Z tanečního parketu do basy. Když komunisté trestali mládež za rokenrol

  16:42aktualizováno  16:42
Před šedesáti lety si komunistická moc v Praze došlápla na desítky mladých lidí, kteří se provinili pouze tím, že tančili rokenrol. V očích režimu propagovali exportní artikl zdegenerované americké kultury. Tehdejší soud za to „výtržníky“ dokonce poslal za mříže.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Padesátá léta jsou známá justičními vraždami, pronásledováním hrdinů druhé světové války, kulaků a dalších „třídních nepřátel“. K tomu dostat se do křížku s totalitním státem, ale stačilo i pohybovat se na tanečním parketu příliš „americky“.

Z USA se tehdy šířil moderní rock ‚n‘ roll i za železnou oponu a fanoušky si našel také mezi československou mládeží. „Přes to, že mnohé instituce vrtěly hlavami a často postupovaly bez skrupulí, vlna opojení novým rytmem a zvukem se nezadržitelně valila dál. Bez nejmenší publicity koncertovali mládenci nejvíc dvacetiletí v nejnepředstavitelnějších sálcích před dychtivým publikem, pro nějž bylo toto zakázané ovoce čím dál sladší,“ vylíčili Ondřej Konrád a Vojtěch Lindaur v knize „Život v tahu aneb třicet roků rocku“ šíření rockové muziky v tehdejším Československu.

Jak komunistům vadí hudba a tanec pocházející z „americké pakultury“, ukázal režim 17. října 1957 v pražské kavárně Mánes. Tehdy zábavu pod záminkou rozloučení s branci a poslechu jazzu uspořádal Bohumil Schlonz. Na pozvánkách lákal na „bohatý výběr posledních jazzových novinek z USA - Bill Haley, Elvis Presley“.

Produkci z magnetofonu ale ukončil zátah Veřejné bezpečnosti. „Bylo půl jedenácté, z pásku zpíval Bill Haley svůj nezapomenutelný Rock Around The Clock, dovnitř vtrhli esenbáci v civilu a začali řvát: ‚Vypnout magneťák!‘ A hned začali zatýkat,“ vzpomínal pro Lidovky.cz účastník zábavy, tehdy devatenáctiletý tanečník Jiří Bohuslav.

Mladé lidi odvezli k výslechům na stanici v Bartolomějské ulici. „Vyšetřovatel se mě ptal, kde jsou auta. Řekl jsem: ‚Jaký auta?‘ – A už jsem dostal ránu. Chtěli nám něco přišít. Výslech trval tři hodiny. Dostal jsem na budku, měl monokl. Pak mě odvedli do cely, kde už byli kamarádi Karel Sodoma a Bohouš Schlonz,“ popsal serveru Jiří Bohuslav.

Zábava Made in USA pohoršuje občany, hřímala propaganda

Propaganda líčila tancující mládež jako výtržníky. „V noci ze čtvrtka na pátek zadržela veřejná bezpečnost – jak jsme oznámili včera – 28 výtržníků. Jedna tlupa byla pracovníky Městské správy VB ‚vyrušena’ ze své zábavy (která nesla pečeť Made i USA) ve vinárně Mánesu. Výstřední chování, ještě výstřednější tanec, hulákání do mikrofonu, hudba nahraná na magnetofonovém pásku – tak vypadala radovánka výtržníků. Právem budila pohoršení občanů,“ hlásila Večerní Praha o dva dny později.

Veřejná bezpečnost ten večer nesebrala pouze 28 tanečníků rokenrolu v Mánesu, zatýkání v Praze se týkalo i trampů a hudebníků tanečních orchestrů. Zadržených bylo nakonec víc než sto.

Ze skupiny pozatýkaných v Mánesu komunisté postavili na konci října pět „výtržníků a chuligánů“ před soud. Soudce jim vyčítal i jejich oblečení. „Wranglerky i triko byly americké, obrázek zářil světélkujícími barvami. Soudce to téměř rozběsnilo. ‚Podívejte se, vždyť je oblečen jako americký kovboj! Jedná se o americký způsob života s neblahým morálním vlivem na mládež!,“ hartusil podle Bohuslava soudce.

Bohumil Schlonz, Jiří Bohuslav, Lída Čulíková, Marie Benešová a Věra Bečvarovska vyfasovali od soudu podle § 188 za výtržnictví od deseti do dvaceti měsíců nepodmíněně. Odvolací soud jim sice tresty o pár měsíců snížil, chlapci si přesto museli ve věznici a v dolech zhruba rok odkroutit.

„Spadli jsme do kol, která nás semlela. Rozsudek byl dávno předem připraven. Paragraf 188 byl přesně ušit na mladé lidi. Na nás se nevztahovala amnestie při nástupu Novotného, ani desetiletá amnestie 1948-1958,“ cituje tehdejšího „páska“ Bohumila Schlonze webová stránka Popmuseum.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz