Zámek u Máchova jezera Rus nechce. Možná vznikne obdoba Disneylandu

  12:27aktualizováno  12:27
Ruský investor už nechce za 45 milionů koupit zámek v Doksech. Radnice proto bude usilovat o to, aby Liberecký kraj nemovitost zadarmo převedl na město. Mohla by se stát novým kulturním centrem, do parku kolem by radnice ráda zasadila postavy z kultovního komiksu Čtyřlístek.

Zámek v Doksech. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Investor vzdal nápad s tím, že hledá pro své plánované obchodní centrum jinou zemi.

Zámek v Doksech

V první polovině 16. století začal stavbu zámku Mikuláš Zajíc z Házmburku.
V roce 1553 bylo hotové první, západní křídlo, které koupil Adam Berka z Dubé.
Po bitvě na Bílé hoře bylo panství zkonfiskováno a získal ho Adam z Valdštejna, který ho prodal synovcovi Albrechtu z Valdštejna. Když byl Albrecht roku 1634 v Chebu zavražděn, majitelem zámku se stal jeden z jeho vrahů Walter Butter.
V roce 1680 ho Valdštejnové získali zpět a zůstali zde do roku 1945.
Dnes je zámek zakonzervován a čeká na nového majitele.

"Na konci roku jsme to projednávali na veřejném zastupitelstvu města a shodli se, že o zámek budeme usilovat. Chceme, aby nám ho Liberecký kraj, který je jeho majitelem, zadarmo převedl. Desítky milionů na koupi nemáme. Teď, co ruský investor od svého záměru odstoupil, máme větší šanci objekt získat," uvedla starostka Doks Eva Burešová.

Na tom, že by měla radnice zámek získat, se shodují i obyvatelé města, kteří se zúčastnili veřejných debat na toto téma.

"Majetková komise Libereckého kraje doporučila radě schválit výpůjčku zámku na dva roky městu Doksy. Rada o tom bude rozhodovat v polovině dubna," informoval tiskový mluvčí kraje Jiří Langer.

Zámek, který v minulosti patřil mimo jiné Albrechtovi z Valdštejna, sloužil od roku 1963 pro střední odborné školství. Toto využití skončilo v roce 2011, kdy se z něj musely všechny organizace, nejen střední škola, ale i domov mládeže, vývařovna a ostatní pronájemci, vystěhovat. Zámek byl v červnu 2011 zakonzervován a čeká na svého nového majitele.

"Dvouletý pronájem je dobrá zpráva, ale ten by nám neumožnil naplnit hlavní ideu toho, co z něj chceme vytvořit. Když Liberecký kraj zámek uzavřel, ztratili jsme obřadní síň a místo pro pořádání besed, koncertů," vysvětlila starostka. Proto mají Doksy připravené tři varianty, jak by chtěly zámek v budoucnosti využívat.

Pod zdejší Městské kulturní středisko dnes spadá kino, městská knihovna, Muzeum Čtyřlístku a informační centrum. Většina těchto zařízení by se mohla do zámku, který leží v centru, přestěhovat. Nově by tam mohla být i galerie, místo pro koncerty a jiné kulturní akce.

V parku se možná objeví Fifinka, Pinďa, Myšpulín a Bobík

"Bylo by to výhodné jak pro návštěvníky, tak pro naše lidi, mít všechno na jednom místě. Na dva roky by se to stěhovat nevyplatilo," dodala Burešová.

V zámku by měl vzniknout i jeden prohlídkový okruh. V něm by měla být k vidění část původní Valdštejnské knihovny. Valdštejnové byli posledními majiteli zámku, po válce je však čekal odsun a majetek jim zkonfiskovali.

"Nejmladší syn posledního majitele, páter Angelus Valdštejn, slíbil, že by zámku část jejich původní knihovny věnoval," prozradila ředitelka Kulturního střediska v Doksech Renata Mauserová.

Zámek Doksy má velký park, který však na rozdíl od samotného objektu potřebuje větší opravy. Přesto se už dnes rýsuje možnost, že by v něm mohla být obdoba Disneylandu s postavičkami populárního Čtyřlístku.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Kvůli sporu o pec jednal soud v krematoriu, potřeboval ji vidět osobně

Rakev připravená u pece v pardubickém krematoriu.

Na nezvyklém místě se konalo hlavní líčení ve sporu mezi městem Ústí nad Labem a firmou Memory In Memory. Jde o...

Češi žijí déle. Za sto let se jejich život protáhl o tři desetiletí

Ilustrační snímek

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32...

V českých školách chybí stovky učitelů. Ministr Plaga plánuje řešení

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Ve školách chybí aktuálně přibližně 1 800 pedagogů. Zhruba devět procent výuky navíc zajišťují nekvalifikovaní učitelé...

Najdete na iDNES.cz