Zapomeňme na eutanazii, zlepšeme hospice, navrhuje Stehlíková

  11:35aktualizováno  11:35
Senátorka Václava Domšová navrhuje uzákonění eutanazie. Ministryně Džamila Stehlíková je ale proti a prosazuje zlepšení hospicové péče. Zákon, který ministryně navrhuje, počítá s tím, že budou mobilní hospicovou péči od příštího roku hradit pojišťovny.

Podle Džamily Stehlíkové je eutanazie nešťasné řešení. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Uklizený pokoj v moderním hospici a sestřičky, které přiběhnou, kdykoli starý, nevyléčitelně nemocný člověk zavolá. Nebo dokonce docházejí za umírajícím domů a pomáhají rodině s péčí o nemohoucího seniora.

Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové je právě tohle východisko ze situace, kdy nemocní senioři a jejich rodiny volají po legalizování eutanazie. 

S novým zákonem o eutanazii minulý týden přišla nezávislá senátorka Václava Domšová. - čtěte Senátorka oficiálně předložila návrh na uzákonění eutanazie

"Uzákonění eutanazie by bylo nešťastným řešením. Chceme proto zavést změny, abychom docílili, že většina lidí zemře doma mezi svými blízkými," říká ministryně Stehlíková.

Za současných podmínek je pro řadu příbuzných neúnosné se dlouhodobě starat o nemocného člověka. Tragická je i situace v léčebnách dlouhodobě nemocných, kde senioři často končí. Ukázala to i nedávná reportáž MF DNES.

Ideální představa, jak seniorům zajistit důstojné umírání, se však od reality dost liší. V hospicích sice nabízejí kvalitní péči, ale podobných zařízení je u nás zatím jen dvanáct.

Podle Marie Svatošové, prezidentky Asociace poskytovatelů hospicové péče, je Česká republika s budováním hospiců přesně v polovině.
"V zahraničí je běžných pět lůžek na sto tisíc obyvatel," upozornila Svatošová.

Zákon, který navrhuje ministryně Stehlíková, počítá s tím, že pojišťovny budou od příštího roku hradit mobilní hospicovou péči.

To znamená, že tým složený z lékařů a ošetřovatelů je k dispozici rodině umírajícího a pomáhá s péčí o něj přímo doma. Příbuzní také mohou lékaři zavolat a poradit se, pokud mají nějaký problém.

"Pracuji v hospicích už dlouhá léta a nikdy se mi nestalo, že by těžce nemocný člověk prosil o eutanazii," řekla Svatošová. A dodává, že moderní medicína umí tlumit bolest, takže není nutné, aby těžce nemocní lidé trpěli.

"Máme lidi zabíjet?"
S tím nesouhlasí lidé kolem dosud neznámé senátorky Domšové, která přišla s návrhem, aby zákon lékaři dovoloval "vyvolat" pacientovu smrt.

"Už nyní přece dochází k takzvaným divokým eutanaziím, to potvrzuje spousta lékařů," argumentuje Milan Hamerský, předseda Liberální reformní strany, která na zákonu spolupracuje s Domšovou.

Včera Hamerský zahájil podpisovou akci na podporu zákona. "Chceme, aby za šest týdnů, kdy se senátoři budou zákonem zabývat, bylo jasné, jaký ohlas má návrh u veřejnosti," dodává Hamerský.

Lékař Petr Hach, který mimo jiné učí mediky, pochybuje, že by eutanazie, jak ji zákon popisuje, našla u jeho kolegů širší podporu.

"Máme si snad na fakultě zavést předmět zabíjení lidí? To jde přece proti zásadám lékařského povolání," míní docent Hach. Zákony by se podle jeho slov měly ubírat jiným směrem. V určité fázi léčby je jasné, že další podávání léků nemá pro pacienta smysl.

"Mělo by tedy být ošetřeno, že v takovém momentě může lékař s léčbou skončit, aniž by ho rodina pacienta obvinila ze zanedbání. Debata o eutanazii by naráz byla zbytečná," navrhuje lékař.

. On-line duel odpůrce a zastánce eutanazie

Profesor Pavel Klener a poslanec David Rath budou odpovídat na otázky čtenářů ve čtvrtek 24. července od 11:00 - více čtěte zde


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Najdete na iDNES.cz