Záškoláci moderní doby chodí místo kouření za kostel hrát hry do showroomů

  0:01aktualizováno  0:01
Je jedenáct hodin dopoledne a v pražském showroomu jednoho z největších prodejců elektroniky je na dvacet dětí. V té době by přitom měly sedět v lavicích, místo toho ale hrají na počítačích akční hry nebo si u konzolí vybírají svůj oblíbený fotbalový tým. Záškoláků není výrazně více než v minulosti, jen se způsob „zatahování“ hodin mění.

Do showroomu Alzy jsme šli pětkrát – pokaždé v jiný den i jiný čas. A vždy jsme tam nachytali nějakého záškoláka krátícího si chvíli, kterou by měl trávit ve škole. Nutno říct, že děti jsou ochotné, a když je požádáte o pomoc, se zapnutím hry vám poradí. Jakmile se ale začnete vyptávat, proč nejsou ve škole, přichází výmluvy, které jsou si velmi podobné. 

Fotogalerie

„Já sem často nechodím, ale máme ve škole volno, teda nemáme volno, ale já mám volno,“ odpověděl zhruba dvanáctiletý kluk. Zajde sem prý jen občas, rodiče o tom nevědí a omluvenky nepíšou. V podstatě totéž odpověděla i skupinka zhruba šesti kluků, které jsme u počítačů našli další týden. 

Věta „Odpadla nám hodina“ se opakovala i o další tři dny později, tentokrát ale v Zetku, které sídlí v pražském obchodním domě Kotva, kde jsou k dispozici herní konzole. Zetko provozuje společně se svým bratrem bývalý populární youtuber Jirka Král, který měl milion odběratelů, hlavně těch mladších.

K situaci se Zetko nechtělo vyjadřovat. Na dotaz odpověděl Petr Král jen „Děkuji za zájem, ale tento problém se nás netýká.“ 

Půl hodiny a dost, Alza nastavila pro hráče pravidla

Alza má jeden z nejmodernějších showroomů, kde najdeme Nintendo Wii, závodní simulátory na okruhu se sportovní sedačkou, volantem i řazením. Firma se však snaží dát hraní aspoň částečný řád a omezit dětem přístup. 
„Nejvíc je u nás game zóna vytížená odpoledne. Nastavili jsme také pravidlo, že hrát jde pouze třicet minut. Jinak podle zákona za návštěvníky mladší 15 let zodpovídají zákonní zástupci,“ popisuje PR manažerka společnosti Alza Patricie Šedivá. A souhlasí s tím i prodavači, kteří se v oddělení pohybují. 

„Děti nemůžou do zóny virtuální reality, ale na konzole a počítače ano. Nejvíc jich je tady odpoledne, to je vyprodáno. Dopoledne tak často ne. Někdy tam není ani noha, jindy je jich tam i dvacet. Je to prostě různé a hodiny hrát nemohou,“ shodují se dva prodavači u herní zóny. 

Přehled ČŠI k neomluveným hodinám žáků základních škol, které inspekce během...

Přehled ČŠI k neomluveným hodinám žáků základních škol. (1.4.2019)

Nejvíce záškoláků je na severu republiky

V jakémkoli druhu záškoláctví hrají důležitou roli rodiče a situace se řeší také s Orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Neomluvené hodiny poslední tři roky sleduje i Česká školní inspekce. Jde ale o širší pojem, než se na první pohled zdá, protože zahrnuje i takzvané skryté záškoláctví. V něm rodiče děti ve škole omluví, ale pouze formálně. 

„Je tedy ze strany škol těžko prokazatelný a nemůžeme ho proto vypočítat. Máme k dispozici údaje týkající se pouze neomluvených absencí žáků hodnocených ZŠ, které jsme navštívili,“ říká náměstek ČŠI Ondřej Andrys. Inspektoři v loňském roce navštívili přes 700 škol, což je dostatečný vzorek. 

Průměrný počet neomluvených hodin na žáka z navštívených ZŠ v roce 2017/18, členění podle krajů
KRAJŠkolní rok 2017/18
Praha0,4
Středočeský0,6
Jihočeský0,3
Plzeňský0,8
Karlovarský2,0
Ústecký 2,2
Liberecký 4,6
Královéhradecký0,5
Pardubický0,3
Vysočina0,3
Jihomoravský0,7
Olomoucký0,6
Zlínský 0,2
Moravskoslezský 0,9
CELKOVÝ PRŮMĚRNÝ POČET0,9

Záškoláctví bylo, je a bude. Jen se mění pro 21. století

Do školy se dětem nechtělo odjakživa, ale mění se, jak čas za školou tráví. Dnes to mohou být velmi často mimo jiné právě informační technologie, jako jsou hry nebo sociální sítě. Důležité je rozdělit jednorázové záškoláctví oproti pravidelnému chození za školu, kde se pozitiva hledají těžko.

„Jednorázové záškoláctví s kamarády může mít v takovém případě jediný pozitivní dopad v podobě dobrodružství. O pozitivním efektu záškoláctví jinak nelze v žádném případě mluvit,“ říká dětský psycholog, profesor Radek Ptáček, podle kterého jsou technologie součástí dnešní doby.

Hry mohou mít na děti pozitivní vliv, ale musí jít o výukové nebo krátké hraní a záleží také na tom, co přesně hrají. Čím více musí přemýšlet tím lépe. „Je celá řada skvělých didaktických a výukových her. Jejich používání ale má mít časový limit,“ dodává Ptáček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájily eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Okamura si pozval Le Penovou a Wilderse, aby spolu řekli ne Evropské unii

Prezidentská kandidátka Marine Le Pen během proslovu po prvním kole...

Šéf SPD Tomio Okamura na start ostré části kampaně svého hnutí pro volby do Evropského parlamentu přilákal přední...

Wilders, Le Penová a Okamura: do centra Prahy míří příznivci i odpůrci EU

Pošlapávání vlajky EU během demonstrace na náměstí Svobody v Brně, kde se...

V centru Prahy dojde odpoledne na protesty odpůrců i příznivců Evropské unie. V horní části Václavského náměstí se od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz