Klaus: Za žalobou, kterou na mne chtějí podat, jsou politické hrátky

  14:06aktualizováno  14:51
Prezident Václav Klaus označil postup skupiny senátorů, kteří se podepsali pod návrh podat na něj žalobu pro velezradu, za politické hrátky. Premiér Petr Nečas řekl, že se za snahu senátorů stydí. "Je to ubohost," dodal.

Prezident Václav Klaus při křtu své poslední knihy | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Myslím, že jsou to politické hrátky," prohlásil Klaus. "Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice používají výhrůžku ústavního soudu k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu," dodal.

Návrh na podání žaloby na Klause podepsalo celkem 28 senátorů. Senát se jím má zabývat v pondělí na své mimořádné schůzi. Ale ani ČSSD, která má nejvíc senátorů - celkem 48, není jednotná. Na středečním klubu zvedlo pro žalobu ruku jen 18 z nich (více zde).

Pokud Senát návrh schválí, bude Klaus prvním českým prezidentem, který se do podobné situace dostane. Návrh by pak putoval k Ústavnímu soudu.

Velezrada? Zeman má pochybnosti

Budoucí prezident Miloš Zeman přivítal, že se někteří senátoři ČSSD nepřipojili k žalobě na dosluhujícího prezidenta Václava Klause kvůli velezradě. "Já se domnívám, že pokud páni senátoři žalují pana prezidenta Klause pro velezradu, tak je to poněkud velmi a velmi nadnesený termín. A velmi jsem uvítal, že i někteří sociálnědemokratičtí senátoři tento návrh odmítli," řekl Zeman.

I premiér Nečas označil snahu skupiny senátorů za nesmyslné. "Za dobu, kdy jsem v politice, jsem se s takovou ubohostí nesetkal. Stydím se za ně (za senátory), hanba jim."

Senátorům vadí na Klausovi kromě vyhlášení novoroční amnestie i to, že třeba odmítl ratifikovat takzvaný "euroval" čili záchranný fond eurozóny. Nechtěl jmenovat také nové soudce, přestože mu to nařídil soud.

Snahu senátorů kritizoval i nově zvolený prezident Miloš Zeman o premiér Petr Nečas. "Za dobu, kdy jsem v politice, jsem se s takovou ubohostí nesetkal. Stydím se za ně (za senátory), hanba jim," prohlásil. 

EU není symbolem prosperity, prohlásil na Slovensku Klaus

Klaus svou kritiku na adresu senátorů pronesl během své cesty na Slovensku. Tam mu Sdružení slovenských podnikatelů udělilo ocenění za přínos k rozvoji podnikatelského prostředí. Končící český prezident si při té příležitosti nenechal ujít příležitost, aby kritizoval Evropskou unii.

"Evropská unie není symbolem prosperity," řekl a dodal, že v současnosti "žijeme v postdemokracii".

Zároveň odmítl obavy z případných negativních dopadů opuštění eurozóny některou ze zemí platících eurem. O této možnosti se spekulovalo v souvislosti s finanční krizí, která zasáhla silně zadlužené státy. Podle Klause právě Česko a Slovensko po rozpadu společného státu na konci roku 1992 dokázaly, že měnovou odluku lze uskutečnit. "My jsme demonstrovali, že to možné je. Podmínkou je, aby se to udělalo organizovaně," řekl.

Ocenění Klause sdružení zdůvodnilo mimo jiné tím, že se v Československu po pádu komunismu v roce 1989 zasloužil o přechod od centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice. "Bez Klause by se ekonomická transformace uskutečňovala méně přímo. Je (Klaus) symbolem transformace, z které těžilo i Slovensko," řekl prezident sdružení Ján Oravec. Klaus stál za hospodářskými reformami coby federální ministr financí a poté český premiér.

Jiné ocenění ale Klaus na Slovensku nezískal, přestože se spekulovalo, zda nedostane stejné nejvyšší slovenské vyznamenání -  Řád bílého dvojkříže, jaké obdržel jeho předchůdce Václav Havel (více zde).

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Výbuch granátu při výcviku ve Vyškově zranil tři vojáky, jednoho těžce

Zranění utrpěli tři vojáci, kteří byli na výcviku v hodu granátem ve vojenském prostoru Březina u Vyškova. Jeden z nich...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Ministr zdravotnictví Vojtěch se oženil, svatbu vyzradil na sítích Babiš

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se v sobotu oženil se svou dlouholetou partnerkou Olgou Píšovou. Obřad se...

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz