Nedostatek zaměstnanců trápí i ČD. Strojvedoucí si stěžují na skladbu směn

  15:00aktualizováno  15:00
České dráhy hledají nové zaměstnance. Chybí strojvedoucí, ale také IT specialisté nebo posunovači. Nedostatek lidí způsobuje na některých tratích složité rozdělování směn, na které si zaměstnanci stěžují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Štefek CC-BY-SACreative Commons

Na začátku listopadu oznámil svůj odchod z Českých drah asi nejznámější český strojvedoucí Michal Kopťár. Kopťár je známý především ze sociálních sítí, kde se svými komentáři a fotografiemi zasloužil o popularizace profese u široké veřejnosti. Jenom na twitteru ho sleduje téměř osm a půl tisíce lidí.

12.června 2018 v 04:47, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 15:55

Jen si tu odložím. https://t.co/ulVMM69RpO

V rozhovoru pro web Zdopravy.cz uvedl, že důvodem jeho rozhodnutí je skladba směn: „Rád bych upozornil, že jde jen o můj pokorný pohled na celou budoucí problematiku, který nikomu nevnucuji a plyne pouze z vlastních potřeb, které mám. Nacházím se v současné době v turnuse, který se zmiňovaným příchodem grafikonu bude rapidně ponížen o délku volna, zhoršuje se skladba směn a posouvají se nástupy například na 0:52,“ vysvětlil Kopťár svůj postoj.

Grafikon dopravy je v podstatě grafické zobrazení jízdního řádu. Zveřejňuje se každý rok v prosinci a určuje, jak a kdy budou jednotlivé spoje jezdit. Pro drážní zaměstnance se tak stává základním stavebním pilířem plánování směn pro následující období.

„Obecně lze konstatovat, že určitá nervozita panuje u zaměstnanců před každou změnou grafikonu,“ říká Vladislav Vokoun, předseda Podnikového výboru odborového sdružení železničářů (PV OSŽ) při Českých drahách. Plánování směn drážním zaměstnancům komplikuje podle něj také skutečnost, že podstatná část z nich bydlí jinde, než kde ve skutečnosti pracují. Při připravování rozpisů jsou drážní zaměstnanci rozdělováni do takzvaných turnusových skupin. 

„Stává se, že některé jsou mnohem náročnější na čas a intenzitu práce než ostatní,“ vysvětluje Vokoun s tím , že tato náročnost s sebou nese také psychickou zátěž. „Podle mých informací si strojvedoucí nejčastěji stěžují na nedostatek volného času, skladbu směn a podmínky pro stravování. Tyto problémy se dotýkají rovněž vlakových čet,“ shrnuje Vokoun.

Tratě jsou přetížené, nedostatečná kapacita ohrožuje vlakovou dopravu

„V současné době se České dráhy potýkají s nedostatkem zaměstnanců v několika provozních profesích. Jednou z nich je i profese strojvedoucí,“ vysvětluje Vokoun. Dodává ale, že se nejedná o plošný jev, ale že se tento problém projevuje jenom v některých lokalitách.

Podle tiskového mluvčího ČD Petra Šťáhlavského se daří naplánované provozy vlaků zajišťovat díky ochotě většiny strojvedoucích, připouští ale, že noví zaměstnanci by se společnosti hodili. České dráhy zaměstnávají tři a půl tisíce strojvedoucích a každý rok přijímají okolo 220 nových zájemců o toto povolání.

„Tento počet nově přijatých vykryje přirozené odchody, ale už nestačí na vytvoření zálohy nad rámec plánované personální potřeby. To má spolu s výkyvy v oblasti výlukové činnosti má za následek vyšší podíl přesčasové práce v této profesi,“ upřesňuje Šťáhlavský.

Problém se ovšem netýká pouze strojvedoucích. „Průběžně doplňujeme stavy ve všech profesích. Od strojvedoucích, přes vlakvedoucí, až po IT specialisty. Aktuálně nám ale dělají starost i některé dělnické profese, které jsou nezbytné pro údržbu vozidel, jejich opravy a provoz. Cítíme například akutní nedostatek soustružníků kovů, elektromechaniků, mechaniků elektronických zařízení nebo posunovačů,“ dodal Šťáhlavský.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Najdete na iDNES.cz