Po černých letech lékařům i sestrám přidáme, slíbil ministr Němeček

  14:21aktualizováno  16:15
Lékaři, sestry a všichni další zaměstnanci ve zdravotnictví by měli dostat příští rok přidáno "v řádu procent". Po jednání se zástupci odborářů ve zdravotnictví a s premiérem Bohuslavem Sobotkou to iDNES.cz řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. O konkrétním navýšení podle něj vláda rozhodne na podzim.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Já si opravdu myslím, že po těch několika černých letech, co se týká zaměstnanců nemocnic, by tam aspoň nějaké navýšení od 1. ledna být mělo. My jsme se s odbory domluvili, že konkrétní procento jim teď nebudeme slibovat," řekl iDNES.cz Němeček s tím, že konečné číslo bude výsledkem analýzy, kterou jeho resort udělá nejpozději do konce léta.

Zásadní podle něj je, aby došlo ke snížení DPH na léky. Počítá také s tím, že ekonomika poroste, nepočítá naopak s tím, že by ministr financí Andrej Babiš uvolnil další peníze nad rámec toho, že se koalice shodla na zvýšení odvodů za státní pojištěnce - důchodci, děti či rodiče na mateřské. (více o tomto kroku vlády najdete zde)

"Pokud v úterý ve Sněmovně projde zákon o navýšení plateb za státní pojištěnce, který zároveň kompenzuje poplatky, tak bychom věděli, jaký to bude mít vliv na hospodaření nemocnic, jak na tom nemocnice budou," řekl iDNES.cz Němeček po jednání s odboráři. "Bude to v jednotkách procent, na dvouciferná čísla se určitě nedostaneme," uvedl ministr zdravotnictví.

"Byli jsme ujištěni, že zdravotnictví je pro vládu priorita," řekla po jednání s premiérem a ministrem zdravotnictví Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. "Je třeba řešit odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví, začít řešit síť zdravotnických zařízení a domluvit nějakou koncepci," řekla Žitníková. Odboráři budou jednat i se zástupci dalších stran.

Slíbená třetí sazba DPH na léky - vláda ji chystá ve výši 10 procent - podle ní nemocnicím pomůže. "Pomůže to zestabilizovat zdravotnická zařízení a pomůže to i tomu, aby se zaměstnancům nějaké peníze přidaly," uvedla Žitníková.

"Do 30. června chceme znát rozsah kroků, které se budou konat," řekl šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. "Jedna z klíčových věcí je zastavit exodus lékařů. My nemůžeme vychovávat lékaře pro Německo, Švédsko a anglicky mluvící země. My je potřebujeme tady, aby měli zájem pracovat tady," uvedl šéf Lékařského odborového klubu. "Prostě musí se těm lidem přidat. Musí to být desítky procent," řekl Engel.

Druhou věcí je podle něj to, že by se určité věci sňaly z beder lékařů. "Aby se na tom podílely sestry nebo lidé v administrativě, kteří píšou na stroji rychleji než my, abychom si nepsali nálezy a podobně," prohlásil Engel. Alespoň dočasně je podle něj třeba omezit služby, které poskytují všechny nemocnice. "Nemocnice třeba nebude moci přijímat pacienty každý den, bude se to třeba muset regionálně rozepsat," řekl šéf LOK.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Jiří Ovčáček v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v diskusním pořadu Rozstřel.

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV...

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz