Žalobkyně Vesecká má řadu nabídek, zvažuje odchod ze služeb státu

  12:22aktualizováno  6. ledna 12:05
Bývalá nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká si užívá dovolenou na horách. Zároveň přemítá o tom, zda bude nadále ve službách státu, nebo odejde do advokacie. Za svými rozhodnutími si stojím, vzkázala v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. | foto:  David Neff, MAFRA

Renata Vesecká na konci prosince opustila po pěti letech post nejvyšší státní zástupkyně. Koncem října ji odvolala vláda. Ve funkci ji vystřídal někdejší český delegát v organizaci Eurojust Pavel Zeman.

Nyní čerpá dovolenou, je na horách. O tom, na jaký post na Nejvyšším státním zastupitelství by se mohla vrátit, chce mít Zeman jasno v druhé polovině ledna. Bývalá nejvyšší žalobkyně zvažuje i odchod do soukromé sféry.

"Obdržela jsem nabídky jak v rámci soustavy státního zastupitelství, tak v soukromé sféře. Po zvážení a vyhodnocení se rozhodnu určitě tak, aby mne práce bavila a uspokojovala," řekla s tím, že množství nabídek ji překvapilo.

ODPOVĚDI Renaty Vesecké

Podle řady politiků i komentátorů přispěla Vesecká několika kauzami spojenými například s politikou k nedůvěryhodnosti justice.

"Poslední léta ve státním zastupitelství je možné označit za období krize," řekla na začátku týdne v České televizi Lenka Bradáčová, prezidentka Unie státních zástupců ČR. Podle ní se například vůbec poprvé začali státní zástupci soudit kvůli jejich odvolávání.

"Jsou k dispozici materiály z jednání vedoucích státních zástupců, které hovoří o opaku a situaci hodnotí jinak," nesouhlasí s Bradáčovou Vesecká.

Mezi kauzy, které poškodily justici, patří například zásahy Vesecké do vyšetřování někdejšího lidoveckého předsedy Jiřího Čunka nebo soud s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou (ČSSD), která exministra spravedlnosti Pavla Němce či bývalého místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru a jiné označila za justiční mafii.

Za svými kroky si stojím, vláda odvolání nezdůvodnila

Renata Vesecká v on-line rozhovoru uvedla, že si za svými všemi rozhodnutími stojí. "Určitě bych žádné z nich neměnila, pokud se týká profese, každá zkušenost, pozitivní i negativní, je dle mého názoru dobrá," napsala.

Vláda podle ní odvolání nijak nezdůvodnila. "Pokud by důvody spočívaly v kauze Čunek, pak by to znamenalo, že prosazovat zákon a stavět se za něj je špatně a lepší je nevybočovat a schovávat se za jiné," uvedla v on-line rozhovoru.

"Pokud by důvodem měla být kauza justiční mafie, pak by to znamenalo, že je lepší se nechat osočovat a neuplatňovat základní ústavní právo domáhat se ochrany u soudu, protože dosud žádný platný rozsudek v této věci není," dodala.

Vesecká se navíc domnívá, že pokud vláda jednala na základě poklesu důvěryhodnosti lidí v Nejvyšší státní zastupitelství, musela by podle ní odejít celá vláda a musel by být rozpuštěn parlament. "Protože ani oni dle průzkumu veřejnosti nepožívají důvěry všech," dodala.

renata vesecká

Renata Vesecká se narodila 27. března 1960 v Praze. Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1984 začala pracovat na prokuratuře (předchůdkyni státního zastupitelství). V roce 2000 se stala krajskou státní zástupkyní v Hradci Králové. V září roku 2005 ji vláda pověřila řízením Nejvyššího státního zastupitelství. Do funkce nejvyšší státní zástupkyně byla jmenována o dva měsíce později, 9. listopadu 2005.

Přečtěte si tady rozhovor Ony DNES s Renatou Veseckou o jejím soukromí z března 2006.

Vesecká v roli státní zástupkyně:

Vypracovala obžalobu z rasově motivované vraždy svitavského Roma Oty Absolona. Stala se v roce 2001 a do vězení za ni šel skin Vlastimil Pechanec.

Stát zastupovala také v případu sériových vrahů Jaroslava a Dany Stodolových. Za osm vražd v dubnu 2004 padlo doživotí.

V červenci 2006 v roli nejvyšší státní zástupkyně žádala vyšší trest pro bývalého sekretáře ministerstva zahraničních věcí Karla Srbu. Ten dostal osm let za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

V prosinci 2010 podala dovolání v kauze gangu Zádamských. Vrchní soud v Praze ze 12 členné skupiny potrestal čtyři lidi podmínkou nebo ročním vězením.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz