Zaorálek: Věřil jsem Grossovi, jsem idiot. Nemohl zbohatnout regulérně

  10:10aktualizováno  11:25
Zázračnému zbohatnutí bývalého premiéra Stanislava Grosse po jeho vynuceném odchodu z vysoké politiky už nevěří ani jeden z nejvyšších představitelů ČSSD, místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Sebekriticky o sobě v diskusním pořadu ČT Hydepark řekl, že je idiot, když Grossovi věřil.

Lubomír Zaorálek řekl, že je idiot, když věřil Stanislavu Grossovi. K penězům, které nyní má, nemohl podle Zaorálka regulérně přijít. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

"Já jsem Stanislavu Grossovi věřil v době, kdy jsem s ním spolupracoval jako s předsedou strany. Nějaká podezření pak padala kolem toho bytu. A dnes tady řeknu: Tak jsem idiot, protože je mi jasné, že ty peníze, které dnes má, tak to je něco, co nemohl k tomu regulérním způsobem přijít," prohlásil Zaorálek.

Připustil dokonce, že by kvůli tomu byl ochoten i odejít z politiky. "Kvůli tomuhle selhání se mi ještě nestalo, že by mi někdo řekl, že to mám sbalit a raději odejít. Až to řeknou, tak půjdu," řekl v Hydeparku jeden z nejvyšších představitelů sociální demokracie.

Gross odstoupil na jaře 2005 z funkce premiéra po skandálu, kdy nedokázal věrohodně vysvětlit, za jaké peníze si pořídil byt na v Praze na Barrandově. O pár měsíců později rezignoval i na post předsedy ČSSD.

Gross zbohatl "zázračně" o desítky milionů korun po prodeji akcií

Po jeho odchodu z politiky vzbudila velkou pozornost finanční transakce, kterou Gross veřejně vysvětloval, jak přišel k desítkám milionů korun na svém kontě.

Sobotka: Návrat Grosse do ČSSD by nebyl šťastný

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka iDNES.cz řekl, že expremiér Stanislav Gross má stále přerušené členství v sociální demokracii. "A jeho návrat do strany bych nepokládal za šťastný," uvedl Sobotka. K tomu, jak se Zaorálek distancoval od bývalého předsedy strany, Sobotka iDNES.cz řekl: "Je to stále rozšířenější názor v sociální demokracii."

Gross koupil za zhruba 20 milionů téměř třetinový podíl ve společnosti Moravia Energo, která v té době patřila mezi významné obchodníky s elektřinou, od svého známého a někdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Nákup financovala slovenská pobočka finanční firmy Key Investments.

Bývalý premiér vzápětí 31 procent společnosti Moravia Energo prodal za více než 100 milionů korun firmě Arca Capital Bohemia slovenského finančníka Pavola Krúpy. Případ vyšetřovala i protikorupční policie, ale v roce 2008 vyšetřování odložila.

Zaorálek v pátečním večerním Hydeparku na otázku moderátora, zda lze jeho vyjádření vnímat jako veřejný distanc ČSSD od Grosse, odvětil: "Samozřejmě, že to je chyba. Pro nás to je nešťastná věc. Těžko se nám o tom mluví. Nic moc geniálního na to nevymyslím."

K tématu se moderátor pořadu s místopředsedou Sněmovny dostali díky dotazu, který Zaorálkovi poslal přes chat divák, který se podepsal jako Petros.

Ptal se místopředsedy Sněmovny, jestli se dokáže veřejně distancovat od Grosse a vyjádřit se veřejně k různým ekonomickým aktivitám špiček ČSSD. Až po odpovědích na tyto otázky se podle něj lze seriozně bavit o současných parlamentních hrátkách sociální demokracie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Politická strana Realisté po třech letech končí, rozhodli členové

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom Jiří Hynek,...

Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za...

Posílám léky na Ukrajinu, pomáhají Češi i tamní celníci, řekl Prokopjuk

Ukrajinský psycholog žijící v Praze Rostislav Prokopjuk v Rozstřelu (22. 7....

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Najdete na iDNES.cz