Rozsáhlý policejní zátah v Praze překvapil řidiče, bezdomovce i bazarníky

  18:12aktualizováno  18:12
Pražská policie ze čtvrtého městského obvodu spustila v pátek rozsáhlou akci s názvem Chronos, v rámci níž zkontrolovala celkem 1 575 lidí, 1 262 aut, 24 squatů a ubytoven a 33 bazarů, zastaváren a provozoven sběrných surovin. Odhalila v rámci ní čtrnáct řidičů pod vlivem omamných látek a zjistila desítky dalších přestupků. O rozsáhlé páteční akci informoval v sobotu v podvečer mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.
Policie si v pátek počíhala na řidiče projíždějící Jižní spojkou u Barrandovského mostu (ilustrační snímek)

Policie si v pátek počíhala na řidiče projíždějící Jižní spojkou u Barrandovského mostu (ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

„V průběhu včerejšího dne pátrali policisté po hledaných osobách, kradených věcech a řešili delikty v silniční dopravě.“ uvedl a doplnil detailní popis několikahodinové a přesně koordinované akce.

Nejúspěšnější byli policisté při večerní uzavírce Jižní spojky, jedné z hlavních dopravních tepen v metropoli. Zde si na pomoc přizvali strážníky „taxitýmu“ Městské policie hlavního města Prahy i kolegy z Celní správy ČR. Kontrole při obousměrné uzavírce tak neunikl téměř nikdo. „Prováděli kontroly vozidel, u kterých zjišťovali jejich technický stav a také například to, zda jsou v plné šíři vybavena věcmi předepsanými zákonem,“ upřesnil činnost kolegů Hulan.

Zevrubnou kontrolou podle něj prošli nejen běžní řidiči, ale také řidiči taxíků a nákladních aut. U taxikářů strážníci a úředníci magistrátu zjišťovali, zda splňují veškeré zákonem stanovené podmínky pro výkon svého povolání. „Ve valné většině bylo vše buď úplně v pořádku, nebo byly zjištěny drobné nedostatky administrativního charakteru. Jeden z taxikářů měl ale tolik prohřešků, že mu byla přímo na místě uložena desetitisícová kauce,“ uvedl Hulan.

Řidiči dýchali, celníci kasírovali

Celníky pak zajímalo, zda především dodávková a nákladní auta nepřevážejí přes Českou republiku zboží takzvaně na černo. Během toho také zjišťovali, zda kontrolovaní řidiči nemají nějaký ten rest v podobě nezaplacené pokuty. V tomto směru od hříšníků „dovybrali“ částku v řádu několika tisíc korun.

Celkem policisté podle Hulana zadrželi 14 řidičů pod vlivem návykové látky, polovina z nich překročila přestupkovou hodnotu a čelí tak podezření z trestného činu. „Ve 121 případech zjistili takzvaně ostatní přestupky, tedy že například vozidlo nesplňovalo technické podmínky pro provoz na pozemních komunikacích, nebo že řidič u sebe neměl předepsané doklady. Za tyto delikty policisté uložili 94 řidičům pokuty v celkové výši 42 300,- Kč,“ uvedl Hulan.

Dvacet sedm hříšníků pak bude muset své přestupky vysvětlovat ve správním řízení na magistrátu. Ve dvou případech skončili prověřovaní lidé na policejní služebně pro podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, například kvůli nerespektování zákazu řízení.

Akce začala prohlídkou bazarů

Samotná akce však podle Hulana začala v pátek už nedlouho po poledni, kdy se policisté ze zmíněného obvodu vydali do bazarů, zastaváren a provozoven sběrných surovin, kde pátrali po odcizených či jinak podezřelých věcech.

„Svou pozornost policisté také věnovali administrativě, kterou jsou provozovatelé povinni vést,“ uvedl Hulan s tím, že následně se policisté soustředili na prohlídku míst, kde se vyskytují lidé bez domova, a prohledali také ubytovny. „Na těchto místech policisté pátrali po hledaných či pohřešovaných osobách,“ uvedl Hulan. Ani v jedné části kontrol však nebyli policisté úspěšní.

„Byť měla akce v tomto směru - dá se říci - nulový výsledek, je to jak pro policisty, tak pro občany v těchto lokalitách pozitivní zpráva. Svědčí to totiž o tom, že předchozí, průběžně prováděné kontroly, kterým se policisté věnují po celý rok, mají svůj smysl a výsledek,“ okomentoval jejich snažení mluvčí.

Podobnou akci, přinejmenším z pohledu rozsahu kontrol na Jižní spojce, policie neprovedla poprvé. Pražskou tepnu podobně uzavřela už v roce 2014, kdy odhalila pět řidičů pod vlivem drog, čtyři pod vlivem alkoholu a tři se zákazem řízení. Celkem tehdy policisté uložili pokuty za 222 tisíc korun.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Najdete na iDNES.cz