Julínkovo stíhání kvůli letecké záchrance je zrušené, chybějí důkazy

  10:43aktualizováno  10:43
Bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek už není trestně stíhaný kvůli tomu, že převedl leteckou záchrannou službu na soukromé firmy. Stíhání zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství. Policie Julínka vinila z toho, že státu způsobil škodu 792 milionů korun.

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek v kavárně Rotor, kterou provozuje firma Alfa-Helicopter (červenec 2012). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo o Julínkově stížnosti proti stíhání, vedenému kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinnosti při správě cizího majetku - a uznalo jeho výhrady.

"Dnešní rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství je pro mne velkým zadostiučiněním. Je to logické vyústění absurdního dramatu," hodnotí situaci bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. "Mé jednání bylo na základě politické objednávky kriminalizováno," obhajuje se.

"Tento krok rozhodně neznamená zrušení trestního řízení," uvedla pro iDNES.cz  Helena Markusová, tisková mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství. "Skutková zjištění v tomto řízení nebyla dostatečně vyhodnocena a policie nyní musí kauzu důkladněji prošetřit. Vyšetřovatelé zatím dostatek důkazů neshromáždili a proto musí být stíhání nyní ukončeno," doplnila Markusová.

"Potvrdilo se, že policie svá tvrzení nepodložila reálnými důkazy, které v této věci ani obstarat nelze," dodává Julínek. Podle svých slov totiž jeho jednáním ani jednáním vlády žádná škoda státu nevznikla.

Tiskový mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej pro iDNES.cz uvedl, že se zatím s rozhodnutím Nejvyššího státního zastupitelství sám neseznámil a ví o něm pouze z médií. "Čekáme, až nám rozhodnutí bude doručeno a my se budeme moci s důvody zrušení stíhání seznámit. Samozřejmě musíme rozhodnutí státního zastupitelství respektovat," doplnil Ibehej.

Na otázku, zda zrušení Julínkova stíhání vypovídá o nedostatečně kvalitním zpracování důkazů, Ibehej neodpověděl. "Nemohu reagovat na něco, co jsme zatím nemohli sami prostudovat," vysvětlil.

Protikorupční policie Julínka obvinila v dubnu (podrobnosti najdete zde). Státu podle vyšetřovatelů Julínkovým protiprávním jednáním vznikla škoda přes tři čtvrtě miliardy korun, exministr i provozovatel letecké záchranky to odmítli. "Provoz Letecké záchranné služby je dnes levnější, než za mých předchůdců," říká Julínek.

K zastavení stíhání došlo v důsledku stížnosti přímo exministra zdravotnictví Tomáše Julínka. "Ke konkrétnímu bodu stížnosti se ale nemohu vyjadřovat," dodala Markusová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz