Sen Jiřího Paroubka: Absolutní vítězství ČSSD v druhém kole senátních voleb by vyrovnalo poměr mezi občanskými a sociálními demokraty v Senátu na 32 : 32.

Sen Jiřího Paroubka: Absolutní vítězství ČSSD v druhém kole senátních voleb by vyrovnalo poměr mezi občanskými a sociálními demokraty v Senátu na 32 : 32. | foto: ČTK

Zastavme ODS i v Senátu, srší šéf ČSSD Paroubek sebevědomím

  • 1027
Předseda ČSSD Jiří Paroubek dal jasně najevo, že mu rozdrcení ODS v krajích nestačí a triumf chce potvrdit i úspěchem v senátních volbách. Tiskový brífink pojal jako předvolební rétorické cvičení. Voliče vyzval, aby v Senátu vyrovnali poměr mezi ODS a ČSSD.

"Politickou změnu je třeba dokončit, parafrázují to i slova pana prezidenta," zahájil Jiří Paroubek svůj brífink. Svůj proto, že ho nedoprovázel žádný z nejbližších stranických kolegů, na rozdíl od o pár minut později se konající tiskové konference ODS. Tam Mirka Topolánka doprovázeli kandidáti do Senátu a Přemysl Sobotka.

DOZVUKY VOLEB

ODS před druhým kolem boje o Senát: Na levý hák odpovězme pravým

Touhu po změně odnesli osvědčení hejtmani, posteskl si prezident Klaus

"Z těch stran, které kandidují proti ČSSD, jsem ani neslyšel, že by někdo z vrcholných činitelů tam byl (tedy podpořil senátní kandidáty - pozn. red.), nevím, jestli se bojí, nebo proč tam nechodí," rýpl si do protivníků v boji o Senát Paroubek.

"Při devíti zvolených senátorech by ODS měla nadpoloviční většinu, při šestnácti ústavní. Kdybychom vyhráli my všech dvacet pět soubojů," zasnil se předseda ČSSD, "tak by to bylo 32 na 32". Svá slova stvrdil ukázaným papírem s dvaatřiceti panáčky na obou stranách.

Spolupráci preferujeme s lidovci. Ale podle našich not
"Chceme ze Senátu pojistku, která zabrání dalším topolánkovsko-julínkovským reformám," dodal bojovně Paroubek. A prohlásil, že preferuje středolevé krajské koalice, tedy nejčastěji s KDU-ČSL nebo s různými regionálními uskupeními.

Potvrdil také, že ČSSD bude trvat na zrušení poplatků v krajských nemocnicích, převedení nemocnic-akciových společností na neziskové veřejné společnosti a zabránění privatizaci veřejných služeb v sociální oblasti. "Pokud středolevé strany neprojeví zdravý rozum, je krajní variantou spolupráce s KSČM," řekl nekompromisně Paroubek.

Baeyrová? Podpoříme. Je konstruktivní, i když komunistka
Pak se lídr nejsilnější opoziční strany poněkud uvolnil. Slova zástupců vládní koalice o tom, že neuspěli proto, že neuměli lidem vysvětlit reformy, označil za "trošku legrační zábavu".

Křištálová lupa "A zelení, ti nemají žádný mandát. Dostali se do bermudského trojúhelníku, mají pod pět procent a mé zkušenosti trochu zkušenějšího politika mi říkají, že ten, kdo se dostane pod hranici pěti procent, se v bermudském trojúhelníku ztratí," varoval předseda socialistů stranu, o níž před volbami v roce 2006 prohlašoval, že se do parlamentu vůbec nedostane.

Paroubek také prohlásil, že v senátním obvodě Znojmo podpoří Martu Bayerovou z KSČM. Zdůvodnil to na něj poněkud netradičně: "Je konstruktivní, i když komunistka."