukce rodičům, a ti by se pak s dítětem učili.

Naopak Koreš míní, že není žádoucí ani reálné se moderním technologiím vyhýbat. „Cesta je spíše v udržování hranic, které si sám nastavím, například limit času stráveného s telefonem nebo hraním počítačových her. Je dobré představit si současný stav jako příležitost, nebýt naštvaný a nepopírat ho,“ míní. 

Kolik času trávit u obrazovky

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala loni seznam doporučení týkající se malých dětí a moderních technologií.

Dítě mladší jednoho roku by podle WHO nemělo trávit s digitálními technologiemi žádný čas. Dítě do pěti let pak maximálně hodinu denně. A to včetně času stráveného sledováním televize.

Dospělí by pak měli podle některých expertů trávit u počítače maximálně dvě hodiny denně. Jak však odborníci připouští, to mnohdy není z profesních důvodů možné.

A souhlasí i Orlíková z Národního ústavu duševního zdraví. „Využívání technologií mění myšlení lidí, na toto téma vyšla řada knih a výzkumů. Já bych byla ale v soudech opatrnější,“ řekla.

Určitě podle ní není vhodné, aby zejména mladší děti trávily na internetu a na sociálních sítích větší množství času. „Na druhou stranu je technologiemi nyní svět natolik zaplněný, že je potřeba s nimi umět zacházet, využívat je a také mít nějakou informační a digitální gramotnost, naučit se s informacemi správně pracovat. Není možné ze světa vystoupit a tvářit se, že technologie představují jen zlo,“ dodala.

Řešením proto je snažit se trávit svůj volný čas mimo dosah digitálních technologií. A dávat pozor, zda člověk nevykazuje znaky počínající závislosti.

„Znakem může být například neschopnost zastavit hru v momentě, který jsem si nastavil, trávení více času ve hře, častější kontrola e-mailů, nebo sociálních sítí, hádky kvůli jejich využívání, zameškání povinností či prostě pokračování v těchto činnostech, i když vím, že mi přinášejí negativní důsledky,“ popsal symptomy Koreš. Ne každý podle něj tuto situaci zvládne sám, doporučuje tak případně kontaktovat odborníka.

Omezujete mimo práci čas, který trávíte u počítače nebo s mobilem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 2. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

Ne259
Ano110

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Průlom: čeští vědci už mají živý omikron. Tak dovedou zjistit, jak se chová

Premium Poprvé v Česku byla izolována živá varianta koronaviru zvaná omikron. Národní referenční laboratoř Státního zdravotního...

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Aperitiv Dominik Feri? Dámy a pánové, kdo z vás to má?

Premium Jak vládní poslanec půjde vládě po krku. S paní Alenou tentokrát na intimnější téma. Proč Zbyněk Stanjura nedočetl...

Prezident Zeman přijme v Lánech kandidáty do vlády Kupku a Langšádlovou

Druhý týden pokračuje prezident Miloš Zeman v jednání s kandidáty do nové vlády Petra Fialy. Na zámek v Lánech přijede...

Bývalý prezident Klaus při procházce v Krkonoších uklouzl a zlomil si kotník

Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si kotník. Informaci, kterou...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...