Ve třech vzorcích prodávaného českého máku se objevil morfin

  7:00aktualizováno  7:00
V českém máku se objevil morfin, mimořádně návykový opiát, který se v lékařství používá jako analgetikum. Ten se přitom vyskytuje zejména v máku z ciziny. Akreditovaná laboratoř však objevila nepovolené množství opiových alkaloidů hned ve třech vzorcích původem z Česka.

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stopy opia každoročně nacházejí kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) i v údajně českém modrém máku. Aktuální test MF DNES ukázal, že pokuty na obchodníky nezabírají, a tak se mák bohatý na morfin a další opiové alkaloidy na našem trhu vyskytuje vcelku běžně.

Fakta

Technický mák

surovina, která se pěstuje pro potřeby farmaceutického průmyslu. Vyrábí se z něj léčebné preparáty, pro použití v potravinářství však není dost kvalitní a chutný.

Potravinářský mák

má nízký obsah opiových alkaloidů, ale vynikající chuťové a nutriční vlastnosti. Obsahuje vysoký podíl minerálů, vitaminů, kvalitních tuků a bílkovin.

Opiové alkaloidy

v máku se vyskytuje zhruba 30 chemických sloučenin, z nichž nejvýznamnější jsou morfin či kodein, které mají zklidňující a narkotické účinky. Maková semena tyto látky neobsahují, ale mohou jimi být na povrchu znečištěna z narušených makovic.

Důkazy přinesla akreditovaná laboratoř Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT: Ve třech vzorcích máku původem z Česka prokázaly rozbory množství opiových alkaloidů, které významně překročilo závazné limity. Jeden z nich jich obsahoval dokonce třikrát tolik, než kolik povoluje vyhláška ministerstva zemědělství.

Zdraví škodlivé nudle s mákem

Pro lepší představu: pokud byste z takového máku připravili poctivé nudle s mákem, spořádali byste v jediné porci bezmála dvojnásobek maximálního povoleného množství morfinu a kodeinu. A co hůř, zhruba dvanáctileté dítě by tuto hranici překročilo téměř třikrát. Podobný koktejl alkaloidů byste připravili v makovém mléce, které je v poslední době v módě coby zdravá alternativa mléka.

Testem propadly tři vzorky máku

Testem propadly tři vzorky máku

„Vysoký obsah opiových alkaloidů pochopitelně znamená zdravotní riziko, tím spíš, když mák připravujeme pro děti,“ připomněla profesorka Jana Hajšlová, odbornice na kvalitu a chemickou bezpečnost potravin, jejíž tým pátral v mletém i celém máku po alkaloidech.

I když zatím chybí podrobná studie, která by jasně řekla, jak může být takový koktejl opiových alkaloidů nebezpečný, pro lidské zdraví rozhodně znamená riziko. Minimálně proto, že mají tyto látky narkotický a analgetický účinek – mohou způsobovat závislost nebo útlum. Opatrné by měly být děti a těhotné ženy, ale také astmatici či pacienti s chorobami střev a plic, kteří jsou na přítomnost morfinu zvlášť citliví.

Mák s morfinem musí pryč

Když MF DNES seznámila dodavatele máku s výsledky laboratorních analýz, obvykle se vyděsili.

Fotogalerie

„Výsledek rozborů nás šokoval, a proto jsme ihned provedli kontrolu všech zabalených šarží v akreditované laboratoři,“ reagovala Markéta Pavlínová, výrobní ředitelka společnosti Alika, která zprostředkovává prodej máku dalším obchodníkům. Firma slíbila, že každou další šarži nechá otestovat v akreditované laboratoři a stanovit obsah morfinu, těžkých kovů a pesticidů.

Z prodeje už zmizel mletý mák, který obsahoval rekordní množství alkaloidů a jejž nabízel opavský e-shop s přírodními doplňky a výživou pro sportovce. „Mák budeme vracet našemu dodavateli,“ zdůraznil majitel firmy David Bryja.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Vznikne Národní sportovní agentura, poslanci těsně přehlasovali Senát

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Poslanci v úterý prosadili vznik Národní sportovní agentury, když přehlasovali veto Senátu. Pro vznik agentury, která...

Rumun si za vraždu Ukrajinky odpyká 19 let, součást trestu je i vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Rumun Marius Vasilica Ailiesei si odpyká 19 let vězení za vraždu mladé Ukrajinky, kterou ubodal v Liberci. Byla to...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Najdete na iDNES.cz