Zastavte (mocí) opilé policisty

  1:21aktualizováno  1:21
Čtveřice mladíků nastupuje do barevného kabrioletu Audi A4. Na boku pestrého žihadla se skví zlatý nápis "buzerovat a otravovat". Parodie na langerovský nápis na policejních autech vyvolává dvojí asociaci. Ta první – národ Švejků si udělá ze sebelepšího nápadu legraci. Druhá je povzbudivější: ti mladíci se nebojí, že by je policie za provokaci nějak exemplárně potrestala.
Preventivní dechové zkoušky musí pravděpodobně odsoudit každý, komu je svoboda aspoň o něco milejší než totalita. S potíráním řidičů, kteří pili před jízdou alkohol, je to složitější. Ilustrační foto

Preventivní dechové zkoušky musí pravděpodobně odsoudit každý, komu je svoboda aspoň o něco milejší než totalita. S potíráním řidičů, kteří pili před jízdou alkohol, je to složitější. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Že by reforma změnila policisty z represivních automatů v ty, kdo pomáhají a chrání? Donedávna možná ano.

Nestřízlivý nápad ředitele dopravní policie Leoše Tržila však z ní dělá parodii. Policisté mají od prvního ledna dávat takzvaně "dýchnout" každému řidiči, kterého zastaví. Čistá presumpce viny. Jako by vás vrchní v restauraci šacoval, zda máte peníze na zaplacení.

V korupční zemi, kterou bohužel podle všech ukazatelů jsme, se zde nabízí navíc příležitost k páchání závažnějších zločinů, než je vypití jednoho piva před jízdou. Nečestní policisté dostávají možnost, jak si přilepšit ke mzdě.

Preventivní dechové zkoušky musí pravděpodobně odsoudit každý, komu je svoboda aspoň o něco milejší než totalita. S potíráním řidičů, kteří pili před jízdou alkohol, je to složitější.

Republika patří k nemnoha evropským zemím, kde zákon netoleruje řidičům ani kapku alkoholu. Většina zemí Unie je mnohem tolerantnější – povolená hranice půl promile například v sousedním Rakousku či Německu lze převést v případě statného muže na lahev vína vypitou samozřejmě ne naráz, ale ke kulturnímu obědu.

Zkušenost ukazuje, že taková tolerance nezvyšuje počet nehod ani tragédií na silnici. Představovat si, že Rakušané a Němci jsou nezodpovědní hazardéři, je stejně zpozdilé jako si představovat, že Britové či Nizozemci dobrovolně odevzdávají svou suverenitu do nějakého Bruselu.

V Česku však většina zákonodárců a patrně i většina společnosti dosud trvá na nulové hranici. Zdánlivě to nemůže být na škodu. Všechny testy ukazují, že řidič s čistou hlavou je pozornější a rychlejší než ten, kdo vypil i jen nepatrně omamných nápojů. Všechny zbytečně přísné zákony však vedou k obcházení, k podplácení a protekci. Pokud však společnost chce tuto cenu za "absolutní nulu" platit, má na to právo.

Člověk, který vypil byť jen trochu alkoholu před jízdou, je na rozdíl od většiny civilizovaných zemí u nás považován za potenciálního zločince. Tomu odpovídají až drakonické tresty i pro ty, kteří nikomu neublížili, jen byli chyceni se zakázanou látkou v krvi. Nyní k tomu chce Tržil přidat další odstrašující prostředek.

Bude se jistě bránit tím, že policie nedostává novou pravomoc, jen do krajnosti používá tu, kterou ze zákona má. A pak tím, že alkohol za volantem je nebezpečný zabiják.

Obojí obrana je lichá. Společenská úmluva liberálních zemí počítá s tím, že krajně využíváme pravomoci jen v krajních případech. Jinak se svobodný život zadrhne. Kdyby například zaměstnanci i zaměstnavatelé využívali do mrtě všech možností, které dává zákoník práce, ekonomika by se zastavila. Pracovaly by jen soudy.

Alkohol se podílí v různé míře na necelé desetině tragických nehod. Nikdo však nezjistil, kde je skutečnou příčinou a kde by řidič udělal stejnou chybu, i kdyby nic zakázaného nepil. Dopravní policie neumí chytat a trestat nebezpečné střízlivé řidiče, proto se zaměřuje na něco, co se dá snadno naměřit. Podobně jako městští strážníci mají dobrou živnost z odtahování špatně zastavených aut, zatímco kapsáři vesele řádí.

Tržilovo povinné dýchání nezpůsobí žádnou tragédii, žádné též nepředejde. Omezuje však práva bezúhonných občanů a dává víc síly do rukou policie. Proto je nejvyšší čas, aby nadřízení "buzerování a otravování" zarazili.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

Firma hostila šéfa antimonopolního úřadu na fotbale. Zachránil jí stamiliony

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. (25. leden...

Šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje v roce 2015 hostila firma BusLine na fotbalovém zápase Ajax Amsterdam v...

Východ Česka zasáhnou bouřky, tropické teploty opět nastoupí od úterý

Tento týden bude převážně oblačno a zataženo, jarní teploty se vrátí až v...

Východní část České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti, napršet může...

Najdete na iDNES.cz