Reportáž skončila 26. 6. 2009 23:08

Záplavy po silných deštích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Zdroj: reportéři MF DNES, iDNES.cz, iDNES.tv a ČTK

Likvidace následků silných dešťů minutu po minutě
23:07
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem ke zklidněné situaci na vodních tocích i na obloze redakce iDNES.cz nebude v on-line přenosu kontinuálně sledovat celou noc. Pokud by se situace zhoršila, on-line reportáž bychom znovu aktivovali. Děkujeme za pozornost a přejeme co nejklidnější noc.
20:50
V Jeseníku nad Odrou na Novojičínsku začala demolice domů poničených povodní. První dům byl stržen odpoledne. "Měly by být strženy celkem 4,5 domu, ta druhá půlka je dobrá," uvedl místostarosta obce Libor Macháč. Demoliční práce, které provádějí hasiči ze hlučínského záchranného sboru, podle místostarosty potrvají určitě ještě celou sobotu.
20:02
"Hladina Bělé vystoupila na třetí povodňový stupeň. Drobné přítoky řeky zatopily některé sklepy. Stouplo to ze 168 centimetrů až na 226 centimetrů," uvedl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Hladina řeky podle něj nadále nestoupá. "Voda ale musí odtéct," upozornil. Hasiči nyní registrují desítky výjezdů na Jesenicko především kvůli čerpání vody.
19:58
ČHMÚ vydal výstrahu pro Královéhradecký a Olomoucký kraj, kde opět vzrostlo povodňové nebezpečí. Řeka Bělá v Mikulovicích znovu hlásí třetí povodňový stupeň, k hranici ohrožení stoupá i řeka Stěnava. Riziko vzniku lokálních záplav z odpoledních bouřek potrvá do neděle.
19:09
Tiskový mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl: "Prudká bouře trvala asi dvacet minut a doprovázel ji silný liják. Jak rychle však ze směru od Beskyd přišla, tak rychle na Olomoucko odtáhla. Obyvatele postižených oblastí bouřka jistě vyděsila, nicméně zatím nemáme informace o vážnějších škodách. Se středou se to vůbec nedá srovnávat, šlo o běžnou letní bouřku. Nyní je nad Novým Jičínem polojasno a neprší."
18:54
Řeka Bělá v Mikulovicích na Jesenicku za jedinou hodinu stoupla o půl metru a ztrojnásobila svůj průtok na šedesát kubíků za sekundu. Dostala se tak na třetí povodňový stupeň.
18:47
Na Moravu se vrátil déšť. Prší i na Novojičínsku, které povodně zasáhly nejvážněji. - o večerních bouřkách a dešti čtěte zde
17:09
Českokrumlovská policie v odpoledních hodinách našla tělo vodáka, který utonul při raftování ve Větřní. Zároveň varuje všechny vodáky před sjížděním Vltavy v následujících hodinách a dnech, uvedla její tisková mluvčí Michaela Hončíková.
16:50
Vltava v pražské Chuchli je na prvním stupni povodňové aktivity. Protéká jí 464 kubíků vody za sekundu, hranice prvního stupně je 450 kubíků. Voda je z vltavské kaskády, kterou vodohospodáři pro jistotu upouštějí.
  • Ničivá voda zlikvidovala železnici mezi Hodslavicemi a Novým Jičínem. Z vozu...

    Ničivá voda zlikvidovala železnici mezi Hodslavicemi a Novým Jičínem. Z vozu V3S také mnoho nezůstalo. / Autor: Michal Polášek pro iDNES.cz

16:06
Energetici pracují na obnovení dodávek elektřiny do postižených míst. Padesát odběrných míst v Jeseníku nad Odrou a třicet v Bludovicích je stále bez elektřiny. Dodávky chtějí energetici obnovit do osmé hodiny večer. Dalších 270 míst by připojit mohli, ale neumožňuje to jejich technický stav.

Každé odběrné místo, které bylo zaplaveno vodou, musí prohlédnout odborník, který stanoví, zda je připojení bezpečné. "Tuto službu nabízíme odběratelům zdarma, stačí, když se obrátí na starostu obce a ten jim poskytne telefonní číslo, kde se mohou objednat," řekl Igor Labuda, vedoucí odboru poruchové služby ČEZ Distribuční služby.
15:39
Vojáci oznámili, že pomáhají v Polomi na Přerovsku. Zde hrozil vylitím osmihektarový rybník, hasiči ho v kritické chvíli zpevnili pytli s pískem.
15:25
Česko dnes čekají ojedinělé přeháňky, odpoledne a k večeru se mohou ale objevit i lokální bouřky s většími přívaly vody, napsala agentura ČTK. Riziko vzniku lokálních záplav z odpoledních bouřek potrvá do neděle. Meteorologové očekávají, že na většině území nenaprší mnoho, rozvodněné toky proto budou dnes převážně klesat. Stoupnout by dnes ještě mohla Lužnice, stojí ve zprávě ČHMÚ. - předpověď počasí pro začátek prázdnin čtěte zde
13:56
Tiskový mluvčí městského úřadu v Novém Jičíně Josef Gabzdyl zveřejnil telefonní protikrizová linka pro lidi, kteří mají psychické problémy, je 950 730 730.
Novojičínské konto na pomoc postiženým je 43-5060060227/0100.
"Nabídky na materiální pomoc i dobrovolnickou práci volejte prosím na kontaktní linku pomoci 556 768 396 (v pracovní dny do 16 hodin, o víkendu od 8 do 12 hodin) nebo zasílejte na e-mail aseibertova@novyjicin-town.cz," uvedl Gabzdyl.
13:54
Moravskoslezští hasiči pracují dál na Novojičínsku. "Dnes od rána je na místě 33 jednotek hasičů z Novojičínska i z dalších částí Moravskoslezského kraje, kteří vystřídali čtvrteční směnu, pracující i přes noc do 2:00 hodin," uvedlo vedení kraje.
13:17
Do odklízení škod po povodni se zapojí dalších 300 vojáků. Oznámil to Vladimír Lukovský z tiskové služby ministerstva obrany, vojáci ze 7. mechanizované brigády budou pomáhat na Novojičínsku.
Spolu s dvěma stovkami vojáků, kteří od rána jsou v Jeseníku nad Odrou, tak bude v akci pět set příslušníků armády.
13:03
Správě silnic Olomouckého kraje se podařilo částečně obnovit provoz na komunikaci II/440 Olšovec – Potštát, která byla jedinou silnicí uzavřenou v důsledku povodní. Prozatím se na ní jezdí kyvadlově, silničáři však pracují na úplném zprůjezdnění cesty.
12:52
Po včerejším oznámení ODS, že přispěje jedním milionem korun obětem povodní, prohlásil šéf ČSSD Jiří Paroubek, že jeho strana dá milion a půl. Socialisté také vybírají peníze na osobní úrovni i v rámci poslaneckého klubu.
12:37
V Jeseníku nad Odrou bude nutné zbourat čtyři domy, rozhodli statici. Další dům přijde strhnout částečně.
12:11
Záplavy v číslech podle hasičů: Povodeň zasáhla 62 obcí, nejpostiženější je území Novojičínska. Na záchranné a likvidační práce bylo nasazeno 120 jednotek, což je 1 200 hasičů. Hasiči z postižených oblastí zachránili 145 lidí, evakuovali 126.
11:58
Hlavní koridor do Ostravy jede po jedné koleji sníženou rychlostí a jen mezi jednotlivými stanicemi. Mezi jednotlivými spoji jsou tedy větší intervaly. "Může docházet k cca patnáctiminutovému zdržení vlaků, některé rychlíky daným místem zatím neprojedou," informoval mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
11:51
České dráhy hlásí stále čtyři regionální tratě mimo provoz. Náhradní autobusová doprava je zavedená v těchto úsecích: Rožnov pod Radhoštěm – Valašské Meziříčí; Valašské Meziříčí – Ostrava v úseku Valašské Meziříčí - Hostašovice; Hostašovice - Nový Jičín horní nádraží; Suchdol nad Odrou – Nový Jičín město.
11:46
Téměř všechny škody, které voda způsobila, jsou na Ostravsku. Silnice první třídy ze Životic přes Nový Jičín do Hodslavic se ocitla celá pod vodou, podle prvních odhadů může být škoda až 800 milionů korun. Asi stomilionovou škodu způsobil sesuv půdy u obce Vrchy.
11:08
Škody na komunikacích způsobené povodní odhaduje Ředitelství silnic a dálnic zhruba na miliardu korun. Odhad se týká dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy.