Žalobkyně Vesecká má řadu nabídek, zvažuje odchod ze služeb státu

  12:22aktualizováno  6. ledna 12:05
Bývalá nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká si užívá dovolenou na horách. Zároveň přemítá o tom, zda bude nadále ve službách státu, nebo odejde do advokacie. Za svými rozhodnutími si stojím, vzkázala v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. | foto:  David Neff, MAFRA

Renata Vesecká na konci prosince opustila po pěti letech post nejvyšší státní zástupkyně. Koncem října ji odvolala vláda. Ve funkci ji vystřídal někdejší český delegát v organizaci Eurojust Pavel Zeman.

Nyní čerpá dovolenou, je na horách. O tom, na jaký post na Nejvyšším státním zastupitelství by se mohla vrátit, chce mít Zeman jasno v druhé polovině ledna. Bývalá nejvyšší žalobkyně zvažuje i odchod do soukromé sféry.

"Obdržela jsem nabídky jak v rámci soustavy státního zastupitelství, tak v soukromé sféře. Po zvážení a vyhodnocení se rozhodnu určitě tak, aby mne práce bavila a uspokojovala," řekla s tím, že množství nabídek ji překvapilo.

ODPOVĚDI Renaty Vesecké

Podle řady politiků i komentátorů přispěla Vesecká několika kauzami spojenými například s politikou k nedůvěryhodnosti justice.

"Poslední léta ve státním zastupitelství je možné označit za období krize," řekla na začátku týdne v České televizi Lenka Bradáčová, prezidentka Unie státních zástupců ČR. Podle ní se například vůbec poprvé začali státní zástupci soudit kvůli jejich odvolávání.

"Jsou k dispozici materiály z jednání vedoucích státních zástupců, které hovoří o opaku a situaci hodnotí jinak," nesouhlasí s Bradáčovou Vesecká.

Mezi kauzy, které poškodily justici, patří například zásahy Vesecké do vyšetřování někdejšího lidoveckého předsedy Jiřího Čunka nebo soud s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou (ČSSD), která exministra spravedlnosti Pavla Němce či bývalého místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru a jiné označila za justiční mafii.

Za svými kroky si stojím, vláda odvolání nezdůvodnila

Renata Vesecká v on-line rozhovoru uvedla, že si za svými všemi rozhodnutími stojí. "Určitě bych žádné z nich neměnila, pokud se týká profese, každá zkušenost, pozitivní i negativní, je dle mého názoru dobrá," napsala.

Vláda podle ní odvolání nijak nezdůvodnila. "Pokud by důvody spočívaly v kauze Čunek, pak by to znamenalo, že prosazovat zákon a stavět se za něj je špatně a lepší je nevybočovat a schovávat se za jiné," uvedla v on-line rozhovoru.

"Pokud by důvodem měla být kauza justiční mafie, pak by to znamenalo, že je lepší se nechat osočovat a neuplatňovat základní ústavní právo domáhat se ochrany u soudu, protože dosud žádný platný rozsudek v této věci není," dodala.

Vesecká se navíc domnívá, že pokud vláda jednala na základě poklesu důvěryhodnosti lidí v Nejvyšší státní zastupitelství, musela by podle ní odejít celá vláda a musel by být rozpuštěn parlament. "Protože ani oni dle průzkumu veřejnosti nepožívají důvěry všech," dodala.

renata vesecká

Renata Vesecká se narodila 27. března 1960 v Praze. Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1984 začala pracovat na prokuratuře (předchůdkyni státního zastupitelství). V roce 2000 se stala krajskou státní zástupkyní v Hradci Králové. V září roku 2005 ji vláda pověřila řízením Nejvyššího státního zastupitelství. Do funkce nejvyšší státní zástupkyně byla jmenována o dva měsíce později, 9. listopadu 2005.

Přečtěte si tady rozhovor Ony DNES s Renatou Veseckou o jejím soukromí z března 2006.

Vesecká v roli státní zástupkyně:

Vypracovala obžalobu z rasově motivované vraždy svitavského Roma Oty Absolona. Stala se v roce 2001 a do vězení za ni šel skin Vlastimil Pechanec.

Stát zastupovala také v případu sériových vrahů Jaroslava a Dany Stodolových. Za osm vražd v dubnu 2004 padlo doživotí.

V červenci 2006 v roli nejvyšší státní zástupkyně žádala vyšší trest pro bývalého sekretáře ministerstva zahraničních věcí Karla Srbu. Ten dostal osm let za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

V prosinci 2010 podala dovolání v kauze gangu Zádamských. Vrchní soud v Praze ze 12 členné skupiny potrestal čtyři lidi podmínkou nebo ročním vězením.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Přesun Koněvovy sochy smlouvu s Ruskem neporuší, tvrdí ministr Petříček

K soše Koněva na pražském náměstí Interbrigadistů se v pondělí v podvečer...

Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí svým závazkům ze...

O vládní čtvrti se s primátorem nedá jednat, říká Babiš. Osloví radní

Premiér Andrej Babiš prohlíží s generální ředitelkou Úřadu pro zastupování...

Premiér Andrej Babiš nehodlá dál jednat s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem o vládní čtvrti v Letňanech. Místo toho...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz